Dnes je 28. 11. 2024
svátek má René

J. Eoin - irský písničkář, zpěvák a kytarista

Jeho profesionální hudební dráha má počátky v 80. letech, kdy vystupoval jako sólový písničkář na turné legendární kapely Clannad. Poté se přestěhoval do New Yorku, jehož folková scéna na něj silně zapůsobila. Druhou polovinu 80. let strávil v rodném Irsku, kde vznikly jeho první vlastní skladby.

Nyní žije v Londýně a patří k uznávaným ostrovním písničkářům. Své první album Ribbonmen vydal v roce 1991. Kolekce písní věnovaných katastrofálnímu hladomoru v Irsku 19. století vzbudila nebývalý zájem. Vlastní zkušenosti a pocity Ira žijícího v Londýně promítl do následujícího alba Sean One Shoe (1994), které zaznamenalo velmi dobrý ohlas hudební kritiky. Rok 1996 přinesl turné s virtuózním houslistou Ashleym Reedem z kapely Albion Band. Výsledkem spolupráce se stalo album Kissing Stone, které Eoinovi pomohlo získat reputaci vynikajícího doprovázeče tradičních hudebníků (vystoupení s multi-instrumentalistou Gerrym Diverem nebo s akordeonistou Kieranem Kielym z kapely Shanea MacGowana, frontmana kultovních The Pogues). V následující dekádě se Eoin opět vrací k psaní vlastních písní a vydává album Exiles (2005). Dosavadním vrcholem písničkářovy tvorby je album Acrobat (2011). Akrobat představuje pro Eoina člověka balancujícího mezi nebem a zemí a jeho deska je vlastně pestrým deníkem z akrobatova „balancování“ po celém světě. Vznik některých písní byl podnícen zkušenostmi z přechodných hudebních pobytů v New Yorku, Norsku, Kazachstánu a Rusku. Text k jedné z písní se například zakládá na skutečném příběhu čtrnáctileté bosenské dívky, která na vlastní oči prožila masakr svých rodičů během balkánského konfliktu v 90. letech, chopila se zbraně a sama vstoupila do války, aby po několika dnech padla kulkou odstřelovače. Eoin sám země bývalé Jugoslávie navštívil během turné krátce po skončení válečného konfliktu. Jiné skladby na albu potom vycházejí z života v jeho domovském Londýně – z procházek prastarou čtvrtí Bermondsey nebo z pobytu mezi squattery na divokém Crouch Hill.

“Ano, pocházím z Irska, z Limericku, ale po dvacetiletém pobytu v Anglii se v mnoha ohledech necítím být tak moc Irem jako někteří mí vrstevníci, kteří žijí v Irsku. Byl jsem pryč tak dlouho a ovlivnilo mne tolik věcí… Když poslouchám muziku vznikající v Irsku, obdivuju její lehkost. Je v ní irská mlha a déšť, zatímco v mé hudbě je i šedý londýnský popel a prach. Ale určitě píšu a hraju s irským srdcem,“ říká písničkář.

J. Eoina na českém turné doprovodí čeští hudebníci, kteří jsou známi mimo jiné i prací v oblasti irské a bretonské hudby – kontrabasista Petr Tichý, kytarista Vojtěch Jindra a akordeonista Tomáš Görtler. Všichni tři společně vystupují se skupinou Bran, vycházející z tradiční hudby Bretaně. Po písničkářově boku je naopak poznáme z poněkud netradičního úhlu.

Šestý jazzový koutek je naplánován na 13. října od 19 hodin do Klubovny v 1. patře KD Crystal. Více na www.cl-kultura.cz