Japonsko, Argentina, Spojené státy americké nebo Finsko. Z těchto zemí a mnohých dalších přijedou do Nového Boru účastníci 13. ročníku Mezinárodního sklářského sympozia IGS 2018, které pořádá město Nový Bor a Sklářské muzeum Nový Bor od 4. do 7. října ve spolupráci s místními sklářskými firmami a školami pod mottem Sklo nás spojuje.
K aktivní účasti na sympoziu se již akreditovalo více než 50 umělců. „Jejich skladba je pestrá, najdeme mezi nimi ženy i muže, výtvarníky domácí i zahraniční, umělce začínající i umělce, jejichž jméno je ve sklářství opravdovým pojmem. Zároveň účastníci sympozia reprezentují široké spektrum uměleckých oborů - sklářské volné a konceptuální umění, design, architekturu či módu,“ říká za pořadatelský tým sympozia Alena Forgáčová.
Návštěvníci sympozia tak na vlastní oči a přímo na hutích v Novém Boru a okolí uvidí pracovat umělce slavných jmen světové sklářské scény, jako je například sklářská výtvarnice a sochařka Karen LaMonte (USA), která nedávno svoji výstavou křišťálových šatů v životní velikosti otevřela nové Muzeum skla Portheimka na pražském Smíchově. Tvořit v Novém Boru budou ale i její krajané Raven Skyriver a Jeffrey Sarmiento. Svůj um představí Argentinka žijící v Itálii Silvia Levenson, Inguna Audere z Lotyšska, Barbara Nanning z Nizozemska, prof. Suojia Zhang z Číny, Masahiro Sasaki z Japonska či Markku Salo z Finska.
Českou scénu budou reprezentovat vedle jiných Ivana Šrámková, prof. Marian Karel, Vladimir Klein, Aleš Vašíček, Petr Nikl, Studio Olgoj Chorchoj, Studio Koncern Design. Zajímavou podívanou slibuje účast absolventa AVU Jana Kalába, který se už v 90. letech minulého století pod přezdívkou Point proslavil jako autor nezaměnitelných graffiti a street artu. Osobnosti populární kultury zastoupí jazzman, humorista a výtvarník Ivan Mládek, který přijal výzvu Kolektiv Ateliers k vlastní sklářské tvorbě.
„Vedle významných sklářských výtvarníků a designérů budou tvořit v rámci studentské sekce IGS i studenti ateliérů skla českých vysokých škol, Vyšší odborné školy sklářské v Novém Boru a žáci tří středních sklářských škol Libereckého kraje školy v Novém Boru, Kamenickém Šenově a Železném Brodě. Představí se ale i místní špičkoví foukači, brusiči, rytci, malíři a formaři, zkrátka všichni, bez nichž by sklářské řemeslo nebylo tím, čím je,“ doplňuje Alena Forgáčová.
Tradici Mezinárodního sklářského sympozia položila novoborská sklárna Crystalex. Ta v roce 1982 poprvé pozvala do svých provozů výtvarníky a designéry z celého světa, aby za asistence místních sklářů zrealizovali své nápady. V tříletých intervalech se v Novém Boru scházejí čeští a zahraniční špičkoví sklářští výtvarníci doposud. Před zraky odborné i laické veřejnosti společně se sklářskými řemeslníky předvádějí své umění. V průběhu let zavítaly na sympozia stovky umělců a řada z nich se opakovaně vrací. Mezinárodní sklářské sympozium se stalo světovým unikátem, prestižní záležitostí, symbolem setkávání, tvůrčí práce a nových možností práce se sklem.
Pořadatelství se od roku 2009 ujalo město Nový Bor. To si jako hlavní pořadatel od setkání výtvarníků z celého světa slibuje, že i letošní IGS bude pro celý svět signálem, že Nový Bor je místem, kde sklářská výroba a umění jsou stále živým, vůdčím a originálním fenoménem.