Dnes je 27. 11. 2024
svátek má Xenie

Poetická každodennost ve fotografiích Vladimíra Richtrmoce

Městská knihovna v Doksech uvádí až do 23. července ve své malé galerii poněkud netradiční výstavu fotografií, která je průřezem fotografickou tvorbou Vladimíra Richtrmoce a zároveň i vzpomínkou na tohoto významného dokského občana, jenž svou tvorbou a věhlasem ve fotografických kruzích překročil hranice svého města, ba i regionu.


Kurátorkou výstavy je Josefina Richtrmocová, manželka, pomocnice, ale také první nesmlouvavá kritička jeho prací. 

„Fotografie (ve všech svých podobách) je především vyjádřením mého pohledu na svět, hledáním harmonie, protikladu, kruté i krásné pravdy, výjimečných i lidsky prostých okamžiků, toho, nad čím přemýšlím ve chvílích, kdy jsem sám.“ To bylo krédo Vladimíra Richtrmoce (8. 6. 1931 – 1. 6. 2004) významné osobností Doks, člověka, který v oblasti fotografie dosáhl až na vrchol svých možností tvůrčích, pracovních a organizačních.
Jeho jméno naleznete v prestižní publikaci Encyklopedie českých a slovenských fotografů 1839 – 1989, která byla vydána nakladatelstvím Asco v roce 1993 ke 150. výročí objevu fotografie.
Byl držitelem tří nejvyšších vyznamenání Svazu českých fotografů (1980) a Svazu slovenských fotografů (1986) a Ceny k poctě A. Markla (1991) za dlouholetou organizátorskou činnost, jako uznání trvalých zásluh, jimiž přispěl k rozvoji fotografického umění svým osobním, fotografickým a literárním dílem.
V letech 1975 -1978 vystudoval dálkově Institut výtvarné fotografie v Brně a v Olomouci. Od roku  1971 byl členem ÚV SČF a v letech 1980 - 1989 voleným místopředsedou nejvyššího orgánu - Svazu českých fotografů se sídlem v Praze. Závažná nemoc mu bránila pokračovat v další činnosti. Byl dlouholetým členem redakční rady časopisu Československá fotografie.
Je autorem 380 publikovaných pojednání o fotografii, odborných kritik a recenzí, reportáží a autorských medailonů. Autorem monografie Petra Sikuly (Ostrava, Profil 1999) a spoluautorem pěti vydaných obrazových publikací o Českolipsku a Karlových Varech a publikace Doksy a Máchův kraj. Je držitelem titulu Mistr Svazu československých fotografů. Tento titul získalo v rozmezí let 1942 -1992 pouze 16 fotografů. Je dále držitelem titulu ASČF, udělovaného v čase totality jako náhrada za titul AFIAP – umělec mezinárodní fotografické asociace. K získání tohoto titulu musí fotograf úspěšně obeslat svými pracemi 30 mezinárodních a  30 celostátních soutěží a získat nejméně 10 cen, tedy zlatých, stříbrných, bronzových medailí nebo autorských uznání.
Vladimír Richtrmoc byl členem řady porot tuzemských i mezinárodních fotografických soutěží a zahajoval mnohé výstavy.
V rozmezí let 1979 – 1989 založil a vedl v České Lípě síň Svazu českých fotografů Praha a okresního kulturního střediska, v níž proběhlo přes 80 výstav zachycujících to nejlepší z tvorby v oblasti fotografie. A nejenom z naší domácí provenience, ale vystavovali zde fotografové z  Rakouska, NSR, Francie a Španělska. Všechny výstavy Vladimír Richtrmoc zahajoval svým projevem, v němž hodnotil autorovu tvorbu, její přínos a kontextové zařazení. Jeho projevy byly zpravidla publikovány v odborném nebo zájmovém tisku.V té době se řadila Česká Lípa k nejosvícenějším městům u nás – k Praze, Olomouci, Brnu a Bratislavě.
Rada ONV v České Lípě udělila V. Richtrmocovi za obětavou práci v oblasti kultury stříbrnou (1982) a zlatou plaketu (1988).
Vladimír Richtrmoc jako volený předseda vedl celkem 25 let výtvarnou fotografickou skupinu nejtalentovanějších fotografů, složenou z amatérů i profesionálů okresu Česká Lípa a Děčín, kterou prošlo téměř 100 fotografů. Každý z členů Fotoklubu FOKS (původně FORUM 9) byl povinen své členství každoročně obhájit předepsaným počtem předložených a skupinou přijatých fotografií ve formátu 30x40 cm. Po celý život zůstal V. Richtrmoc věrný humanitním ideálům a estetickým zásadám a svým neotřelým humorem a láskou k českému jazyku si zasloužil všeobecnou pozornost.
Výstava Poetická každodennost ve fotografiích Vladimíra Richtrmoce bude v Městské knihovně Doksy k vidění 23. července v pondělí, ve středu a ve čtvrtek od 9:00 do 18:00 hod. a v úterý a v pátek od 9:00 do 12:00 hodin. Vstup volný.