Uctívají Johnnyho Cashe a Hanka Williamse, hrají skutečné a nefalšované country, mají talent, ve svých řadách anglicky zpívajícího rodilého Američana Briana Wayne Evanse, nechybí jim banjo, housle ani kytara a obrovská dávka energie.
Pražská kapela Moonshine Howlers (nenechte se zmást, Moonshine neznamená v češtině jen měsíční svit, nýbrž i načerno pálená lihovina) vydala na sklonku loňského roku debutové CD a 8. 2. jej představí v klubu Progres nejen příznivcům moderního country. Otázky byly položeny dvěma členům kapely, zpěvákovi Brianovi a kontrabasistovi Adamovi.
Briane, v ČR žiješ již 15 let. Jak ses sem vlastně dostal? A kdy ses rozhodl tady zůstat?
Dlouhý příběh. :) Ale mám i krátkou verzi. V té je důvodem dívka. Dlouhá verze zahrnuje i politickou a ekonomickou nespokojenost se Spojenými státy americkými. Mohl bych napsat stovky stránek, které vysvětlují vše, ale nechci zničit vaše iluze o americkém snu. Zkuste se zaposlouchat do našich písní a bude vám něco málo jasné. V České republice bych chtěl zůstat do smrti. Mám zde ženu a novorozeného syna. To je pádný důvod. Česká republika je pro rodinu s dětmi ve srovnání se Spojenými státy úplná Shangri-La.
Pocházíš z Pensylvánie. Existuje nějaký tamní zvyk nebo tradice, kterou se snažíš dodržovat i v ČR?
Život je skutečná hra, kterou musíte hrát dost tvrdě. Nic víc. To mě má Pensylvánie naučila. Když si teď uvědomuji a vzpomínám na mou rodnou zem, uvědomuji si, že v Pensylvánii jsem byl skromnější. Tady jsem si vytvořil nějaké nezdravé ego. Svádím teď boj mezi oběma osobnostmi. :)
Poslouchal jsi country od dětství? A to, co hrajete s Moonshine Howlers, je pravé americké country, nebo se liší?
Původní hudba v našem kraji byla více lidová a syrovější, hlavně díky velkému počtu obyvatel dělnické třídy, což byli přistěhovalci z Irska, Německa a slovanských zemí. Hudba tohoto kraje, kde byly hlavní nástroje housle a další jednoduché akustické nástroje, ve skutečnosti tvoří základ moderní country hudby. Poprvé jsem slyšel appalačskou folkovou hudbu a typické jižní country jako malý kluk u svého strýce, který byl velkým fanouškem hudby od Doc Watsona po Earla Scruggse a Hanka Williamse. Nicméně tuto hudbu jsem začal víc poslouchat teprve před pár lety. Nyní jsem na ní závislý a neposlouchám téměř nic jiného. Mohl bys mi prosím definovat „pravé americké country“? Hrajeme, co hrajeme. Žádné klasifikace, prosím. :)
Adame, ty jsi asi jediný člen kapely, který již v Progresu hrál, a to ještě s klukama z The Rocket Dogz. Jak na koncert vzpomínáš? A jak by mohl vypadat ten únorový?
Milý Štěpáne, na koncert si moc dobře pamatuju, pač jsem nebyl výjimečně tak na „šlupky“ jako obvykle. A proto musím říci, že to bylo poutavé. :) Chlapce jsem díky vzpomínkám připravil na to, že únorový koncert bude komorní zážitek. Doufám, že je na backstage připraveno hodně zázvorového čaje. Těším se, až si před koncertem opět společně pomeditujeme. Minule publikum velmi dobře reagovalo, proto doufám, že nebudeme muset vytáhnout nějakou píseň od Motörhead, což děláme, když jsou návštěvníci takoví unavení. Když ani to nepomáhá, víme, že musíme utýct před poletujícími rajčaty a vejci. Playlist bude takový, jako na jiných koncertech, možná dojde k nějakému přehození písní.
V poslední době jsem o vás hodně četl, že se vám povedlo přiblížit zapadlé české country mladému obecenstvu. Považujete se v tomto oboru za průkopníky?
Ani nevím, že to baví mladý. Na nás chodí lidé různých věkových kategorií. Ale jestli ano, tak tím lépe, a pak tedy průkopníky jsme. Country je u nás většinou přiřazováno k posluchačům starší generace. Možná že je to i tím, že jsme hezcí a skromní. :)
Moonshine Howlers / Twisted Rod | 8. 2. | 19:00 | klub Progres | 100 Kč
Foto: Vojta Florian