Dnes je 26. 11. 2024
svátek má Artur

IGS 2018 doprovodí koncerty, zábava, performance a videomappingy

Nejen na sklo ale i na zábavu bude opět lákat Mezinárodní sklářské sympozium IGS 2018, jehož 13. ročník pořádá město Nový Bor a Sklářské muzeum Nový Bor od 4. do 7. října ve spolupráci s místními sklářskými firmami a školami. Kromě možnosti vidět přímo při práci proslulé domácí i světové výtvarníky a designéry, sklářské sympozium přinese také bohatý doprovodný program.

„Pro sympozium je sice stěžejní sklářská tvorba, ale naším cílem bylo připravit pro účastníky, hosty i veřejnost takový program, aby si z města skla odváželi nezapomenutelné zážitky,“ říká prezident sklářského sympozia a starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Už v první den sympozia, ve čtvrtek 4. října odpoledne, předvede v novoborské sklářské škole svou show legenda českého ateliérového skla a sklářského designu Jiří Šuhájek. Ten bude o několik hodin později během slavnostního zahájení sympozia v novoborském městském divadle uveden do Síně slávy IGS. I když je zahájení z kapacitních důvodů určené pouze pozvaným hostům, nepřijde veřejnost zkrátka. Vstup sklářské legendy do Síně slávy jim zprostředkuje videomapping, který po setmění zcela promění tvář městského divadla a bude doplněný o doprovodný program žonglérů a artistů skupiny Amanitas Fire a ohňostroj. „Páteční dopolední program sympozia je určen především pro média a zvané hosty, večer se pak mohou všichni společně bavit na akci Kolektiv by Night Vol. 3, která IGS programově provází již od roku 2012. V letošním roce nabídne mimo jiné vystoupení Ivana Mládka, který přijal i výzvu Kolektivu k vlastní sklářské tvorbě,“ doplňuje za pořadatelský tým sympozia Alena Forgáčová.

Skleněná cesta
Sobotní program cílí na širokou veřejnost. Na Skleněné cestě najdou návštěvníci hutě, ateliéry, galerie, muzea, školy i firemní prodejny. Celá řada jich leží v blízkosti nám. Míru, které je přirozeným centrem města, ale také centrem IGS. Ve sklářském muzeu, které plní funkci check pointu pro účastníky a hosty sympozia, pracovníci turistického informačního centra budou poskytovat i turistické informace. Pro všechny zájemce zde pak budou k dispozici hlavně mapky a program.

Z náměstí je to jen malý kousek do ulice Smetanova, odkud vyjíždějí speciální IGS autobusy na čtyřech linkách ve směru Kamenický Šenov, Lindava a Kunratice u Cvikova, Skalice u České Lípy a Polevsko. „Ve všech těchto lokalitách je možné navštívit některou z pořadatelských firem. Z náměstí se však lze vydat i pěší trasou a příjemnou procházkou navštívit 14 zastavení. Na nich je možno vidět foukání skla nad kahanem, ozdobit se autorským skleněným šperkem, prohlédnout si magické rytiny, koupit sobě či druhým něco pro radost nebo navštívit ateliér, v němž vzniká sklo pro krále a princezny, stejně jako sportovní trofeje. Mezi nimi i Zlatá tretra, kterou si z Ostravy odvážejí nejlepší atleti světa,“ popisuje Alena Forgáčová.

Sklářské slavnosti a slavnostní ukončení
Od rána až do půlnoci bude živo na náměstí Míru. Zde od 10 hodin budou probíhat tradiční Sklářské slavnosti a od 20 hodin na ně pak naváže slavnostní závěrečné setkání pořadatelů, účastníků a partnerů IGS. „Koncertem The Backwards se vrátíme do dob největší slávy skupiny Beatles, videomapping na budově Sklářského muzea připomene české a československé osmičkové historické mezníky, mezi nimiž bude v roce 2018 figurovat i XIII. ročník IGS. Trochu adrenalinu do programu vnese provazochodkyně, která se projde vysoko nad hlavami návštěvníků mezi budovami na náměstí,“ láká Alena Forgáčová.

Tečkou za 13. ročníkem IGS bude slavnostní vernisáž výstavy výsledků tvorby umělců z mnoha zemí světa v průběhu sympozia, která proběhne v novoborském Sklářském muzeu v neděli 7. října. Prestižní výstavu skleněných exponátů si budou moci zájemci prohlédnout až do jara 2019, kdy se v rámci partnerské spolupráce přesune do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Tradici Mezinárodního sklářského sympozia položila novoborská sklárna Crystalex. Ta v roce 1982 poprvé pozvala do svých provozů výtvarníky a designéry z celého světa, aby za asistence místních sklářů zrealizovali své nápady. V tříletých intervalech se v Novém Boru scházejí čeští a zahraniční špičkoví sklářští výtvarníci doposud. Před zraky odborné i laické veřejnosti společně se sklářskými řemeslníky předvádí své umění. V průběhu let zavítaly na sympozia stovky umělců a řada z nich se opakovaně vrací. Mezinárodní sklářské sympozium se stalo světovým unikátem, prestižní záležitostí, symbolem setkávání, tvůrčí práce a nových možností práce se sklem. Pořadatelství se od roku 2009 ujalo město Nový Bor. To si jako hlavní pořadatel od setkání výtvarníků z celého světa slibuje, že bude pro celý svět signálem, že Nový Bor je místem, kde sklářská výroba a umění jsou stále živým, vůdčím a originálním fenoménem.