Rok se s rokem sešel a nastává čas odhalit menu dalšího, v pořadí již 14. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Ten se v letošním roce uskuteční v termínu od 17. září do 21. listopadu s prologem 21. srpna a nabídne řadu 24 koncertů a 1 workshop. Na 16 místech Libereckého a Ústeckého kraje a v saském pohraničí budou připravena setkání s klasickou a filmovou hudbou, folkem, alternativou, operou i tancem. V programu se představí celá řada renomovaných tuzemských i zahraničních umělců v čele s houslistou Josefem Špačkem, trumpetistou Markem Zvolánkem, flétnistkou Janou Semerádovou, světově proslulým violoncellistou Nicolasem Altstaedtem, Ivou Bittovou, Tiburtinou Ensemblem, PhilHarmonia Octetem, Musicou Floreu, Cappellou Marianu, Smetanovým triem, bratry Ebeny, Filharmonii Hradec Králové nebo Dětskou operu Praha. 14 ročník vyvrcholí monumentálním mezinárodním provedením Orffovy kantáty Carmina Burana v Novém Boru. Chybět nebude ani program pro děti a představení mladých talentů ze ZUŠ Česká Lípa.
„Hlavním kritériem dramaturgie zůstává špičková interpretační úroveň a pochopitelně také vhodnost výběru koncertu pro daný koncertní prostor. Před třemi lety byla zahájena spolupráce se Spolkovou republikou Německo, která nejen naplnila festivalový statut mezinárodnosti, ale především potřebu smysluplně rozvíjet česko-německý kulturní i lidský dialog. S vědomím palčivosti následků historických událostí, jež výrazně poznamenaly severočeský i saský region, kde festival působí, vznikla iniciativa s cílem bojovat s faktickými i mentálními hranicemi, které jsou v mnohých z nás v tomto smyslu stále hluboce zakotveny, prostřednictvím navození hudebního dialogu, jež stírá všechny hranice a bariéry. S ohledem na to, že je tato potřeba vnímána stále intenzivněji a odpovědnost a možný přínos festivalu v tomto smyslu je zcela logický a zřejmý, posouvá se myšlenka česko-německé spolupráce do samého jádra dramaturgie festivalu coby ústřední linie. Vedle zařazování česko-německých hudebních projektů či prezentace českých umělců v SRN a německých u nás je myšlenka českoněmecké vzájemnosti rozvíjena i přítomností festivalu v německých městech a obcích. Kromě stálic, kterými jsou město Zittau a obec Großschönau, se festival v roce 2015 představí nově, ve známé saské destinaci, na hradě Oybin,“ říká ředitel festivalu Martin Prokeš k letošní dramaturgii.
A na co se sám zakladatel festivalu nejvíce těší?
"Troufám si říct, že letošní ročník nabídne skutečně mnoho skvělých zážitků. Já osobně se velmi těším na německo-francouzského violoncellistu Nicolase Altstaedta, který je jedním z nejvýraznějších talentů přední světové generace cellistů. Velmi se těším na letní prolog. Vybrali jsme pro něj vyjímečné místo romantické zříceniny hradu a kláštera v německém Oybíně. Patří mezi největší turistickou atrakcí Žitavských hor a je jednou z nejvýznamnějších památek Horní Lužice. Hrad vznikl asi ve 13. století jako strážní stanoviště u významné zemské stezky, spojující Čechy s Lužicí. V roce 1369 založil Karel IV. na Oybinu klášter Celestýnů. Do tohoto neskutečného místa jsme vybrali provedení Messe de Nostre Dame, dílo francouzského skladatele Guillauma de Machauta. Skladba patří mezi vrcholová díla středověku, jak pro svou nadčasovost, tak pro vysokou interpretační náročnost. Jinak věřím, že každá z věcí si najde svého posluchače a že se během několika málo dní rozebere většina vstupenek," dodává Martin Prokeš.
Kompletní program s představení jednotlivých projektů a video ukázkami najdete na www.lipamusica.cz
Závěrem doplňme, že záštitu nad letošním ročníkem festivalu převzali pan Daniel Herman, ministr kultury, pan Martin Půta, hejtman Libereckého kraje a Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický. Festival se v letošním roce koná za laskavé podpory Ministerstva kultury, Česko-německého fondu budoucnost, Libereckého kraje, města Nový Bor, Nadačního fondu Bohemia Heritage Fund a dalších subjektů. Hlavními partnery jsou pivovar Cvikov a akciové společnosti RWE a Ještědská stavební.
Předprodej vstupenek bude zahájen v pondělí 1. června 2015. Vstupenky na festival jsou k dostání online na webu festivalu, v českolipské festivalové kanceláři a také ve vybraných koncertních místech a síti Colosseum Ticket.