Dnes je 22. 11. 2024
svátek má Cecílie

V Novém Boru vzplála Dívčí válka

Ochotnický spolek Nopoď se vrátil na prkna své domácí scény v divadle v Novém Boru s obnovenou premiérou hry Dívčí válka od Františka Ringo Čecha. O stále trvající popularitě této hry není pochyb a snad už proto bylo divadlo obsazené téměř do posledního místa.

Spolek s názvem Novoborské obrozenecké prozatímní ochotnické divadlo byl založen v roce 2004. Dívčí válka byla druhou inscenací, kterou soubor nastudoval a poprvé byla uvedena v únoru 2005. Od té doby se částečně změnilo obsazení hry, na kterou vděčně vzpomínají nejen členové souboru ale i divácká veřejnost, která si znovuuvedení úspěšného kusu přála. To byly dva hlavní důvody, proč byla hra pod režijním vedením Judity Brožové nastudována znovu.

Divákům je Dívčí válka totiž známá nejen v tradičním pojetí Jiráskově, ale též ze hry, kterou pro Prozatímní divadlo napsal známý hudebník, malíř a literát František Ringo Čech. Ten se hravě chytil Jiráskova motivu s upřesněním, že vše se mohlo odehrát i tak trochu jinak. Výsledkem byl humoristický epos, který již v téměř dvou tisících repríz pobavil hned několik diváckých generací. Byl několikrát nastudován i krajanskými divadelními soubory v zámoří. Nesmrtelnou pak tuto hru učinilo i její natočení v roce 1991, odkud ji zná většina z nás.

Nastudování hry Nopoďem lze považovat za klasické, neboť sleduje věrně původní poetiku i scénické ztvárnění. Novoborské znovuuvedení Dívčí války tak bylo provázeno salvami smíchu z publika a v závěru odměněno nadšeným potleskem zaplněného hlediště. Dívčí válka ale není jediným titulem, který Nopoďáci v nedávné době nastudovali. Už na začátku března tak novoborší ochotníci při příležitosti masopustu na Vísecké rychtě v Kravařích uvedou pověst z Českolipska s názvem Skála smrti.