20. ročník MHF Lípa Musica bude pokračovat ve středu 22. září tradičním koncertem na zámku v Doksech. V místním Rytířském sále se představí nový soubor ANMOEN s uměleckým vedoucím Jaromírem Noskem. Ten uvede svůj projekt Zrození – Zánik – Naděje, který je unikátním dialogem barokní a současné hudby. Nabízí hudební exkurz do 17. století na dvůr olomouckého biskupa Karla z Liechtensteinu-Castelcorna v kontrastu s kompozicemi současného skladatele Tomáše Hanzlíka napsané v době prvního covidového lockdownu. Cílem programu je hledat naději a principy, které nás přesahují. Vstupenky na tento koncert jsou v prodeji ve festivalovém předprodeji, na zámku v Doksech a budou k dostání i ve večerní pokladně před koncertem.
Jaromír Nosek je jednou z výrazných pěveckých osobností, která se pohybuje zejména na poli staré hudby. Jako basista je známý ze spoluprací se významnými tuzemskými soubory Collegium 1704 nebo Cappella Mariana, na svém kontě má však i řadu zahraničních úspěchů. V roce 2020 se z ansámblových vod vydal vlastní cestou a založil a umělecky vede komorní soubor ANMOEN, se kterým se věnuje interpretaci hudby raného baroka a jejímu citlivému propojování se skladbami soudobých autorů.
„Propojování muziky různých období, žánrů či kultur se mi líbilo vždy. Vidím v něm velký zdroj vzájemné inspirace a potenciálu ke vzniku nových kvalit. Zároveň jsem přesvědčen, že pokud se taková fúze pojme vkusně, má jednotící myšlenku a není jen jakýmsi ad hoc mixem různorodých skladeb, tak nám může pomoci lépe pochopit jednu z úžasných vlastností hudby, a tou je její schopnost komunikovat a spojovat,“ říká k zaměření soboru Jaromír Nosek a dodává: „Jedním z mých uměleckých cílů, které se pojí se samým vznikem ansámblu, byla touha věnovat se basovému sólovému repertoáru první poloviny 17. století. K tomu jsem potřeboval především hráče na nástroje, které tvoří basso continuo. Rozhodl jsem se proto oslovit své tři kolegy – hráče na violu da gamba Jakuba Michla, theorbistu Marka Kubáta a hráče na cembalo a varhanní pozitiv Martina Smutného, s kterými jsem se dobře znal z Olomouckých barokních slavností, kde jsme spolu již několikátou sezónu účinkovali. O všech třech jsem věděl, že jsou skvělí muzikanti a zahrají bezvadně i ten neobtížnější doprovodný part, ale že koncertně působí i jako výborní sólisté, čehož se snažím hojně využívat.“
Program koncertu je netradičně koncipovaný. Prolíná se v něm vyprávění příběhu naznačeného názvem koncertu s opakováním „ideé fixe“. „Ta je postavena na improvizacích na úvodní téma závěrečné skladby Tomáše Hanzlíka De profundis, které tak prostupuje celým koncertem. Jednotlivé skladby, ať už sólové či společné, se snažíme zahrát a zazpívat tak, aby nepůsobily jako oddělené a na sobě nezávislé entity, ale právě naopak jako jednolitý (ač vnitřně proměnlivý) tok hudby rozdělený do tří velkých samostatných oddílů,“ dodává Jaromír Nosek.
Koncert se koná ve spolupráci s městem Doksy a organizací KulturaDoksy.cz. Zbývající vstupenky jsou v prodeji ve festivalové pokladně, v Informačním centru v Doksech či online na www.lipamusica.cz.