Při sestavování přehledu osobností našeho partnerského města Molde (zde) jsem přemýšlel, o jakých rodácích z České Lípy by referoval nějaký norský pisálek. Asi by stejně jako já šmejdil po netu, skončil by na wikipedii a na facebooku. A koho by našel?
Předně bych mohl přiznat, že jsem ve skutečnosti znal více rodáků norských než českolipských. Bylo poměrně těžké v různých zdrojích odlišit, kdo se v české Lípě skutečně narodil a kdo tady jen působil. Kde jsem si nebyl jistý, tam jsem nejmenoval. Tradičně představuji v textu postupnou genezi, pak sestavím svůj žebříček a na závěr vás vyzvu, ať hlasujete vy.
V první vlně jsem narazil na Josefa Bohumíra Mikana, který byl rok rektorem Karlovy univerzity. Mně je sympatický nejen tím, že je absolventem českolipského gymnázia. Kromě jiného byl i prvním profesorem chemie na pražské lékařské fakultě.
V tomto žebříčku by mu mohl konkurovat Josef Scheiner, který se stal rektorem univerzity ve Vídni. Aspoň to píšou na stránkách knihovny, ale v seznamu vídeňských rektorů jsem ho nenašel.
V roce 1730 se v České Lípě narodil Josef Elbek, který se později stal opatem kláštera v Oseku. Pod jeho vedením klášter mimo jiné přežil Josefovy reformy.
Dalším významným rodákem je Wilhelm Horn, průkopník portrétní fotografie a vydavatel prvního fotografického časopisu ve střední Evropě.
Své mauzoleum má na českolipském hřbitově Franz Schmeykal, poslanec od roku 1861, mimo jiné se s Františkem Palackým účastnil slavnostního založení Národního divadla.
Významným politikem byl i Ignác Hauschild. Mimo jiné prosazoval používání jiných jazyků než němčiny v Říšském sněmu.
Na wikipedii se najdou i někteří současníci. Například stejný ročník jako já je zpěvačka a překladatelka Věra Klásková, o dost mladší je florbalista Štěpán Slaný. Ty bych ale do žebříčku ještě nezařazoval, to nejlepší mají snad ještě před sebou.
Za dalšími rodáky jsem musel jinam, třeba na wikipedii německou. Tam lze zjistit, že v roce 1851 se v Dolní Libchavě narodil Vincent Bieber, rakouský paleontolog. Působil na univerzitě v Praze i na středních školách v Egeru či Olomouci.
20. 3. 1529 se V České Lípě narodil významný přírodovědec, lékař i básník, autor pětidílné Historie naturalis Georg Handsch von Limus. Recepty na pokrmy z ryb, z knihy Labské rybářství v Čechách, se dají najít i na internetu.
Za rakouského básníka a spisovatele na německé verzi wikipedie považují i Franze Herolda, který se v Lípě narodil v roce 1854. Jako středoškolský učitel to dotáhl až do Vídně.
Po dalším pátrání jsem na wikipedii našel Hugo Saluse (narozen 1866), básníka a spisovatele. A také gynekologa. Vida, Jakub Neumayer má své předchůdce.
Podnikatelé nebyli za dob socialismu považováni za osobnosti, spíše byli považování za vykořisťovatele, ale podle mě do žebříčku patří Heinrich Wedrich. Továrny v Lípě vybudovali už jeho předci, ale on byl politikem, mecenášem, vizionářem, sběratelem, z čehož Lípa těží doposud.
Žádná sláva ta Lípa není, ale třeba mi ještě někoho doporučíte. Žebříček jsem sestavil pro dnešek takto:
1. Josef Bohumír Mikan
2. Heinrich Wedrich
3. Wilhelm Horn
4. Franz Schmeykal
5. Georg Handsch von Limus
Vám nabízím v anketě mnohem širší výběr. Tak kdo je podle vás nejslavnějším rodákem České Lípy?
Komentáře
Re: Žebříček 19 – Rodák České Lípy
2. Květen 2014 - 12:03 | Gut
Dobrý den
Nahorudovolím si doplnit Váš seznam výzhnamných osobností:
Leopold Moll českolipský (německožidovský) rodák z 19. století vystudoval medicínu v Praze, ale celý profesionální život působil ve Vídni, kde se stal profesorem pediatrie , přednostou vídeňské dětské kliniky, zakladatelem rakouské pediatrie. Byl jsem dotázán Německou pediatrickou společností o zjištění jeho životopisných podrobností , když tato německá instituce mapovala životy významných osobností německé a evropské medicíny. Před 10 lety mně je pomohl vyhledat dr. Vojtíšek . Bude-li zájem pokusím se je vyhledat
S pozdravem MUDr. Josef Gut , dětské oddělení NsP CEská Lípa
Re: Žebříček 19 – Rodák České Lípy
2. Květen 2014 - 17:19 | barta
Díky za komentář a upozornění na další osobnost České Lípy.
Nahoru