V České Lípě a v Doksech byl zahájen předprodej na další, již pátý ročník oblíbeného filmového festivalu Snow Film Fest. Cenově zvýhodněnou vstupenku v předprodeji si mohou zájemci zakoupit v Reynkově knihkupectví v Moskevské ulici v České Lípě a v Infocentru města Doksy.
Snow Film Fest se bude konat v sobotu 12. listopadu odpoledne od 15.00 hodin v kině Máj v Doksech.
Festivalová porota jako vždy vybrala ty nejlepší dokumentární filmy se zimní tematikou z oblasti lyžařských a horolezeckých expedic a výprav za poznáním tajů přírody i života domorodců z různých částí světa, skialpinismu a freeridu. O poučení, úchvatné záběry z krásné zimní přírody ani o adrenalin tedy nebude nouze.
S aktéry jednotlivých snímků opět prožijete extrémní a napínavé situace během polárních expedic, ale i mnohadenní plavbu a dobrodružství na moři, neopakovatelné momenty zdolávání nejtěžších překážek, které odhalí, proč se vydávají za hranice svých možností i na hranice života a smrti. Stanete se svědky šokujících výkonů jejich aktérů v nedozírných arktických pustinách i na vrcholcích zasněžených hor.
A na co přesně se můžete těšit letos? Budou to tyto filmové lahůdky:
Sibiřský Traverz (The Great Siberian Traverse)
Kanada, režie Sherpas Cinema, 28 minut. Dokument mapuje 9.288 km dlouhou lyžařskou výpravu po nejdelší železnici světa, Transsibiřské magistrále. Zvládnout celou trasu z Vladivostoku až do Moskvy může být zdlouhavý a nudný zážitek, pokud si neuděláte pár zastávek. A pokud máte s sebou lyže, nudit se rozhodně nebudete. Tým špičkových lyžařů a filmařů z proslulých Sherpas Cinema se po této slavné trase vypravilo, aby se seznámili s místní komunitou a prozkoumali sibiřský prašan. Čeká nás zastávka v odlehlé divočině na hoře Mamay poblíž Bajkalu, sněhové bouře v horském středisku Sheregesh i návštěva lovecké vesnice, kde si obyvatelé vyrábějí vlastní lyže. Anglicky s českými titulky.
Ledy a přílivy (Shifting Ice – Changing Tides)
USA, režie Kt Miller, 30 minut. V roce 2014 se vydala šestice žen na malé plachetnici z Islandu přes Dánsko až k západnímu pobřeží Grónska. Bez větších zkušeností se postupně seznámily s ovládáním lodě i s pobytem na širém moři, kde po několik dní plavby nespatřily žádnou pevninu. V Grónsku prozkoumaly nové lyžařské cesty a sesbíraly data pro vědecké analýzy tohoto úžasně divokého kousku světa. Prostřednictvím filmu prožijete dobrodružnou cestu po mořské hladině i strmých kopcích, ale i výpravu za poznáním klimatických změn naši krásné planety. Anglicky s českými titulky.
Tamara
Německo, 17 minut, režie Joachim Hellinger, Christian Schmidt. V roce 2012 Tamara Lunger poprvé spatřila 8.611 metrů vysoký vrchol K2. Pohled na něj byl ohromující v neposlední řadě proto, že K2 je považována za nejnebezpečnější osmitisícovku. Již více než 80 horolezců zde přišlo o život. Přesto Tamara jako 28-letá zamířila opět do Pákistánu spolu s alpinistou Nikolausem Gruberem, aby čelila největší výzvě své horolezecké kariéry. Film je portrétem ženy, která miluje extrémy a žije pro ně. Je to snímek plný bolesti a strachu, ale i odhodlání a štěstí. Německy a anglicky s českými titulky.
Whiskey Berber
ČR, režie Ondřej a Jiří Švihálkovi, 34 minut. Bratři Švihálkovi alias Kejda Ski Team se v zimní sezóně 2014 – 2015 zaměřili na odhalování skialpového potenciálu marockého Atlasu. S cílem najít co nejzajímavější sjezdové linie v nejvyšších částech Atlasu vyrazili do severní Afriky hned dvakrát. A důraz kladli i na dokumentaristickou stránku. Výsledkem jejich snažení je film, který představí tři hlavní oblasti tohoto horského pásma, Mgoun, Toubkal a Tazarhart, ale i tamní skiextrémové linie, zavede nás do rušného Marrakéše a ukáže skromný život Berberů, obyvatelů horských vesnic.
Bulharské bílé zlato
ČR, režie Jiří Šáňa, 32 minut. Bulharské kopce můžou ve freeriderovi zpočátku budit rozpačitý dojem, nikde žádná dominanta a samé pláně. Jakmile se však ponoříte do jejich nitra, poznáte kouzlo krátkých, strmých a velmi technických sjezdů. Kvalita sněhu je tu výborná a na člověka tu narazíte opravdu zřídkakdy. Pokud si vyberete terén, máte jistotu, že jej před vámi nejely stovky lidí, ale zřejmě budete jeden z prvních. Tak by se dal shrnout výlet pětice Čechů, kteří sebrali auto a vyrazili na 1500 km dlouhou cestu do bulharské Rily, za poznáním východoevropské kultury, místních hor a terénů pro freeride. Kromě hor ve filmu poznáte hlavní město Sofii a seznámíte se s místními obyvateli.
Bílé objetí
Slovensko, režie Branislav Molnár, Peter Magnát, 53 minut. Zima a sníh v horách láká velké množství sportovních nadšenců. I přes velký posun v předpovídání lavinového nebezpečí vzrůstají počty nehod s fatálními následky. Tvůrci filmu nechtějí moralizovat nebo kázat, ale spíš se snaží najít vysvětlení, co lidi žene vstříc adrenalinovému zážitku a riskování. Film je o lidech, kteří se dostali do smrtelného nebezpečí v zimních podmínkách. Proč jsou ochotni cestovat stovky kilometrů a riskovat své životy? Dokument nahlíží do světa freeriderů, snowboardistů, horolezců, ale také do světa lidí, kteří pracují pro Horskou záchrannou službu a v centrech lavinové prevence. Ve filmu se střídají rozhovory s lidmi a rekonstrukce nehod natáčené v místech, kde se opravdu staly.
Občerstvení v podobě domácího sladkého i slaného pečiva, čaje a kávy nabídne již tradičně TAO čajovna z České Lípy.
Vstupné v předprodeji: děti a studenti 50 Kč, dospělí 80 Kč
Vstupné na místě: děti a studenti 70 Kč, dospělí 100 Kč
Podrobnější informace o festivalu a jednotlivých filmech najdete na webových stránkách festivalu nebo kina (http://kinomaj.mksdoksy.cz).
Další informace: Miloslav Lomič, tel. 776 550 862, e-mail kinomaj.doksy@centrum.cz
Průběžné informace: facebook kina Máj