Komorní cyklus Lípy Musicy nabídne v květnu recitál výjimečného mladého kytaristy a skladatele Lukáše Sommera. V úterý 22. května provede v Centru textilního tisku výrazná osobnost soudobé skladatelské generace a současně úspěšný kytarový virtuóz své autorské skladby. Chybět nebude ani představení další historické osobnosti ve spolupráci s Vlastivědným spolkem Českolipska. Tou v květnu bude Johann Nepomuk Willomitzer, kněz, učitel a historik, který svou tvůrčí a badatelskou činnost zasvětil v druhé polovině 19. století České Lípě. V prodeji jsou ještě poslední vstupenky.
Lukáš Sommer jako kytarista pravidelně koncertuje u České republice i v zahraničí, úspěchy sbírá celosvětově také se svými kompozičními počiny. Od roku 1998 studoval na Konzervatoři České Budějovice kytaru ve třídě prof. Vilmy Manové a kompozici ve třídě prof. Jiřího Churáčka. V roce 2003 studoval jeden rok ve třídě prof. Věroslava Neumanna na Pražské konzervatoři. V roce 2009 zakončil studium skladby na Akademii múzických umění v kompoziční třídě prof. Ivana Kurze.
Je autorem hudby orchestrální, komorní, vokální i elektroakustické, a to ve více než čtyřiceti opusech. Kromě orchestrální hudby (např. Kantáta Thorns in a Veil, Koncert pro harfu a orchestr, Monolit pro dechový orchestr a perkuse, Koncert pro orchestr ad.) se zaměřuje na komorní hudbu (např. dva smyčcové kvartety, klavírní trio "Xcape", Labyrinth - Sonáta pro cembalo, Cikán a Odysea). Další částí Sommerovy práce je vokální hudba - často se používá texty současných básníků (např. písňový cyklus Headland, Floating Island, melodrama Nobody has Caressed me in a Long Time, Song of the Gallows, ABC ad.). K jeho dílu patří dále opera Ela, Hela a Stop, na libreto podle hry Václava Havla. Komponuje také díla pro děti, např. operu Hercules nebo muzikál Sindibad. Jeho hudbu interpretovali např. sir Nicolas Daniel, Carlo Jans, Jana Boušková, Vilém Veverka, Pavel Šporcl, Jan Mikušek, Sebastien Bagnout, Jan Kučera, Sednunum Orchestra, orchestr Bremerhaven, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Pražský filharmonický sbor ad. Kromě pravidelných představení na domácí scéně vystupuje ve více než 15 zemích. V roce 2011 na požádání festivalu Pražské jaro napsal koncert flétny na Můj otec a stal se nejmladším skladatelem historie festivalu. V letošním roce na tomto festivalu bude provedena česká premiéra jeho Harfového koncertu dedikovaného harfistce Janě Bouškové.
Zvláštní kapitolou Sommerova umění je jeho jedinečný autorský kytarový recitál, který obsahuje asi 20 opusů. Každý recitál vychází z časově omezeného dokumentu; každá píseň má specifický příběh původu. V roce 2015 vydalo prestižní vydavatelství William Sommerovi nahrávku Savana, která shrnuje jeho předchozí kompoziční styl. Za zmínku stojí písně Pět preludií, Suita ve starém stylu, Klid, Legenda o Victorii nebo Druhý dopis otci. Vydal také učebnici Chci být kytaristou, která se v roce 2016 stala součástí učebních osnov ministerstva školství. V roce 2016 založil hudební duo Tapa de Deux s djembou a darbukou v podání Kateřiny Ferlesové.
Vedle pravidelných uvedení na domácí scéně zazněla jeho hudba v Tokiu, Amsterdamu, Paříži, Vídni, Torontu, Soulu, Bratislavě, Selbu či Bremerhavenu. Komponuje skladby na objednávku festivalů a institucí jako jsou Pražské Jaro, festival Mezipatra, Opera Diversa, Stadtishces Orchester Bremerhaven, Mezinárodní pěvecká soutěž Karlovy Vary, Concerto Bohemia. Sommer je také vyhledávaným aranžérem populární a filmové hudby. Velmi úspěšným komerčním projektem je Sommerova orchestrální verze muzikálu Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové Johanka z Arku. Sommer je též vyhledávaným aranžérem populární a filmové hudby, pracuje pro naše i světové prestižní agentury. Spolupracoval i skupinou Nezmaři, Annou K, Karlem Maříkem a dalšími osobnostmi. Jeho celovečerní projekty zahrnují City Er od Michala Prokopa, Symphonicum Tour Ondřeje Brzobohatého, Hapka Lives!, Sanremo Junior Song Contest, Wanted Dagmar Peckové, Tamarisk od Anny K., Hvězdy v Karlíně - Lucie, Chinaski a Dan McCaffearty. Jako aranžér se podílel na filmových soundtrackách Ondřeje Soukupa, Michaela Kocába, Oh Yoona Suna nebo Johna Mayera.
Českolipský debut Lukáše Sommera se uskuteční příští úterý, v prodeji je posledních 20 vstupenek. Ty je možné získat ve festivalové pokladně v Žižkově ulici v České Lípě nebo on-line na www.lipamusica.cz.
V červnu nabídne Komorní cyklus Lípy Musicy líbezné písničky o přírodě v přírodě v projektu nazvaném MAJÁLES, toť Máj a Les. Závěrečný koncert se uskuteční v Městském parku za účasti folkorních souborů Ritornello Michala Pospíšila a Barunka Martiny Pavlasové. Těšit se můžete hudbu, tanec i dobré občerstvení, které zajistí Pivovar Cvikov. Vstup na tento koncert pořádaný pod záštitou Ing. Jitky Volfové, statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje, bude zdarma.