Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

Do muzea zavítala imperiální návštěva

V Maštálkově síni ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě byla ve středu odpoledne slavnostně uvedena výstava s názvem Karel I., poslední král český. Tato akce přivedla do muzea velký zástup veřejnosti a přítomen byl i dvojník císaře Karla s chotí Zitou. Opět se tak potvrdilo, že dějiny habsburského rodu a podunajského soustátí veřejnost stále velmi silně zajímají.

Jak připomněl během úvodního slova historik Ladislav Smejkal, výstava svým tématem navazuje na předcházející výstavy českolipského muzea, které měly za téma epochu soumraku Rakousko-Uherska. Poslední z nich s názvem I. světová hostil ambit bývalého augustiniánského kláštera v loňském roce.

Výstava, která byla v tomto týdnu otevřena v Maštálkově síni, je sice rozsahem menší, ale přináší za to celou řadu výjimečných exponátů a návštěvníky seznamuje s relativně málo známou postavou posledního rakousko-uherského císaře Karla I. Ten je, jak uvedl ve své řeči pozvaný historik Jiří Rak z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, relativně málo známou a nedoceněnou postavou našich dějin. Lidé totiž často vnímají za symbol soumraku monarchie osobnost císaře Františka Josefa I. a na jeho prasynovceKarla, který převzal otěže vlády uprostřed I. světové války, se často ne zcela právem zapomíná.

To souvisí i s tím, jak poznamenal Jiří Rak, že naděje rakouské veřejnosti se nejdříve upínaly k liberálně smýšlejícímu synu Františka Josefa I. korunnímu princi Rudolfovi. Po jeho tragické smrti na zámku Mayerling nástupnictví v monarchii přešlo na Františka Ferdinanda d’Este. Ten se však se svou chotí Žofií Chotkovou stal obětí sarajevského atentátu, který byl bezprostřední příčinou k rozpoutání I. světové války. Nástupnictví na trůnu tak přešlo na veřejnosti poměrně málo známého Karla, který rakousko-uherské soustátí převzal za nejhorších možných okolností. Světová válka v té době zuřila již dva roky, monarchie byla materiálně i morálně vyčerpaná a rozhodně se nejednalo o dobu, která by přála reformám státoprávního uspořádání, po kterém řada národů v monarchii volala.

Pro dějiny je Karel důležitý především svou mírovou iniciativou, když se přes své švagry Sixta a Xaviera de Bourbon-Parma, kteří sloužili v belgické armádě, snažil dohodnout mír s francouzským prezidentem. Z této iniciativy ale pro neústupnost německé ho císaře Viléma II. v otázce Alsaska-Lotrinska sešlo. Druhým výrazným momentem krátké vlády Karla I. byl patent o federalizaci říše, který byl ale vydán až v říjnu 1918 a radikalizovaná a prohlášením amerického prezidenta Wilsona podpořená národní hnutí ve střední Evropě již nemohl uspokojit.

Na samém konci I. světové války tak musel císař Karel I. se svou rodinou hledat azyl ve Švýcarsku, odkud se rodina později přesunula na Portugalsku patřící ostrov Madeira, kde mladý císař náhle skonal na zápal plic.

Většinu exponátů do výstavy zapůjčil Milan Šiler ze Všetat, který je nadšeným sběratelem a šiřitelem odkazu posledního rakouského císaře, který byl v roce 2004 blahoslaven papežem Janem Pavlem II. K vidění je zde busta posledního císaře, jeho portréty, součásti výzbroje a uniformy. Expozici doplňuje i bohatá sbírka textových a obrazových materiálů. Milan Šiler, stejně jako několik dalších účastníků vernisáže přišel oblečen v uniformě rakousko-uherského vojáka. Na prsou měl připnutou pamětní medaili s podobiznou Karlova syna Otto von Habsburga. Těchto medailí, jak posléze vysvětlil, bylo vydáno pouze pět set a byly udíleny lidem, kteří pečují o pozitivní odkaz císaře Karla I. Dějiny Rakouska-Uherska jsou řadou lidí v celé střední Evropě často vnímány se silnou nostalgií. Právě tito lidé se každý po svém snaží veřejnosti sdělit, že, jak řekl Milan Šiler, naše dějiny nezačaly pouze oním nešťastným rokem 1918.

Tato pro návštěvníky atraktivní látka konce jednoho a počátku jiného soustátí bude mít své pokračování i v příštím roce, kdy do Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě zavítá výstava z Ruska, která bude mít za úkol seznámit návštěvníky s působením československých legií. Výstava Karel I., poslední král český v Maštálkově síni Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě potrvá až do konce roku.