Před odhalením nového pietního místa Rumburské vzpoury v N. Boru pod Sokolovnou v roce 2015 jsme sestavovali text, který má návštěvníky tohoto místa podrobně informovat o události, ke které zde v r. 1918 došlo. Na znění textu spolupracovali historik PhDr. Vladislav Jindra, historička Mgr. Ester Sadivová z muzea v Rumburku a historik Jiří Jordán Hrych z muzea pevnosti Terezín.
Na tabuli na kamenné stéle jsou uvedena jména obětí potlačení vzpoury, které zde 21. 5. 1918 zahynuly. V odborné literatuře se vyskytují jména tří osob: údajně byl na tomto místě zabit kulometčík Franz Schuss a civilista Růžička. Vojtěch Krumpos (nesprávně často uváděný jako Krumpas) údajně zemřel na následky zranění ve zdejší nemocnici. Od roku 1952, co vyšla kniha Jana Fialy Rumburská vzpoura, jsou tyto informace brány jako fakta a uvádějí se ve všech knihách a novinových článcích, které do současné doby vyšly.
Je-li to pravda, musejí být tito hrdinové někde pochováni. Vzal jsem to jako velkou výzvu a začal pátrat, kde. V archivu v Č. Lípě jsem našel údaj , že Vojtěch Krumpos, domobranecký střelec, svobodný rolník z Nouzova č.p. 61, zemřel 22.5.1918 ve 20.40 hod. na následky zranění. Měl střelná zranění břicha, levého stehna a levé paže. Zápis byl psán kurentem, který mi přeložil PhDr. Jindra a pan Hrych. Vojtěch Krumpos byl pohřben 24. května 1918 odpoledne ve čtyři hodiny na novoborském Lesním hřbitově kaplanem Josefem Bayerem do hrobu č. 65, v sekci XX.
Po několika návštěvách českolipského archivu se mi podařilo najít plán hřbitova včetně sekcí a číslování hrobů. Když letos slezl sníh, snadno jsem podle plánu našel sekci XX i hrob číslo 65. Hrob byl dobře identifikovatelný podle starých smaltovaných čísel. Hrob je od měsíce dubna 2017 evidován jako válečný hrob. Hrob jsme označili dřevěným křížem. Na našem Lesním hřbitově je vedle sedmi popravených rebelů pochován ještě rebel Vojtěch Krumpos, který zemřel jako první. Zemřel na následky zranění, které obdržel v boji, při potlačení Rumburské vzpoury.