Dnes je 22. 11. 2024
svátek má Cecílie

Ve Frýdlantu gymnázium zůstane, ale změní se

Resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Libereckého kraje v posledních týdnech zaznamenává odezvy na v listopadu představený návrh změn ve středních školách našeho regionu. Věcné připomínky odbor školství samozřejmě shromažďuje a v průběhu února je bude vypořádávat.

Kromě nich se zde ale všichni setkáváme také s některými protesty proti reformě obecně, jak to tak bývá, pokaždé z trochu jiné pozice a bez návrhů na alternativní řešení současné složité situace.

Je tomu tak i v případě gymnázia frýdlantského. Zatímco z některých novinových článků by člověk mohl nabýt přesvědčení, že kraj chce ve Frýdlantu gymnázium úplně „zrušit“, není tomu tak. Konkrétně ve Frýdlantu má dojít pouze k utlumení osmiletého oboru a k přestěhování oboru čtyřletého gymnázia do budovy hospodářské školy. K utlumování osmiletých gymnázií by postupně mělo docházet také v dalších částech kraje. Jejich síť je v našem regionu přebujelá a přesahuje dokonce maximální doporučení daná dlouhodobým záměrem Ministerstva školství. Návrh změn navíc zohledňuje samotnou základní ideu osmiletých gymnázií coby výběrových škol – pokud totiž chtějí vybírat, měly by mít z koho a když je málo dětí a mnoho míst v „elitních“ školách, už nejspíš tyto školy nebudou natolik „elitní“. Konkrétně gymnázium ve Frýdlantu z třiatřiceti přihlášených do primy přijalo osmadvacet dětí. Každý jistě uzná, že víceletá gymnázia nevznikla proto, aby suplovala funkci základních škol. Pokud by se osmiletý obor ve Frýdlantu podařilo utlumit, znamenalo by to také šanci pro zdejší základní školy, kterým se v pátém ročníku prakticky vylidní třídy.

Neměl bych takovou obavu jako pan starosta Ramzer, že by utlumení tohoto oboru znamenalo úprk všech talentovaných lidí z Frýdlantska do Liberce. Nabídka oboru osmiletého gymnázia se omezí v celém kraji, tudíž by do jiných částí kraje za tímto oborem odcházela jen menší část dětí. Ty zbylé by zůstaly na základní škole a zde je úkolem samosprávy obce, aby jim nabídla co nejkvalitnější zázemí a dobrou přípravu pro budoucí středoškolské vzdělávání. Možná právě opomíjení důležitosti základního vzdělání a „hýčkání“ víceletých „elitních“ škol způsobuje čím dál větší rozdíly mezi současnými středoškoláky. Kvalitní příprava dětí na základní škole v důsledku může prospět také k vylepšení socioekonomické situace na Frýdlantsku. Nebude zde totiž v takové míře docházet k předčasné selekci dětí, která podporuje pověstné „rozevírání nůžek“ a štěpení společnosti. Děti s různými studijními předpoklady budou navštěvovat společné třídy na základní škole a po deváté třídě si budou moci zvolit podle svých přání a předpokladů. Někteří žáci zvolí třeba právě gymnázium čtyřleté a o svou „přípravu“ na vysokoškolské vzdělání tak nebudou (i přes současná tvrzení odpůrců) „ochuzeni“, jiní se budou vzdělávat třeba v oborech technických nebo se vyučí řemeslu. Ani pro jednoho z nich to ale nebude ostuda. Frýdlantsko nepochybně potřebuje i kvalitní řemeslníky a techniky. Právě oni mohou do oblasti přinést potřebnou prosperitu. Velká část vysokých škol, na které odcházejí absolventi gymnázií, dnes své studenty vzdělává především humanitním směrem, Frýdlantsko ovšem potřebuje průmysl. Vážně se nedomnívám, že budoucí konkurenceschopnost této oblasti stojí a padá s jednou třídou osmiletého gymnázia.

Náměstek hejtmana LK Bc. Radek Cikl, Pověřený vedením resortu školství, mládeže, tělovýchovy a sportu  (ČSSD)

Komentáře

Re: Ve Frýdlantu gymnázium zůstane, ale změní se

Stále mě zajímá, kdy přijde na řadu zdůvodnění zrušení osmiletého gymnázia v Mimoni a naopak zachování gymnázia v Novém Boru. Jediným důvodem, co jsem se kde dočetl je, že je Nový Bor páté největší město Libereckého kraje, tudíž si gymnázium zaslouží. Druhým důvodem, o kterém si však jen cvrlikají vrabci na střeše je ten, že je to politická vůle podtržená vřelým vztahem p. Cikla ke starostovi Nového Boru. Jiný důvod totiž nelze najít, viz např. zdůvodnění založení gymnázia v Novém Boru, jeho výsledky, obsazenost, hospodaření atd. Absurdnost zachováníé gymnázia v Novém Boru lze vyjádřit na skutečnosti, že jedno ze dvou gymnázií v Jablonci nad Nisou bude zrušeno, kdy důvodem je vlastně pouze poloha - dvě v jednom městě - nic jiného. Naopoak, gymnázium Nový Bor vzdálené 8 km od České Lípy zůstane zachováno na úkor Mimoně, i když výsledky a právě poloha tomu vůbec nenapovídá. Mimoň je spádová pro 28.000 lidí a tak kvalitnější vzdělání bude tomuto mirkoregionu zapovězeno.

Nahoru

Pseudogymnázium

Odpovědi se od pana bakaláře ani od starosty N.Boru očividně nedočkáme. Důvodem neuvěřitelného protěžování pseudogymnázia v N.B. může také být varianta vřelého vztahu p. ředitelky s krajem. Nic logicky zdůvodnitelného a obecně akceptovatelného pro zachování a protěžování dané instituce totiž neexistuje.

Nahoru

Re: Ve Frýdlantu gymnázium zůstane, ale změní se

Mám všechny tři své děti na osmiletém gymnáziu. Plná spokojenost. Není to o elitaření, ale chci, aby chodily do školy s někým, kdo má o vzdělání zájem, ne s deseti propadlými dětmi z rodin nemakačenků. Kašlu na to, co říkají odborníci, teda pseudoodborníci. Zajímají mě moje vlastní děti, ne nějaký průměr.

Nahoru