Dnes je 22. 11. 2024
svátek má Cecílie

Pouť krkonošská v kině Máj v Doksech

Ve středu 29. července od 20.00 hodin bude v dokském kině Máj v rámci pravidelných projekcí významných českých dokumentů promítán snímek Pouť krkonošská. Na projekci je pozván režisér filmu Karel Čtveráček, předběžně svou účast přislíbil jak protagonista snímku, teoretik umění Jiří Zemánek, tak i režisér krátkého předfilmu Lubomír Drožď. Po projekci filmu bude následovat neformální beseda s občerstvením.
Ve středu 29. července od 20.00 hodin bude v dokském kině Máj v rámci pravidelných projekcí významných českých dokumentů promítán snímek Pouť krkonošská. Na projekci je pozván režisér filmu Karel Čtveráček, předběžně svou účast přislíbil jak protagonista snímku, teoretik umění Jiří Zemánek, tak i režisér krátkého předfilmu Lubomír Drožď. Po projekci filmu bude následovat neformální beseda s občerstvením.
 
 
 
 

Pouť krkonošská
Dokument, ČR, 2020, 82 minut, režie Karel Čtveráček 

Zpráva z devítidenní pěší pouti z Prahy na Sněžku, kterou každoročně podniká se svými přáteli ze spolku Pilgrim teoretik umění Jiří Zemánek. Novodobá pouť je inspirována poutí K. H. Máchy, kterou podnikl roku 1833. Režisér zachytil radosti a strasti poutníků, proměnu krajiny od opuštění velkoměsta přes Český ráj až do podhůří Krkonoš. Účast na projekci, úvodní slovo a moderování besedy po filmu (zatím bez záruky) přislíbil Jiří Zemánek. Před projekcí uvidíte krátký film Hynku, Egone..., který natočil v roce 1985 Lubomír Drožď. Ve filmu promluví undergroundový básník Egon Bondy. Vstupné na film je 100 Kč, mládeži přístupno.
 
 

Karel Čtveráček


Narozen v roce 1970 ve Frýdlantu. Absolvoval bakalářské studium biologie na PřFUK (1993) a Katedru dokumentární tvorby na pražské FAMU (1999).
Spolupracoval se společností FEBIO na dokumentárním projektu Jak se žije v Čechách, pro Českou televizi natočil několik dokumentárních filmů jak v rámci televizních cyklů, tak i samostatných autorských. Jako režisér spolupracuje již několik let na projektu České televize Pomozte dětem.

PhDr. Jiří Zemánek


Historik umění a kurátor, publicista, kulturní aktivista a poutník. V letech 1972–1977 vystudoval dějiny umění a etnografii na Masarykově univerzitě v Brně. Od roku 2000 je kurátorem na volné noze, zabývá se českým moderním a současným uměním, zejména sochařstvím, akčním a zemním uměním a uměním nových médií. Uspořádal například výstavy "Divočina – příroda, duše, jazyk", "Ejhle světlo", "Od země přes kopec do nebe".

Lubomír Drožď 


Prozaik, publicista, esejista a překladatel. Vyrůstal v Praze, vystudoval střední uměleckoprůmyslovou školu. Po roce 1977 se stal "ekologickým emigrantem" v CHKO Kokořínsko, kde žije dodnes. Od počátku 80. let vydával samizdatové časopisy, aktivní byl též ve filmovém undergroundu. Byl redaktorem i šéfredaktorem časopisu Vokno. Překládá z angličtiny, od 2. poloviny 90. let spolupracuje s časopisy Raut, Živel, Mana, Prostor. Je autorem mnoha článků a esejů.