Co nabízí posluchačům MHF Lípa Musica ve druhém týdnu?
V pátek 28. 9. kroky posluchačů povedou do kostela sv. Vavřince v Jezvé. V tento významný den, ve svátek patrona naší země, se zde odehraje Svatováclavský koncert v podání Scholy Gregoriany Pragensis.
Soubor, jenž se řadí mezi přední světové interprety středověké duchovní hudby, byl založen v roce 1987 Davidem Ebenem. Během své existence spolupracoval s řadou špičkových interpretů (Iva Bittová, Jiří Bárta, sbor japonských buddhistických mnichů Óhara Gjosan šomjó kenkjú-kai ad.) a vydal řadu nahrávek. Obsahem koncertního programu Čeští světci v nebeském Jeruzalémě jsou liturgické zpěvy k poctě našich středověkých světců (sv. Vojtěch, sv. Ludmila, sv. Martin a v neposlední řadě již zmíněný sv. Václav). Během koncertu zazní nejstarší známá česká duchovní skladba Hospodine, pomiluj ny či chorál Svatý Václave.
Pokud Vám vystoupení Scholy v Jezvé unikne, poznamenejte si datum 26. 10. a vydejte se festivalovým autobusem do Žitavy.
V sobotu 29. 9. se během tradičního koncertu při svíčkách rozzáří kostel sv. Barbory v Zahrádkách. Bachovy suity pro sólové violoncello představí Tomáš Jamník.
Tomáš Jamník se hře na violoncello věnuje od svých pěti let. Prvním výrazným úspěchem v jeho hudební kariéře bylo absolutní vítězství na mezinárodní Heranově violoncellové soutěži v roce 2001, v roce 2006 se stal vítězem 58. hudební mezinárodní soutěže Pražské jaro.
Suity pro sólové violoncello vznikly praděpodobně kolem roku 1720 a jejich autora Johanna Sebastiana Bacha netřeba představovat. Tato šestice suit patří k nejvýznamnějším sólovým skladbám pro smyčcové nástroje, Tomáš Jamník představí tři z nich.
Hned následující den, tedy v neděli 30. 9., se festival poprvé v letošním roce představí i v České Lípě. V bazilice Všech svatých vystoupí Pavel Steidl a Gabriela Demeterová.
Pavel Steidl, držitel ceny Classical Guitar Award z roku 2005, na festivalu vystoupil již roku 2010. Slova jsou zbytečná, podívejte se na část jeho vystoupení:
Na tomto koncertě ovšem zazní i housle, a to v podání uznávané virtuosky Gabriely Demeterové, jejíž tvář je známa nejen posluchačům klasické hudby. Jako jedna z mála špičkových hudebníků bravurně ovládá i jiný nástroj – od roku 2001 studuje hru na violu.
Během koncertu zazní jak hudba minulých století, zastoupená skladbami Niccolò Paganiniho, tak hudba 20. století, již zastupuje tvorba Pavla Steidla, Astora Piazzolly či Carla Domeniconiho, jenž svou skladbu Berounka věnoval přímo Gabriele Demeterové a Pavlu Steidlovi.
Přesně za týden (tedy až ve třetím festivalovém týdnu), v pondělí 1. 10., se uskuteční první z „neklasických“ koncertů – v novoborské divadle vystoupí Dan Bárta a Robert Balzar Trio.
Program Theyories, jež vychází především z CD Theyories z roku 2010, obsahuje nejen covery známých „neklasických“ autorů, ale i skladby Bártovy či Balzarovy. Posluchači se tak mohou těšit třeba na Led Zeppelin, Björk, AC/DC, Jamiroquai či Joni Mitchell.
Program a další informace naleznete na webu lipamusica.cz.
Zdroj fotografií: lipamusica.cz, gabrielademeterova.com