22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabídne v druhém říjnovém týdnu dva recitálové projekty, které pojí téma „Klavír všemi smysly“ a osobnost umělecké garantky Jitky Čechové. Ve čtvrtek 12. října se festival představí v Teplicích, a to premiérově v Rokokovém sálu místního zámku, sobotní koncert pak bude závěrečným pro letošní německé festivalové působení. Poprvé v historii a ve shodě s celkovým zaměřením Lípa Musica své návštěvníky zve do Seifhennersdorfu, obce nedaleko Varnsdorfu, kde sídlí klavírní manufaktura C. Bechstein a také koncertní sál VielHarmonie. Teplický zámek rozezní na popud umělecké garantky cembalo a jeden z nejvýraznějších světových hráčů na tento nástroj, íránsko-americký cembalista, žák Zuzany Růžičkové a dnes již český rezident Mahan Esfahani. O sobotní bechsteinovský recitál se postará sama klavíristka Jitka Čechová, která pro tuto příležitost připravila ryze český program. Vstupenky na oba večery začínající v 19 hodin jsou ještě k dispozici a místa ve festivalovém autobuse také.
„Šperkem festivalu bude vystoupení íránsko amerického cembalisty Mahana Esfahaniho. Je absolutním fenoménem svého oboru, držitel mnoha světových ocenění. Esfahaniho pestrá škála nahrávek nejrůznějších stylů – od baroka k ultramoderně, pro vydavatelství Hyperion a Deutsche Grammophon – včetně kompletního díla Johanna Sebastiana Bacha – je vysoce hodnocena v anglickém i zahraničním tisku a přinesla Mahanovi Esfahanimu četná světová ocenění včetně Gramophone Award a dvě BBC Music Magazine Awards v Anglii, Diapason d’Or a ‘Choc de Classica’ ve Francii, tip editora v mnoha dalších publikacích – The Telegraph, The New York Times (List of Top Recordings) ad. Na festivalu Lípa Musica se představí poprvé, ovšem hned grandiózně v monumentálních Golbergovských variacích Johanna Sebastiana Bacha. Svou úžasnou interpretací Bacha rozezní nástroj z dílny Michaela Mietke – Berlín (kopie podle orig. 1710).“ říká ke svému dramaturgickému tipu klavíristka Jitka Čechová, umělecká garantka 22. festivalového ročníku. Koncert, který proběhne ve čtvrtek 12. října od 19 hodin v dnešním sídle Regionálního muzea v Teplicích nabídne kromě ikonického Bachova díla i Arii: La Capricciosu, variace pro cembalo z dílny Dietricha Buxtehudeho.
V sobotu 14. října bude Lípa Musica pokračovat v Německu, kde se v seifhennersdorfském sídle klavírní manufaktury C. Bechstein, v sále VielHarmonie, uskuteční poslední letošní saský projekt a současně i poslední sólový koncert z koncertní řady umělecké garantky, klavíristky Jitky Čechové. Ta si pro svůj recitál vybrala ryze český program:
„Od té doby, co jsem vydala komplet Smetanových klavírních skladeb mě publikum zařadilo do škatulky „smetanovská interpretka“. Ráda z té škatulky, i když je pro mě lichotivá, občas vystoupím ven. A tak jsem pro Seifhennersdorf připravila výhradně český, ale přitom naprosto nesmetanovský program. A soustředila jsem se na české autory 20. století. Zahraju dva pozoruhodné cykly, které jsem toužila nastudovat a podělit se o jejich krásu: Novákovy Vzpomínky op. 6 a Sukovo Jaro op. 22a – dva milníky českého postromantického klavírního repertoáru. Dál jsem do programu zařadila Janáčkovu Sonátu 1. X. 1905 „Z ulice“, jednu z mých vůbec nejoblíbenějších Janáčkových klavírních skladeb. Z tvorby Jaroslava Ježka jsou známé především jeho písničky pro Osvobozené divadlo. Ale Ježek komponoval i takzvanou vážnou hudbu. A já jsem si z jeho skladeb vybrala málo hranou Toccatu. Je vtipná a efektní a jazzové vlivy jsou v ní nepřeslechnutelné. A jako překvapení jsem posluchačům připravila neprávem zapomenutou Sonátu mého tchána Josefa Páleníčka.“ představuje svůj třetí letošní projekt klavíristka Jitka Čechová. Své letošní garantské působení završí 2. a 3. listopadu workshopem a společným vystoupením se žáky ze ZUŠ Česká Lípa
V následujícím týdnu Lípa Musica nabídne své dva závěrečné projekty. Ve středu 18. října vystoupí v Děčíně basista a loutnista Joel Frederiksen s Ensemble Phoenix Munich a se svým projektem Den pro Suzanne, pocta Leonardu Cohenovi a v sobotu 21. října mám festival na programu slavnostní závěrečný koncert se světově proslulým kontratenoristou Andreasem Schollem a souborem Czech Ensemble Baroque, který je zasazen do českolipské baziliky Všech svatých.
Více informací a možnost zajistit si vstupenky k dispozici zde.