Kvartetem těchto jmen lze ve zkratce představit vrchol projektu Jarní dialogy, který připravil spolek ARBOR, pořadatel MHF Lípa Musica, jako příspěvek k oslavám Česko-německého kulturního jara, které připomíná 20. výročí přijetí Česko-německé deklarace. V neděli 23. dubna se provedením projektu Purgatio, které připravilo loni založené vokální duo Kchun, tento krátký jarní cyklus uzavře v saském Großschönau. Vstupenky i místa v autobuse si můžete zajistit na www.lipamusica.cz
"Duo Kchun vzniklo na základě našeho více jak desetiletého přátelství s mým kolegou Markem Šulcem. Za ten čas jsme zjistili, že máme mnoho společného. Hudební vkus, stejný přístup k interpretaci hudby, radost z možnosti společně tvořit. Naše společná chuť vyústila k založení společného projektu," připomíná Martin Prokeš, jeden z členů dua. Vokální ansámbl složený z dvou hlavních protagonistů pořádajícího spolku - tenoristy Martina Prokeše a barytonisty Marka Šulce - vznikl v loňském roce a má za sebou první koncertní vystoupení, která nezůstala bez povšimnutí.
"Projekt Purgatio dua Kchun se mi stal srdcovou záležitostí a to zejména pro nadšení a nasazení obou zpěváků - Martina Prokeše a Marka Šulce. I přes své dlouholeté působení v oblasti interpretace staré hudby v podstatě šlápli do neznáma, začali s čisté vody a nezalekli se. Martin mě požádal o vytvoření programu, nechal na mě, jaké bude téma, jen mě inspiroval slovem “čistota”. Od čistoty nebylo daleko k očistci, tedy tématu, které se ve středověké a renesanční literatuře objevuje velmi hojně. Při pohledu do mé knihovny mi na očích ulpěla Božská komedie Dante Alighieriho a téma bylo na světě. Následovala rozsáhlá příprava a studium textů, pramenů hudebních i nehudebních. Musím se přiznat, že při prvním provedení programu v Jablonci nad Nisou, duo Kchun odvedlo obrovský kus práce a vytvořilo tak posluchačům jedinečný zážitek, který naplnil i moje dramaturgické představy," říká Barbora Kabátková, umělecká vedoucí ansámblu Tiburtina, která je autorkou projektu.
Purgatio se od své premiéry drobně proměnilo, a to především ve své vizuální podobě. V rámci Jarních dialogů představí ve zcela novém hávu, jež mu vtiskne videoart z dílny akademického malíře Atily Vöröse a VJe Rudolfa Živce. Ten bude reflektovat témata jednotlivých částí hudebního přediva, která budou promítána přímo do interiéru kostela. "Téma Dantovy Božské komedie ovlivnilo snad všechny složky umění. Máme to velké štěstí, že další z našich velkých přátel Rudolf Živec je vynikající a vyhledávaný mistr projekcí, improvizací a také vynikající malíř Atila Vörös. Odborně se to označuje jako VJ, či videoart. Nejlépe je možné to asi popsat způsobem, představte si, že sedíte v potemněném kostele, zaposloucháte se do zpěvu a čteného textu, který Vás svou hloubkou přinutí vnímat dané téma. V tom momentě přichází ještě pastva pro oči, tedy velmi citlivá a minimalistická hra, která nevyužívá plátno, ale přímo daný prostor kostela a oživuje tak, sochy, anděly, oltáře a pomáhá tak dokreslovat atmosféru tohoto projektu. Jedná se o jedinečný způsob vyjádření, který nemá na české hudební scéně obdoby" upřesňuje Martin Prokeš.
Česko-německou linku dialogu dotvoří v případě tohoto projektu recitace v podání faráře Gerda Krumbiegela z místní farnosti. Nenechte si ujít tento mimořádný umělecký zážitek a navštivte 23. 4. saské Großsschönau. Vstupenky a místa v autobusu si můžete zajistit zde.
Česko-německé kulturní jaro 2017 je přeshraniční kulturní iniciativa Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Goethe-Institutu v Praze, Česko-německého fondu budoucnosti a Českých center v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.