14. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica začal již v druhé půli srpna prologem pod širým nebem ve zřícenině saského klášterního kostela hradu Oybin, kde vystoupilo ženské vokální uskupení Tiburtina ensemble. Samotné zahájení festivalu je pak dáno na 17. září a nově nás program bude hostit na rozličných místech nejen našeho regionu po dva měsíce, až do druhé půli listopadu. V měsíci září na nás toho čeká opravdu hodně. Vybíráme z programu pět tipů, ale za pozornost stojí určitě celý program, který naleznete v našem kulturním programu.
Síla filharmonie
Zahajovací koncert je vždy něco výjimečného. Zvláště když se jej účastní nějaká filharmonie a navíc v bazilice Všech svatých. Ten prostor je pro to jako dělaný. Jestli je Česká Lípa srdcem festivalu, pak bazilika Všech svatých je jeho sinotriálním uzlem (hlavní zdroj srdečních vzruchů, zdroj: wikipedie). Koncert bude věnovaný symfonické hudbě a vystoupí na něm jeden z předních regionálních orchestrů – Filharmonie Hradec Králové společně se svým šéfdirigentem Andreasem Sebastianem Weiserem. Sólistou večera bude úspěšný český trumpetista Marek Zvolánek, který se ujme sólového partu atraktivního koncertu J. N. Hummela. Trumpetista Marek Zvolánek je členem prestižního souboru Ten of the Best, který je složen z deseti trumpetistů z celého světa. Večer uzavře Dvořákova Osmá symfonie nazývaná Anglická, dílo plné životní radosti a obdivu k přírodním krásám, ve kterém se výrazně projevila autorova náklonnost k české a slovanské lidové hudbě. Bude to večer plný radosti a nevšedních zážitků.
17. 9., 19:00, Česká Lípa, klášterní bazilika Všech svatých, 350 Kč
Kouzlo němého filmu s živým doprovodem
Hned druhý bod v programu je mimořádný – filmově hudební projekt v bazilice Všech svatých v České Lípě. Filmoví i hudební příznivci si budou moci vychutnat projekci slavného němého filmu Carla Theodora Dreyera z roku 1928 Utrpení Panny orleánské s živým hudebním doprovodem v podání Orchestru Berg pod taktovkou Petera Vrábela. Za svůj život jsem viděl na desítky takovýchto projektů, při nichž hudebníci doprovázejí nezvukový snímek a vždy to byl nevšední a velmi mocný zážitek. Slavné Dreyerovo drama je dodnes řazeno nejen k vrcholným němým filmům, ale i k mezníkům filmového umění vůbec. Snímek o posledních dnech Johanky z Arku je dynamický, stříhaný již technikou montáže, takže je i pro dnešního diváka poutavý. Režisér zobrazil konflikt Johanky a soudců skrz detailní záběry tváří a psychologických proměn jejich výrazu. Působivost filmu stojí i na fascinujícím výkonu představitelky hlavní role Renée M. Falconetti. Hudba, kterou uslyšíte v podání Orchestru Berg, byla zkomponována v roce 2009 perem současného nejvýznamnějšího litevského skladatele Broniuse Kutavičiuse, který nechtěl napsat pouhý ilustrativní doprovod k filmu, ale vlastní autonomní opus, který je s filmem mnohdy v kontrapunktu, ale v součtu vytváří jedinečný zážitek. V neposlední řadě bude večer patřit i samotnému interpretovi hudby, a to již zmíněnému Orchestru Berg. Ten již řadu let přináší svěží vítr na českou hudební scénu uváděním inovativních projektů kombinujících současnou hudbu s tancem, filmem, divadlem, projekcemi. Přitom je ale věrný i vážné hudbě a je zván po celém světě pro uvádění hudby českých skladatelů mladé generace.
18. 9., 20:00, Česká Lípa, klášterní bazilika Všech svatých, 220 Kč / pro členy FK 110 Kč
Něha sólových houslí
Nikdy nezapomenu na Houslový koncert a moll Antonína Dvořáka před dvěma lety v Knihovním sále děčínského zámku. Josef Špaček je mladý houslový virtuos, který již pomalu patří mezi nejlepší houslisty své generace. V současné době kombinuje úspěšnou sólovou dráhu s kariérou koncertního mistra České filharmonie, koncertuje po celé Evropě, v Asii i v USA. V roce 2012 se stal laureátem světové houslové soutěže Královny Alžběty v Bruselu, která je odborníky považována za největší a nejnáročnější soutěž na světě s nejdelší historií. Je prvním českým houslistou, který se probojoval v této soutěži do finále. Na svém koncertu na poutním místě v bazilice Panny Marie ve Filipově, které je přezdíváno „Lourdy severních Čech“, neboť se zde odehrál tzv. Filipovský zázrak – zázračné uzdravení smrtelně nemocné ženy, zahraje Špaček sonáty od Prokofjeva či Bacha. Interiér baziliky minor je bez příkras, žádné zdobné oltáře, přehršle obrazů či nástěnné malby zde nenajdete. O to více vyzní Špačkova hra, která dokáže i takto strohý prostor nádherně rozsvítit.
19. 9., 19:00, Filipov u Rumburka, bazilika Panny Marie, 250 Kč
Vůně nového prostoru
Někteří návštěvníci mají koncerty festivalu spojené s návštěvou prostorů, v nichž třeba nikdy nebyli. Mezi většinu takových prostorů patří kostely v našem regionu. Nový kostel, který rozezní tóny Lípy, bude i římskokatolický barokní kostel Narození svatého Jana Křtitele v Kamenickém Šenově. Velkou zajímavostí tohoto prostoru je, že uvnitř kostela je umístěna zdařilá kopie obrazu Leonarda da Vinci „Poslední večeře Páně“ od děčínského malíře F. Hochekbera. V tomto prostoru vystoupí Filharmonický dětský sbor z Drážďan, který patří k předním dětským sborům v Německu. Sbor je držitelem celé řady prestižních ocenění z mezinárodních soutěží doma i v zahraničí. Koncertně působí ve významných německých metropolích, ale i v Japonsku, Číně, Austrálii, Africe, USA či Spojených arabských emirátech. Repertoár sboru zahrnuje sborová díla od 16. století po současnost, ale rovněž hudbu lidovou či crossovery. Stejně pestrý bude i festivalový koncert.
27. 9., 17:00, Kamenický Šenov, kostel Narození sv. Jana Křtitele, 190 Kč
Chuť irské lidové hudby
Při každé návštěvě koncertu v Centru textilního tisku si říkám, že ty kamenné zdi ve mně částečně evokují takový moderní vinný sklípek, možná je to i tím, že se tam víno vždy podává. A nyní si říkám, proč by se CTT nemohlo stát pro jeden večer třeba i irskou krčmou. Vystoupí v něm totiž klasik a interpret nejen irské lidové hudby fidler, Pete Cooper. Mohlo by se zdát, že slovem fidler chci um Peta Coopera znevážit. Fidler je slovo odvozené od slangového označení houslí fiddle, což v češtině znamená de facto škripky. Jenže ono je to takto správně. V lidové hudbě totiž nešlo o to být houslový virtuóz, nehledělo se na preciznost a čistotu tónu, nýbrž na energii, s jakou se skladba prezentovala. Nyní se fidleristi učí hrát právě takovou technikou, aby ty britské a americké lidové písně či jejich vlastní autorské počiny zaváněly lidovostí. Pete Cooper, který krom houslí hraje i na mandolínu a samozřejmě i zpívá, vystoupí se svým dlouholetým parťákem Richardem Boltonem, hráčem na violoncello a kytaru, a představí zpívaný repertoár ze svých nahrávek s irskou muzikou, anglickou lidovou hudbou, americkými old-time a dalšími tanečními melodiemi. Doufám, že se najde v CTT místo, kdyby si chtěl náhodou někdo skočit dokola. Příležitostí k tomu bude více než dost.
26. 9., 20:00, Česká Lípa, Centrum textilního tisku, 190 Kč
Komentáře
Re: Lípa Musica ve své první třetině: Josef Špaček!
21. Září 2015 - 13:17 | Jan Tichý
Pokud jste se do Filipova nedostali, tady je aspoň ukázka Balady, kterou jsme si (zkrácenou) vytleskali jako přídavek:
Nahoruhttp://www.ceskatelevize.cz/porady/10809650686-muj-pokus-o-mistrovsky-opus/414234100021005-josef-spacek-versus-balada-eugena-ysaye/