Dnes je 26. 11. 2024
svátek má Artur

Kraj stavbu stožárů vysokého napětí na Novoborsku nepodpoří

Po pěti letech „ticha“ se na Českolipsku znovu otevřel ČEZ téma: vedení vysokého napětí na stožárech v dlouhém koridoru přes Lužické hory. Do obce Svor, přes kterou by měl koridor vést a která je dlouhodobě proti záměru, v úterý přijel na diskusi se starosty Novoborska a občany Svoru a okolí o tomto problému hejtman LK Martin Půta a jeho náměstek pro životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný.

Podle starosty Okrouhlé a předsedy Svazku obcí Novoborska Jiřího Veseckého, který byl spolu se starostkou Svoru Kateřinou Jonákovou iniciátorem jednání má ČEZ tento projekt ve svém investičním záměru na roky 2017 a 2018 a dodal, že postoj svazku obcí se nezměnil a bude se bránit.

Koridor vysokých stožárů by měl zamířit z Varnsdorfu přes Svor až k Novému Boru, anebo v kratší variantě pouze do Svoru. Měl by vytvořit záložní vedení vysokého napětí do Šluknovského výběžku, jenž má zatím pouze jediné vedení a při jeho poruše údajně nelze přivést elektřinu do regionu odjinud.
Kabely pod zemí se jeví jako drahá varianta, která by však také zásadním způsobem narušila přírodní prostředí.
Stejně jako v minulých letech se Liberecký kraj slovy hejtmana a jeho náměstka proti stavbě stožárů postavil.

„Již před volbami jsme jako Starostové pro Liberecký kraj deklarovali, že nepůjdeme proti rozhodnutí zastupitelstev obcí, která situaci v obcích nejlépe znají a umějí správně rozhodnout, A zde je hned několik usnesení, která záměr ČEZu odmítají,“ řekl hejtman, kterému zatleskalo na 200 účastníků jednání.

Náměstek Josef Jadrný připomněl, že ministerstvo životního prostředí už v roce 2004 vydalo k tomuto záměru v procesu EIA negativní stanovisko.

„A to je i nadále platné a vlastně nezvratné,“ zdůraznil.

Jednání se účastnila také vedoucí odboru územního plánování a stavebního řádu Krajského úřadu LK v Liberci Kateřina Lauermannová.

„Postoj Libereckého kraje k vedení vysokého napětí přes Lužické hory je od počátku neměnný, tedy záměr nepodporoval,“ řekla vedoucí odboru.

Na základě usnesení vlády se nyní bude aktualizovat celostátní „Politika územního rozvoje….

a Liberecký kraj bude mít prostor pro jednání a připomínky, prostřednictvím svých zástupců v pracovních výborech, které fungují při MMR, k tomuto dokumentu. Na základě usnesení vlády č. 596 ze dne 9. 8. 2013 je stanoven termín na aktualizaci Politiky územního rozvoje v termínu do listopadu 2014, kdy by měla tato aktualizace být předložena Vládě ČR.

 „Je pravděpodobné, že nové stanovisko projedná jak Rada LK, tak Zastupitelstvo a stanovisko bude jistě negativní,“ shodli se hejtman i jeho náměstek a navrhli, aby se do řešení problému zapojily i obce v Ústeckém kraji, zejména Šluknovského výběžku, kam má nové vedení směřovat z našeho území.

I svazek obcí Novoborska včele s Jiřím Voseckým vytvořil pracovní skupinu, která bude důvody a okolnosti stavby nadále sledovat a připravovat materiály, které by měly podpořit snahu stavbu vedení zrušit  a  ČEZ od jeho záměru ohrožující životní prostředí Lužických hor odradit.

                                                                                                                                Mgr. Jiří Langer

                                                                                                                          tiskový mluvčí

                                                                                                                                   Libereckého kraje