Tajemné stezky – to je název edice nakladatelství Regia, ve které vycházejí knihy popisující zajímavá místa Česka. Ladislavu Smejkalovi, historiku Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, vychází v těchto dnech již druhá kniha v této edici. Ta první vyšla v roce 2007 a jmenuje se Máchův ráj – Českolipsko. I druhá kniha se vztahuje k českolipskému regionu a má název Skalními městy Dubska a Kokořínska.
Autor začíná svoji pouť na Vlhošti. Pokračuje k Holanským rybníkům, městům Doksy a Dubá, na Kokořínsko a do Podbezdězí. Svoji pouť končí na hradu Bezděz. Na cestě se zastavuje u významných hor, skalnatých útvarů, hradů, zámků, měšťanských domů, soch a osobností, kteří k nim měli vztah. U každého zastavení popisuje historii dané lokality, různé zajímavosti, příběhy věcí ztracených a znovu nalezených, seznamuje nás s osobnostmi, které se nám dostaly do povědomí v době, kdy jsme byli školou povinní. Dozvídáme se o vlastencích, kteří se dokázali ozvat ve vypjatých dobách (a kolikrát za to zaplatili životem) a dnes zcela upadli v zapomenutí. Jako nit se putováním táhne vyprávění o Karlu Hynku Máchovi, kterému byl tento kraj tak blízký a inspirativní.
Dubsko, Kokořínsko, Podbezdězí. To je kraj, který zakládali čeští králové, později patřil Ronovcům a následně větvi tohoto rodu Berkům z Dubé. Jeho potomci byli významní šlechtici přesahující region severních Čech, zasahující do dění v českém království. Po třicetileté válce vlastnil hodně zdejších míst Albrecht z Valdštejna. Autor se podrobněji zastavuje v době národního obrození, u revolučního roku 1848 a v následujícím období naplněném bojem Čechů za národní práva. Historii dovádí až do dnešních dnů a současného stavu, který je v některých případech v dobrých rukou a v dobrém stavu, ale v mnoha případech není moc lichotivý. A ve svém mistrném vypravěčství jde ještě dál. Dějinné popisy prokládá pověstmi, které se o těchto místech tradují.
Kniha je doprovázena spoustou ilustrací. Tato zajímavá místa se stala inspirací mnoha malířů a grafiků, jejichž ilustrace vycházely v 19. století v časopisech Květy a Světozor. Rytiny Huga Ullika, Viléma Kandlera, F. A. Hebera a dalších doprovázejí i tuto knihu a stejně tak i fotografie ze současnosti.
Ladislav Smejkal je velký znalec dějin českolipského regionu, poutavý vypravěč. Jeho putování po Dubsku a Kokořínsku je netypickým turistickým průvodcem s bonusem navíc – totiž vlastivědným popisem navštívených míst, připomenutím významných osobností těch známých i dávno zapomenutých a v mnoha případech doplněných pověstmi. Ty, co mají rádi Českolipsko a jeho krásy, po přečtení knihy jistě napadne si tato místa projít.
A kdo bude chtít, může se s autorem setkat na křtu knihy, který se uskuteční v neděli 4. prosince v Biberové kapli v ambitu Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Přítomni budou i zástupci nakladatelství Regia, o hudební doprovod se postará sbor Českolipský Evergreen. Křest knihy je doprovodným programem Vánočních trhů v muzeu a začíná ve 14 hodin. Všichni jste srdečně zváni.