Dnes je 23. 11. 2024
svátek má Klement

16. Lípa Musica začíná, na zahájení zbývají poslední místa

Po úspěšném srpnovém prologu bude tento pátek 15. září zahájen 16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Jeho hlavní koncertní řadu, která se uskuteční v termínu od 15. září do 12. listopadu 2017, otevře projekt Requiem za růžový měsíc americko-německého pěvce a loutnisty Joela Frederiksena a jeho Ensemble Phoenix Munich. Program nabídne ceněnou alžbětinskou poctu britskému folkovému skladateli 20. století Nicku Drakeovi. 
 
S tvorbou Nicka Drakea jsem se poprvé setkal na studiích. Tehdy mi okamžitě učarovala a hluboce mě dojala. Zaujala mě jeho hudba i hra na kytaru a jeho zvláštní prezentace. To mě přimělo, že jsem zanechal folku a začal se věnovat staré hudbě a loutně, které jsem dál studoval i v magisterském oboru. Řadu let jsem toho o Drakeovi mnoho nevěděl, až jsem pak v roce 2000 uslyšel jeho píseň Růžový měsíc. Bylo to v kině, v reklamě na Volkswagen a znovu mě síla té písně naprosto uchvátila. A vznikla tato alžbětinská pocta, protože jsem se rozhodl propojit takzvané písničkáře minulosti a dneška. V některých momentech jsem považoval za důležité napsat svoji vlastní píseň, nejen abych obě témata propojil, ale také abych vytvořil tvůrčí cyklus. Kreativita nikdy nekončí. Neprezentuji lidem muzejní díla tak, aby se na ně zdálky dívali, raději usiluji o komunikaci. Je to dynamický proces,“ říká autor projektu Joel Frederiksen.
 
Na slavnostní zahajovací koncert, který se za účasti významných hostů uskuteční v bazilice Všech svatých v České Lípě, zbývá posledních 28 vstupenek
 
16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica letos nabízí řadu 23 koncertů na 18 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v saském pohraničí. Žánrově nechybí koncerty klasické hudby, ale i projekty s baletem, tancem a world music. Ústřední programová idea festivalu vykrystalizovala díky uvědomění si role kulturní instituce působící v regionu, jehož identita byla historicky utvářena i zraňována střetáváním kultur. I v letošním roce bude česko-německý kulturní dialog zásadní programovou linií a rozvine se i díky zařazení dvou nových lokalit včetně saské metropole Drážďan. Novinkou je umělecká garance svěřená pro rok 2017 a 2018 světoznámému hornistovi Radku Baborákovi
 
Lípa Musica se narodila a vyrostla ve městě a v kraji, kde nebyl předpoklad, že by zakořenila a že by se jí mohlo dařit. Vyrostla však díky lásce k hudbě a lásce k místu a městu, kde žijeme. Aniž jsme na začátku tušili, jak velmi silný a mocný nástroj vzniká... Přesvědčujeme se o tom velmi často, nejenom na našich koncertech, a sami cítíme, že hudba má velký potenciál sbližovat lidi, obce, města, spolky, národy,“ představuje hlavní myšlenku festivalu jeho zakladatel a ředitel Martin Prokeš a doplňuje: „Dramaturgie je vždy sestavována s hlavním důrazem na vynikající úroveň hostujících interpretů, pochopitelně se v ní projevuje náš další důležitý leitmotiv, kterým je česko-německá linie. Novinkou letošního roku je fakt, že přední český hornista, dirigent a skvělý muzikant Radek Baborák přijal naše pozvání stát se součástí umělecké rady festivalu a reprezentovat ho jako jeho umělecký garant. Tím se před námi otevírá možnost využít kontaktů a hudebních zkušeností, které pan Baborák získal po celém světě.“ 
 
Druhý festivalový večer se uskuteční v sobotu 16. září v sugestivním prostoru kostela sv. Barbory v Zahrádkách, kam se posluchači mohou vypravit na tradiční Koncert při svíčkách. Letos zde bude připraveno setkání s osobitou zpěvačkou a vynikající cimbalistkou Zuzanou Lapčíkovou a kytaristou Vladislavem Bláhou a českou i španělskou hudbou. V prodeji je posledních 6 vstupenek
 
Úvodní víkend 16. Lípy Musicy uzavře o den později, v neděli 17. září, sborový koncert v poutní bazilice ve Filipově u Rumburku. Festivalovým autobusem se můžete vydat na koncert výtečného Kühnova dětského sboru řízeného legendou prof. Jiřím Chválou. Andělské hlasy mladých zpěváčků Kühnova dětského sboru rozezpívají reprezentativní průřez světovou i českou sborovou literaturou. Kühňata si vydobyla pozici na špičce českých dětských sborů díky obdivuhodné interpretační jistotě, krásné kantiléně, půvabu a výborné interpretaci, které charakterizují těleso zásluhou Jiřího Chvály. "Dnes vím, že člověk musí mít stejné nebo podobné nároky na dětské i dospělé zpěváky. A myslím, že u dospělého sboru se nesetkáváte s tak upřímným sdělením jako u dětí – sami to cítíte, jste šťastní z toho, že se vám podařilo dobře zazpívat," říká Jiří Chvála. Filipovský večer je tak příslibem působivé hudební pouti od renesance až po perličky soudobé české a zahraniční tvorby v jiskřivé interpretaci dychtivých mladých muzikantů, ze kterých prýští ryzí láska k hudbě… Na tento koncert je možné vstupenky stále zakoupit a stejně tak si zajistit i místa ve festivalovém autobusu.
 
Více informací a možnost zajistit si vstupenky a dopravu na www.lipamusica.cz
 
Festival se koná za laskavé podpory: Libereckého kraje, města Česká Lípa, Ministerstva kultury České republiky, Česko–německého fondu budoucnosti, Ústeckého kraje – programu Rodinné stříbro, Nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, Státního fondu kultury ČR, státního podniku Lesy ČR a dalších subjektů.
 
Po úspěšném srpnovém prologu bude tento pátek 15. září zahájen 16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Jeho hlavní koncertní řadu, která se uskuteční v termínu od 15. září do 12. listopadu 2017, otevře projekt Requiem za růžový měsíc americko-německého pěvce a loutnisty Joela Frederiksena a jeho Ensemble Phoenix Munich. Program nabídne ceněnou alžbětinskou poctu britskému folkovému skladateli 20. století Nicku Drakeovi. 
 
„S tvorbou Nicka Drakea jsem se poprvé setkal na studiích. Tehdy mi okamžitě učarovala a hluboce mě dojala. Zaujala mě jeho hudba i hra na kytaru a jeho zvláštní prezentace. To mě přimělo, že jsem zanechal folku a začal se věnovat staré hudbě a loutně, které jsem dál studoval i v magisterském oboru. Řadu let jsem toho o Drakeovi mnoho nevěděl, až jsem pak v roce 2000 uslyšel jeho píseň Růžový měsíc. Bylo to v kině, v reklamě na Volkswagen a znovu mě síla té písně naprosto uchvátila. A vznikla tato alžbětinská pocta, protože jsem se rozhodl propojit takzvané písničkáře minulosti a dneška. V některých momentech jsem považoval za důležité napsat svoji vlastní píseň, nejen abych obě témata propojil, ale také abych vytvořil tvůrčí cyklus. Kreativita nikdy nekončí. Neprezentuji lidem muzejní díla tak, aby se na ně zdálky dívali, raději usiluji o komunikaci. Je to dynamický proces,“ říká autor projektu Joel Frederiksen.
Na slavnostní zahajovací koncert, který se za účasti významných hostů uskuteční v bazilice Všech svatých v České Lípě, zbývá posledních 28 vstupenek. 
 
16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica letos nabízí řadu 23 koncertů na 18 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v saském pohraničí. Žánrově nechybí koncerty klasické hudby, ale i projekty s baletem, tancem a world music. Ústřední programová idea festivalu vykrystalizovala díky uvědomění si role kulturní instituce působící v regionu, jehož identita byla historicky utvářena i zraňována střetáváním kultur. I v letošním roce bude česko-německý kulturní dialog zásadní programovou linií a rozvine se i díky zařazení dvou nových lokalit včetně saské metropole Drážďan. Novinkou je umělecká garance svěřená pro rok 2017 a 2018 světoznámému hornistovi Radku Baborákovi. 
 
„Lípa Musica se narodila a vyrostla ve městě a v kraji, kde nebyl předpoklad, že by zakořenila a že by se jí mohlo dařit. Vyrostla však díky lásce k hudbě a lásce k místu a městu, kde žijeme. Aniž jsme na začátku tušili, jak velmi silný a mocný nástroj vzniká... Přesvědčujeme se o tom velmi často, nejenom na našich koncertech, a sami cítíme, že hudba má velký potenciál sbližovat lidi, obce, města, spolky, národy,“ představuje hlavní myšlenku festivalu jeho zakladatel a ředitel Martin Prokeš a doplňuje:
„Dramaturgie je vždy sestavována s hlavním důrazem na vynikající úroveň hostujících interpretů, pochopitelně se v ní projevuje náš další důležitý leitmotiv, kterým je česko-německá linie. Novinkou letošního roku je fakt, že přední český hornista, dirigent a skvělý muzikant Radek Baborák přijal naše pozvání stát se součástí umělecké rady festivalu a reprezentovat ho jako jeho umělecký garant. Tím se před námi otevírá možnost využít kontaktů a hudebních zkušeností, které pan Baborák získal po celém světě.“ 
 
Druhý festivalový večer se uskuteční v sobotu 16. září v sugestivním prostoru kostela sv. Barbory v Zahrádkách, kam se posluchači mohou vypravit na tradiční Koncert při svíčkách. Letos zde bude připraveno setkání s osobitou zpěvačkou a vynikající cimbalistkou Zuzanou Lapčíkovou a kytaristou Vladislavem Bláhou a českou i španělskou hudbou. V prodeji je posledních 6 vstupenek. 
 
Úvodní víkend 16. Lípy Musicy uzavře o den později, v neděli 17. září, sborový koncert v poutní bazilice ve Filipově u Rumburku. Festivalovým autobusem se můžete vydat na koncert výtečného Kühnova dětského sboru řízeného legendou prof. Jiřím Chválou. Andělské hlasy mladých zpěváčků Kühnova dětského sboru rozezpívají reprezentativní průřez světovou i českou sborovou literaturou. Kühňata si vydobyla pozici na špičce českých dětských sborů díky obdivuhodné interpretační jistotě, krásné kantiléně, půvabu a výborné interpretaci, které charakterizují těleso zásluhou Jiřího Chvály. "Dnes vím, že člověk musí mít stejné nebo podobné nároky na dětské i dospělé zpěváky. A myslím, že u dospělého sboru se nesetkáváte s tak upřímným sdělením jako u dětí – sami to cítíte, jste šťastní z toho, že se vám podařilo dobře zazpívat," říká Jiří Chvála. Filipovský večer je tak příslibem působivé hudební pouti od renesance až po perličky soudobé české a zahraniční tvorby v jiskřivé interpretaci dychtivých mladých muzikantů, ze kterých prýští ryzí láska k hudbě… Na tento koncert je možné vstupenky stále zakoupit a stejně tak si zajistit i místa ve festivalovém autobusu.
 
Více informací a možnost zajistit si vstupenky a dopravu na www.lipamusica.cz
alt
alt
alt
alt