Dnes je 27. 11. 2024
svátek má Xenie

Volební deník (7 - Českolipané na kandidátkách 7 až 13)

Republikáni, Národní prosperita, Zemanovci a ČSSD, to je dnešní (tak trochu nacionálně laděná) nadílka. Zbyněk Štěpán konečně z voleb odstoupil, Sládek chce hlasy Českolipanů. Kolikrát mluvil v parlamentu Zapletal? Za koho bude příště kandidovat Coufal?


Strany, které si pro nadcházející volby vylosovaly čísla sedm a osm, v Libereckém kraji nekandidují. Devítka patří prvnímu z velkých favoritů - České straně sociálně demokratické. Na prvních dvou místech jsou stávající poslanci - bývalý vynikající skokan na lyžích Pavel Ploc a Cyril Zapletal. Druhý jmenovaný kandiduje jakoby za Českolipsko. Jde o jednoho z politiků ČSSD, kteří mají za sebou kariéru profesionálního odboráře. V parlamentu je členem Hospodářského a Organizačního výboru a Stálé komise pro práci Poslanecké sněmovny. Zároveň je místopředsedou poslaneckého klubu své strany. Je i členem dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury. Byl členem statutárních orgánů dalších organizací, například Zemského penzijního fondu. 
Za čtyři roky ve sněmovně promluvil podle parlamentní statistiky na deseti schůzích. Předkládal 21 zákonů, z nichž šest bylo schváleno. Většinu zákonů však spolu s dalšími poslanci své strany. Například zákon o krajském referendu či existenčním minimu.
Jen pro pořádek, na třetím místě kandidátky je Michal Kraus, který se mihnul i mou knihou o podvodnících z Ghany. Ze čtvrtého místa odstoupil Radek Polma, který je zaměstnancem marketingové agentury, ale zároveň je veden jako asistent Cyrila Zapletala. Někdy je to fakt zapletené. Radek Polma se stal známým, když se provalilo, že byl v roce 1989 na Národní třídě v Praze. Na straně mlátiček. „Nikoho jsem nebil, jen jsem tam stál,“ hájil se po uveřejnění informace.
Na sedmém místě je rodné strany doktorka a místostarostka Zákup Sylva Moravcová. Další kandidát z Českolipska je až Jiří Vaněk, chemik ze Stráže pod Ralskem. Těsně před ním je náměstek hejtmana Radek Cikl, původem z Tanvaldu.
V minulých volbách v Libereckém kraji získala ČSSD 63 181 hlasů, což činilo 29,31 %. Cyril Zapletal byl jedničkou kandidátky, ale na preference šel před něj Pavel Ploc. On sám získal jen 3,04 % hlasů. Kdyby volby byly skutečně o vůli lidí a nekoukalo se na rozhodnutí sekretariátů, ve sněmovně by nebyl, protože by ho přeskočili čtyři další. Pro zajímavost - v minulých volbách kandidoval i současný liberecký hejtman a ze všech kandidátů měl druhé nejmenší procento preferenčních hlasů.


Číslo deset má kandidátka Národní prosperity. Její jediný kandidát konečně odstoupil i oficiálně (k 12. květnu), takže se touto stranou nebudeme více zabývat.


Hned číslo jedenáct má další nacionalistická strana - Republikáni. A jejím lídrem je sám velký fírer Miroslav Sládek. Bydliště má sice v Brně, ale zřejmě u nás cítí nějaký potenciál. Tohoto pána si pamatuji z prvních svobodných voleb, kdy zavítal k nám na fakultu. Už tenkrát zaváděl metody, které si dnes osvojují další velké strany - placení pochlebovači, zastrašování a zesměšňování těch, kteří pokládají nedomluvené dotazy apod. Na Českolipsku má tato strana oporu zejména mezi zaměstnanci České dráhy. Na kandidátce nalezneme Miloslavu Horváthovou a Josefa Kadlečka (drážní obsluha) či Pavlínu Pickovou (signalistka). Nejvýše postaveným z Českolipska je ale Josef Denéz, zedník z Mimoně. V minulých volbách u nás republikáni nekandidovali.

Poslední dnes zdrbnutou stranou je ta Zemanova - Strana Práv Občanů. Díky televizi ji slušně zviditelnila Věra Dunajčíková, ředitelka školy z Frýdlantu. Další dvě místa si předplatili podnikatelé z Prahy, takže místní pokračují až od pětky. Tu má uběhlík od ČSSD Oldřich Němec z Chrastavy, kterého z Paroubkovy strany vystrnadil kakaový Kraus. Pán je to poměrně sdílný, i-noviny čtoucí, ale přijde mi politicky zmatený. Ze stejné kategorie je Miroslav Coufal z Nového Boru. Náš historicky první senátor, o kterém nebylo v Senátu několik let slyšet, přešel na stranu Miloše Zemana a stal se vášnivým nepřítelem označených hrobů.
Na desátém místě je Oldřich Berný z České Lípy. Na svých stránkách se chlubí, že nedostudoval libereckou Technickou univerzitu a dnes se pokouší sehnat titul na Metropolitní univerzitě (o této škole putují po netu stejné historky jako o plzeňských právech). V současnosti pracuje jako  Quality Specialista u spol. Toyota Tsusho Logistic Czech s.r.o. v Liberci.
O dvě místa níže je dlouholetý komunista a současný místopředseda Zemanovců v Novém Boru Pavel Svoboda. Třináctku má Pavel Danys, který o sobě prohlašuje, že se rád věnuje fotografování přírody, památek či kuriozit ... tak si připomeňme, jak se nedávno proslavil svým skrýváním v křoví a fotografováním novinářů a dalších lidí u pietní akce na novoborském hřbitově. Patří k fanatickým odpůrcům památníku popravených Němců kolem Josefa Doškáře.
Z Nového Boru je i Dušan Gorol na patnáctém místě, významný zaměstnavatel Romů.
Strana je nová, takže v minulých volbách se o místa v parlamentu nehlásila.

Komentáře

Re: Volební deník (7 - Českolipané na kandidátkách 7 až 13)

To je dobře, ne? :o). Neboj, někoho volit budu.

Nahoru