Dnes je 21. 11. 2024
svátek má Albert

Lípa Musica zve tento týden na exotické hudební výlety

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica v uplynulých dnech nabídl svým návštěvníkům vynikající výkony v komorních programech s houslistou Josefem Špačkem, violoncellistou Tomášem Jamníkem, souborem Collegium 1704 a pěvkyní Lucile Richardot a v pondělí 18. září se zapojil do oslav znovuotevření českolipského Jiráskova divadla s energickým Janoska Ensemble. V tomto týdnu má festival na programu dva exotické hudební výlety. V pátek 22. září uvede v Prysku německý soubor Anima Şirvani, který se v Česku představí poprvé, a to s programem nabízejícím unikátní dialog evropské renesanční a barokní hudby a východní hudby z oblasti Persie a Anatolie. V sobotu 23. září zavítá Lípa Musica do Kamenického Šenova. V místním kubistickém kině Hvězda bude uveden program Misterio del Ángel, coby hudebně-taneční pocta argentinskému tangu, jeho králi Ástoru Piazzollovi a dalším autorům v podání Escualo Quinteta, zpěvačky Gabriely Vermelho a tanečního dua Tangonexion. Vstupenky na oba večery začínající v 19 hodin jsou ještě k dispozici.

Širván je historický region, který byl od 8. do 16. století státem šáhů Širvánů. Nachází se přímo na hranici mezi Evropou a Asií, od města Derbent na severu po řeku Kuru na jihu, na západním pobřeží Kaspického moře. Na malém Kavkaze, kde Velká hedvábná stezka po tisíc let spojovala Západ a Východ a umožňovala oběma světům vzájemnou komunikaci. Ensemble Anima Şirvani je soubor specializující se na historickou interpretační praxi, který vytváří spojení mezi evropskou renesanční a barokní hudbou a tradiční hudbou z Persie, Kavkazu a Anatolie. Hudba, která je většinou založena na improvizaci podle určitých pravidel předávaných ústně po staletí, pochází z období renesance a středověku, kdy Evropa zažívala své kulturní „obrození“. A tak se zrodila myšlenka „Hedvábné stezky“, souboru, který zkoumá a propojuje hudbu obou kultur. Soubor složený z mezinárodně uznávaných umělců se věnuje autenticitě provedení na nástroje 16. a 17. století na mimořádně vysoké úrovni. V pátek 22. září vystoupí v kostele sv. Petra a Pavla v Prysku a kromě evropské renesanční a barokní hudby skladatelů Praetoria, Kapsgergera, Scheidta či Resinaria a exotické hudby představí soubor návštěvníkům i tradiční východní hudební nástroje. Program navíc pracuje s básnickou předlohou zpracovávající téma západovýchodního dialogu, a to Západovýchodním dívánem Johann Wolfganga von Goetha.

V sobotu 23. září představí festival Lípa Musica svým návštěvníkům fenomén tango. Ten prošel závratnou proměnou od své nejsyrovější podoby zrozené v zábavních podnicích Buenos Aires a Montevidea až po virtuózní styl „nového tanga“ jeho doyena, argentinského skladatele Ástora Piazzolly. Tango ovládlo řadu uměleckých oborů a stalo se inspirací i pro odvážná překročení hranice světa umění. Lípa Musica představí tango v programu Tajemství anděla, tedy Misterio del Ángel založeným na hudebně-tanečních obrazech umocněných zvukovým a světelným designem, jehož protagonisty budou taneční duo Tangonexion a autentický Escualo Quintet, který je svým nástrojovým obsazením identický s kvintetem právě legendárního Ástora Piazzolly. Jak jinak načerpat energii než poslechem pravého argentinského tanga, plného vášně a touhy? Tango je hudba, životní styl, energie,“ říká Jakub Jedlinský, bandoneonista a jeden ze zakladatelů souboru a doplňuje: „Jméno Escualo bylo jasné od začátku, znamená žralok a my jsme tím chtěli naznačit, že jsme ještě mladí a draví. Navíc je to jedna z nejslavnějších skladeb Astora Piazzolly, nestora této hudby a našeho vzoru.“ Poslední vstupenky na tento večer zasazený do prostor kina Hvězda jsou ještě k dispozici.

V následujícím týdnu se Lípa Musica do třetice představí v Liberci s netradičním duem klarinetisty Davida Orlowského a loutnisty Davida Bergmüllera a jejich programem Alter ego, dialogem staré a soudobé hudby. Tento večer se uskuteční 27. září v Nové synagoze. Na svátek svatého Václava bude zahájena koncertní řada naší letošní umělecké garantky klavíristky Jitky Čechové, která v novoborském Městském divadle uvede unikátní program složený ze tří koncertantních děl Voříška, Šostakoviče a Mendelssohna-Bartholdyho, a to společně s trumpetistou Jiřím Houdkem a kolegy ze Smetanova tria, které doprovodí Komorní filharmonie Pardubice.

Více informací a vstupenky: www.lipamusica.cz

alt
alt
alt
alt