Běhy, trylky, zvukové kaskády... sóloklarinetista Milan Řeřicha patří k nejlepším ve svém oboru, hru na klarinet ovládá s virtuozitou kouzelníka, s velkým rozsahem nástroje si poradí s viditelnou hravostí a lehkostí, nekonečným dechem, razantní zručností prstů a s velkým muzikálním temperamentem. Tak by se dala shrnout vizitka jednoho z našich neprávem opomíjených virtuosů, který si více než doma získali renomé zahraničí. O to cennější je možnost setkání s touto osobností pro mladé talenty rodící se na ZUŠ Česká Lípa, kteří si s Milanem Řeřichou nejen zahrají společně na pódiu, ale také budou moci premiérově navštívit jeho mistrovské kurzy… Třetí pokračování projektu Má to smysl se uskuteční v rámci 16. Lípy Musicy pátek 3. 11. v českolipském Jiráskově divadle! A právě s Milanem Řeřichou jsme si uvolněně povídali o mladých talentech a jejich podpoře i vlastní klarinetové výrobně...
3. listopadu vystoupíte v České Lípě společně s mladými talenty ZUŠ Česká Lípa, jak se na svůj festivalový debut těšíte?
Velice se těším a moc si vážím pozvání na tento skvělý mezinárodní hudební festival!
Od mládí jste, jak se píše ve Vašem životopisu, projevoval výrazný umělecký talent. Pocházíte z umělecké rodiny? Co Vás přimělo k výběru právě klarinetu?
Z umělecké rodiny nepocházím, nicméně moji rodiče hudbu milují a doma jsme vždy od malička poslouchali tzv. vážnou hudbu, Čajkovského (toho miluje moje maminka :-)), Mozarta, Dvořáka, Smetanu, Brahmse, Bacha a hlavně Beethovena! Toho zase miluje můj tatínek, ale i Beatles, ABBU, B. Streisand, M. Jacksona, prostě kvalitní hudbu. Výrazný talent... :-)) nevím, to je asi tak zformulováno, aby to dobře vypadalo v životopise, to víte, dneska je PR skoro důležitější, než to co umíte!!:-))) Ale je pravda, že jsem ve 13 letech vyhrál tzv. Uničov, tedy celostátní kolo soutěže tehdejších LŠU nyní ZUŠ. Klarinet mne oslovil už v 6 letech, to mi říkala maminka, jak jsem stále dokola poslouchal nádhernou českou koledu Ježíšku, panáčku a tam byl stále právě ten klarinet. Byla na LP Staré koledy české, tu desku máme dodnes a já ji miluju!:-)
Na svém kontě máte bezpočet vítězství v hudebních soutěžích po celém světě. Sám jste dokonce jedné soutěže (CCA) uměleckým ředitelem... Jakého úspěchu si nejvíce ceníte a jak vnímáte význam hudební soutěže pro mladé talenty a nastartování jejich kariéry?
Soutěže jsou velmi důležité, i když v nich nic nezískáte... Sedím teď často v porotách na mezinárodních klarinetových soutěžích a často vzpomínám na své účinkování na soutěžích. Pár jsem se jich zúčastnil a z několika si odvezl i nějaké ceny, ale mohl jsem víc... Můj spolužák (účinkuje také na festivalu Lípa Musica) Karel Dohnal byl, co se týká soutěží, daleko větší expert, ten jezdil a vyhrával, co se dalo... Byla jsme taková poměrně silná generace a makali jsme, co to šlo!:-))) Ale abych se vrátil k otázce, i když to s ní souvisí... soutěže vás motivují k práci a přípravě a i když nemáte to štěstí a vypadnete třeba už v prvním kole, tak vás ta práce a příprava, kterou jste svému nástroji a sobě věnovali, posune nesmírně dál, jak profesionálně tak i lidský... to si člověk uvědomí daleko později a současně i to, že mohl makat ještě víc!:-) A to je ten největší význam!
Jako umělecký ředitel našeho sdružení CCA, které jsme založili společně s Liborem Suchým (on je výkonný ředitel CCA) jsem poznal i tvrdou práci jako organizátor, a proto musím smeknout před vaším úžasným šéfem vašeho super festivalu Lípa Musica Martinem Prokešem, před tím co dokázal a hlavně že vydržel a nenechal se odradit. Ono organizovat dneska hudební soutěž nebo festival není jako organizovat fotbalový turnaj, i když v hudbě máme větší jméno i úspěchy... ne nadarmo se říká co Čech to muzikant!:-))) Finanční podpora se shání obzvlášť u nás v ČR velmi těžce, i když vlastně zviditelňujete svou zemí a všichni účinkující a jejich doprovod, rodiče atd. utratí v místě peníze za ubytování, stravování atd., zaplatí DPH a tím pádem přispíváte do rozpočtu ČR... ale to málokomu vysvětlíte!:-)) Naše soutěž CCA patří mezi pouhých 6 mezinárodních klarinetových soutěži na světě, které přímo podporuje ICA mezinárodní klarinetová asociace.
Váš životopis hýří skvělými úspěchy ve spolupráci s předními zahraničními sólisty i ansámbly, vystupujete s velkým úspěchem po celém světě nevyjímaje Asii či jižní Ameriku. Českému publiku však zůstává formát Vaší osobnosti spíše ukrytý. Je to Váš záměr či spíše jakási impotence českých pořadatelů?
Víte, já jsem si vždycky přál být výborným muzikantem a hlavně dobrým člověkem se srdcem na správném místě, a chtěl jsem s pokorou a respektem na všech koncertních cestách po celém světě ukazovat, jací jsme my Češi… Vezměte si, kolik skvělých Čechů něco dokázalo v zahraničí a tím pomohlo vlastní zemi. Já jsem odešel v roce 1996 na studia do zahraničí a už se vlastně pak jen vracel, ale účinkoval jsem pravidelně i v našich skvělých orchestrech, jako je Česká filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Orchestr Národního divadla, Pražský komorní orchestr atd. Od svých 18 let jsem hrál v Severočeské filharmonii v Teplicích, kam jsem nastoupil ještě jako student Teplické konzervatoře ve třídě prof. V. Ziky. Od roku 2002 pracuji na Musikhochschule v Luganu, ale pravidelně jsem spolupracoval s již zmíněnými orchestry. Pozvání z Čech... to víte, když jste většinou v zahraničí a v Čechách se nikam necpete, tak se asi nikdo neozve, ale na druhou stranu mám radost, když na youtube má řada mých nahrávek až 300 tisícovou sledovanost, to člověka potěší!:-) Tak snad teď po mém debutu na festivalu Lípa Musica se ta pozvání pohrnou....:-))
Sám jste i spoluzakladatelem a velvyslancem RZ Woodwind Manufacturing, českého výrobce klarinetů. Co Vás přimělo k tomuto kroku, byla to nespokojenost se současnou produkcí klarinetů, nebo touha po vlastním nástroji, který by odpovídal plně Vašim představám a nárokům, či touha po obnově tradic?
Asi všechno dohromady a hlavně výzva. Poznal jsem v roce 2011 Romana Zlešáka, vynikajícího nástrojaře a dnes i konstruktéra, no a už jsme spolu zůstali a i díky podpoře a spolupráci s Liborem Suchým vznikla firma RZ Woodwind Manufacturing. Dnes už je to většinou radost, ale kdybych věděl na začátku, co to všechno přinese, tak bych do toho nikdy znovu nešel:-)))) RZ má po 5 letech existence významné jméno a řada mých přátel z branže a z byznysu mi říká, že je to něco neuvěřitelného, co se nám podařilo... nevím, já vždycky spíš vidím, co ještě musíme udělat a co nefunguje. Je ale fakt, že dnes patříme mezi 4-5 nejvýznamnějších výrobců klarinetů na světě. Na naše nástroje hrají klarinetisté v symfonických a filharmonických orchestrech ve světě (Budapest, Soul, Tokio, Brusel, Milano, Texas atd.) Jestli mohu, tak bych chtěl poděkovat všem našim lidem v RZ, celému skvělému RZ týmu!
Studoval jste v Teplicích, dnes jste světobčanem žijícím ve Švýcarsku, přesto máte nějaký bližší vztah k severočeskému regionu?
Vždyť jsem se tu narodil! :-) V Chomutově, rok neprozradím aby mi neubylo fanynek!!!:-))) No a jak jsem již říkal, studoval jsem v Teplicích a dlouho hrál i ve zmiňované Severočeské Filharmonii. Celá moje rodina z maminčiny a tatínkovy strany žije v severních Čechách, tak tam asi nějaký bližší vztah už je zakořeněný!
Prostřednictvím Czech Clarinet Art a jako patron nadačního Fondu Gabrielis inspirujete mladou generaci, aby pracovala na svém talentu. Co považujete v tomto ohledu za nejpodstatnější?
Nejpodstatnější? Asi motivaci a lásku a srdce, bez něj nejde nic! Jak to říká Jarda Jágr, můj vzor (hokej taky hraju, ale jen amatérsky:-))) Když nemilujete naplno to, co děláte, ve sportu a hudbě to platí ještě víc, tak není šance uspět. Jak se říká, štěstí přeje připraveným, a to je svatá pravda, a když nebudeš milovat cvičení a tu každodenní dřinu, tak to radši hned zábal. Talent je 20 procent a zbytek pouze práce, tak to je a jinak to nikdy nebude. Bez práce nejsou a nikdy nebudou koláče!:-))) To říkali už naší pradědové a prababičky a bude to platit stále! A to je dobře!
Kromě vystoupení s českolipskými talenty na jednom pódiu letos festival premiérově s Vámi uvede i mistrovské kurzy pro žáky ZUŠ. Vyučujete na hudební akademii v Luganu, mistrovské kurzy dáváte po celém světě. Jak koncipujete své kurzy při zaměření na nejmladší generaci talentů na prvním stupni hudebního vzdělání tak, jak tomu bude v České Lípě?
Já učím pravidelně ty skoro profesionály a profesionály, ale někdy se musím, a rád, věnovat i těm menším a začátečníkům, obzvlášť v Číně nebo Americe chtějí mít „lesson with Milan Řeřicha“ :-)) U nich jde hlavně o to, aby je to bavilo, měli radost... škola hrou, jak to říkal J. A. Komenský, a tak koncipuji i učení takhle malých talentů. Důležité je samozřejmě, aby měli již od začátku dobře postavený nátisk a stále dokola jim vysvětlovat, jak správné dýchat a co je bránice. Někdy je to sranda a vznikají často i humorné situace, a to baví i jejich rodiče a diváky. Myslím si taky, že o tom to je, navázat kontakt s diváky a publikem při takových akcích. Vždyť bez hudby by nebyl život…
Co byste poradil mladým talentům na počátku své kariéry, pokud by chtěli jít ve Vašich stopách?
Víte, já nevím, to je takové egoistické – v mých stopách – já jsem pořád uvnitř v duši „stejnej kluk“, jak před 30 lety uvnitř. Ano, chtěl jsem něco dokázat, není to lehké, obzvlášť v naší branži klasické hudby, moc peněz tam není a nikdo nechce dát, a v Evropě to také není o moc lepší, i když u nás to je katastrofa!!:-)) Ale vždy makám a dělám věci ne na 100 ale 150 a víc procent, a to, myslím si, je základ, a tak by to měli brát i mladé generace...
Jsme na prahu nové koncertní sezóny, co zajímavého Vás v ní kromě festivalového debutu v České Lípě čeká?
Těším se teď hlavně na svůj festivalový debut, i proto, že je to po dlouhé době zase práce v České republice, doma... Jinak mne čekají řady koncertních vystoupení a vedení mistrovských kursu v Itálii, Brazílii a Mexiku a v Číně, kam létám teď pravidelně asi 3 až 4 krát do roka. Mám tam dokonce čtyři fankluby, kteří mají milión členů!:-))
Milan Řeřicha poprvé oslnil odborné poroty již v raném mládí, kdy zvítězil v celostátní soutěži hudebních škol. S vyznamenáním vystudoval Konzervatoř v Teplicích i pražskou HAMU. V roce 1997 studoval na Mezinárodní akademii soudobé hudby na Pařížské konzervatoři a ve stejném roce mu bylo uděleno stipendium na Hudební akademii v Basileji. Komplexní hudební studium později zakončil doktorátem na JAMU v Brně a na četných mistrovských kurzech po celém světě. Milan Řeřicha se stal laureátem řady národních i mezinárodních soutěží. Zkušenosti zde nabyté dnes předává Milan Řeřicha s entusiasmem dalším generacím interpretů. Je uměleckým ředitelem prestižní evropské mezinárodní klarinetové soutěže CCA, Czech Clarinet Art a zasedá v porotách dalších významných klarinetových soutěží. Jeho pedagogická činnost obnáší četné mistrovské kurzy po celém světě a především profesorské angažmá na Musikhochschule v Luganu. Milan Řeřicha je vyhledávaným sólistou a spolupracoval s řadou významných orchestrů jako Porto Alegre Symphonic Orchestra OSPA, Solistes Europeens Luxembourg, Mendoza Philharmonic Orchestra, Bucharest Philharmonic Orchestra, Südwestphalen Philharmonie, Oradea Philharmonic Orchestra, Pražská Komorní Filharmonie, Brixia Symphonic Orchestra, Tokyo Chamber Orchestra, Bergův Komorní Orchestr nebo Basel Sinfonie Orchester. Repertoár Milana Řeřichy obsahuje veškerou sólovou i komorní literaturu pro klarinet, která činí více jak 200 skladeb. Některé soudobé skladby mu byly přímo dedikovány. Pravidelně spolupracuje s Českým i Švýcarským rozhlasem, pro které natočil řadu nahrávek.
MÁ TO SMYSL!
pátek 3. listopadu, v 19.00 | Česká Lípa, Jiráskovo divadlo
Společně na pódiu s čestným festivalovým hostem z oblasti klasické hudby aneb motivační přehlídka žáků ZUŠ Česká Lípa
Vstupenky v ceně 80 Kč, pro žáky a učitelé ZUŠ vstup zdarma, jsou k dostání ve festivalové pokladně v Žižkově ulici 528/6 v České Lípě. Doprodej bude probíhat i vevečerní pokladně před představením.
Festival se koná za laskavé podpory: Libereckého kraje, města Česká Lípa, Ministerstva kultury České republiky, Česko–německého fondu budoucnosti, Ústeckého kraje – programu Rodinné stříbro, Nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, Státního fondu kultury ČR, státního podniku Lesy ČR a dalších subjektů.