Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

MHF Lípa Musica v závěrečné třetině

Na závěr výročního ročníku si Mezinárodní hudební festival Lípa Musica ponechal tři bonbonky.

Marta Kubišová

Prvním z nich je Poslední recitál Paní Marty, tedy Marty Kubišové. Ta vystoupí spolu se skupinou Petra Maláska na retrospektivním koncertu, na němž zmapuje životní kariéru průřezem svých hitů ze všech období. Tato legendární zpěvačka se totiž rozhodla, že příští rok ve svých pětasedmdesáti letech ukončí pěveckou kariéru. Její recitál v Novém Boru tak bude součástí posledního turné, kdy se Marta Kubišová naposledy podělí s diváky o své písně. Projekt je příslibem nezapomenutelného večera plného zralého muzikantství a oduševnělého lidství. Proto neváhejte a porozhlédněte se po jiných městech a udělejte si výlet. Do vyprodaného novoborského divadla se totiž již nevejdete.

Dan Bárta a ZUŠ Česká Lípa

Druhým koncertem pak bude společné vystoupení populárního zpěváka Dana Bárty a studentů ZUŠ Česká Lípa za doprovodu českolipského pianisty a učitele Davida Maška (ten má každý měsíc svá sólo vystoupení v klubu U bílýho černocha). Krom této fúze vystoupí v Jiráskově divadle i další talentovaní studenti této moderní instituce, která se má při pohledu zpět čím chlubit. Kromě klasické naukové a nástrojové výuky škola nabízí celou řadu dalších projektů, které zvyšují její atraktivitu. Uvnitř školy samotné pomáhají četné hudební formace mladé žáky inspirovat a motivovat k další umělecké činnosti mimo běžné výukové hodiny. V nedávné minulosti při ZUŠ Česká Lípa fungoval Orchestr partnerských měst, ve kterém společně pod taktovkou Pavla Hrice spoluúčinkovaly českolipské hudební talenty s dětmi z polského Bolesławiece. Dnes při škole působí Komorní soubor dechových nástrojů, Kytarový soubor, Smyčcový soubor Kubelík či ansámbl bubeníků fungující pod názvem Hluchá parta. Po loňském úspěšném projektu, který mladé českolipské talenty představil na jednom pódiu společně s klavíristou Petrem Maláskem, je tak i pro letošní rok připraveno pokračování.

Česká filharmonie

Absolutním vrcholem oslav 15. výročí festivalu pak bude zcela mimořádný projekt, kdy se po 45 letech do severočeské metropole pod Ještědem vrátí náš první orchestr – Česká filharmonie, a to ve spolupráci se světově proslulým dirigentem Semjonem Byčkovem a klavírním duem sester Labéqueových. Tóny Čajkovského Manfreda a Poulencova klavírního koncertu tak završí letošní oslavy Lípy Musicy. Česká filharmonie je nejvýznamnějším českým orchestrem a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její bohaté historie je spojen se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Jakkoli interpretační záběr orchestru zahrnuje širokou škálu základního světového repertoáru, nejčastěji je vyhledáván pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků, jejíž tradici budovaly špičkové dirigentské osobnosti (Talich, Kubelík, Ančerl, Neumann). Orchestr získal množství mezinárodních ocenění za své nahrávky, z nichž první byla pořízena již roku 1929 (Má vlast s Václavem Talichem). Roku 2008 prestižní časopis Gramophone zařadil těleso mezi dvacet nejlepších orchestrů světa. V září roku 2012 byl šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie jmenován Jiří Bělohlávek.