„Vypište nám své osobní vzpomínky zajímavých událostí, zapůjčte nám fotografie, kresby a letáky, které chceme v tomto sborníku uveřejniti, aby v soukromí neupadly v zapomenutí, zatím co v našem díle mohou přinésti užitek celé československé veřejnosti.“
Deset let po Velké válce si historik Alois Žipek uvědomil, jaká je škoda nechat zážitky politiků, vojáků i obyčejných lidí, kteří se snažili tuto dobu vytlačit ze svých vzpomínek, nechat upadnout v zapomnění.
Proto začal realizovat projekt Domov za války. Vyzval politiky, legionáře, vojáky bojující v rakouské armádě a civilní obyvatelé aby mu i s fotografiemi posílali svoje zážitky, jak smutné tak i veselé.
V letech 1929 až 1931 vycházel v pražském nakladatelství Pokrok čtrnáctideník, který mapoval v 76. sešitech vzpomínky na Velkou válku. Každý válečný rok vyšel i knižně. V pěti vázaných knihách si můžeme přečíst subjektivní vzpomínky těch, kteří tuto nelehkou dobu prožili: politika, legionáře, rakouského vojáka, rodiče, dítěte.
Titulky článku v jednotlivých letech války nám dokreslují válečnou atmosféru: údiv, mobilizace, naděje na brzký konec, perzekuce, život civilistů, cenzura, smrt císaře, městská bída, legie, demonstrace, vojenské vzpoury, hlad, bída, drahota, 28. říjen, návrat vojáků, nový stát.
Tyto paměti, mnohdy krátké příběhy, jindy seriály na pokračování nebo deníkové záznamy, často doplněné fotografiemi, zachycují jedinečnou atmosféru nelehkého období, které sebou přineslo vznik československého státu. Mnozí tušili rozpad monarchie, což se promítlo i do vtípku, který tehdy koloval: „Jestlipak víš, kolik Německo a Rakousko zaplatí za válečné náhrady? ??? Dvě koruny“!
I když dnes hodnotíme historické události věcně bez osobního zaujetí a negativního postoje vůči Rakousko-uherské monarchii, což většina autorů příspěvků nedokázala, jejich pocity a názory dokreslují tehdejší náladu v meziválečném Československu věrohodně a jsou cenným pramenem poznání atmosféry té doby.
Časopis Domov za války představuje Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě v květnovém exponátu měsíce.