Dnes je 28. 11. 2024
svátek má René

Stavba Membránového inovačního centra ve Stráži pod Ralskem

Byli jsme upozorněni, že text o stavbě Membránového inovačního centra ve Stráži pod Ralskem, který napsal tiskový odbor Libereckého kraje, je plný nepřesností. Nabízíme vám informace přímo z vedení společnosti.

Poklepem základního kamene za účasti ministra školství Prof. PhDr. Petra Fialy, Ph.D., LL.M., rektorů vysokých škol, ředitelů ústavů AV ČR, hejtmana Libereckého kraje, zástupců průmyslové sféry a dalších významných hostů byla zahájena výstavba Membránového inovačního centra (MIC I), kterou realizuje společnost MemBrain s.r.o. v rámci Operačního programu Výzkum a Vývoj pro Inovace (OP VaVPI) za podpory EU a MŠMT ČR. Společnost MemBrain má statut výzkumné organizace, která se specializuje na výzkum a inovační inženýring v oboru membránových separačních technologií a zejména realizuje efektivní transfer inovačních výsledků do průmyslové praxe. Stávající tým tvoří jeden z nejpočetnějších a nejkompaktnějších seskupení odborníků v oboru membránových procesů a technologií v ČR.

Celý projekt Membránového inovačního centra je dlouhodobým záměrem, jehož cílem je podpořit aplikační výzkum a zavádění membránových separačních procesů do různých průmyslových odvětví v ČR i v zahraničí. Na začátku tohoto procesu, který dnes po několikaletém úsilí přechází od myšlenky k realizaci konkrétního projektu, stáli ing. Luboš Novák, CSc. – generální ředitel společnosti MEGA a.s. a nositel ocenění Česká hlava 2007 a ing. Aleš Černín, Ph.D.- ředitel a jednatel společnosti MemBrain s.r.o.

Hlavní cíle tohoto projektu jsou:

§  vybudovat prestižní výzkumné centrum evropské úrovně, zaměřené na komplexní membránový program,umožňující efektivní přenos výsledků výzkumu, výrobně-technických a technologických poznatků, znalostí a zkušeností k průmyslovým partnerům

§  vybavit centrum špičkovým vybavením a vytvořit vhodnou infrastrukturu pro urychlený přenos výsledků do praxe

§  přilákat perspektivní absolventy a odborníky technických vysokých škol z České republiky a zahraničí

§  podporovat vzdělávání a popularizaci v tomto oboru

§  vytvořit spolupracující síť partnerských organizací z akademické i průmyslové sféry a dlouhodobě koordinovaně rozvíjet tento perspektivní obor a posilovat pozici českých firem na světových trzích

Projekt má významný inovační potenciál a zcela se odlišuje od obdobných center v ČR, realizovaných v prioritní ose 2 OP VaVPI.

Co tedy dělá Membránové Inovační Centrum výjimečným?

Jako jeden z mála projektů nevznikl z akademické či univerzitní sféry, ale projektový záměr je realizován soukromou výzkumnou organizací MemBrain s.r.o., která je od r. 2008 členem holdingové skupiny MEGA. Téměř pětiletá historie firmy MemBrain a její zaměření je obrovskou výhodou proti jiným centrům v tom, že již navazujeme na zkušenosti a významné reference s úspěšným přenosem vědeckých poznatků do praxe. Také již existující dlouholeté vazby a spolupráce s pracovišti akademické sféry v ČR a zahraničí a zejména s průmyslovými partnery nám umožňuje lépe vnímat a vyhodnocovat aktuální požadavky trhu. Uvedená skutečnost však klade zvýšené nároky na výzkum a vývoj prováděný v rámci tří výzkumných programů Centra. Ty zahrnují oblast membrán, membránových modulů a zařízení a v neposlední řadě technologie membránových separací kapalin a membránových separací plynů,  

Nové výrobky a technologie se uplatňují jak u výrobců a dodavatelů membrán a membránových technologií, tak u koncových uživatelů například v potravinářství, v energetickém průmyslu, v ochraně životního prostředí při čištění odpadních vod, v automobilovém průmyslu při elektroforetickém lakování a v neposlední řadě v nově se rozvíjející oblasti čištění bioplynu a membránových separacích plynů obecně. Je zřejmé, že výzkumně-vývojové práce nekončí odbornou zprávou nebo publikací, ale až realizací výsledku u aplikačního partnera.

Zcela nový je i model spolupráce s vysokými školami ve vzdělávání a zapojování studentů do výzkumně-vývojových činností. Vzhledem ke skutečnosti, že vlastní studenty nemáme, musíme je umět zaujmout nejen zajímavým vědeckým tématem, ale i potenciálem jeho úspěšné realizace.

Management centra se snaží aplikovat mechanismy fungující v úspěšných komerčních společnostech.  Procesním a vědeckým řízením inovačního procesu se snažíme vytvářet určitý tlak na výzkumné pracovníky, aby jednak nesli odpovědnost za výsledky své práce a zejména se aktivně podíleli na aplikaci výsledků vlastní výzkumně-vývojové činnosti u aplikačních partnerů. Jedině tak lze nabídnout požadovanou garanci za výsledek a snižovat očekávaná rizika při jeho aplikaci.

Věříme, že synergie výše uvedených faktorů, zkušenosti managementu, vhodná personální politika a fungující vazby na aplikační partnery zaručí úspěšnou realizaci projektu a zejména budou dostatečně silnými základními kameny pro vybudování udržitelného centra. 

Podle plánovaného harmonogramu bude realizace celého projektového záměru probíhat do konce roku 2014. Do této doby bude postavena pětipodlažní budova Membránového inovačního centra o celkové užitné ploše 3.858 m2, budou vybaveny a uvedeny v činnost analytické, technologické a mobilní laboratoře a průběžným náborem bude zaměstnáno až 56 pracovníků, převážně vysokoškolsky vzdělaných.

„Architektonicky zajímavá a zároveň ryze účelová stavba bude stavebně dokončena v listopadu příštího roku a do června 2014 pojede zkušební provoz, jehož ale budeme rovněž účastníky,“ uvedl za generálního dodavatele stavby výkonný ředitel společnosti SYNER, s.r.o. Robert Špott a osvětlil, proč stavaři budou i součástí zkušebního provozu:„Membránové centrum už z podstaty své činnosti vyžaduje i speciální technologie v laboratořích a dalších pilotních provozech a bude jen přínosem, jestliže při zabudovávání vysoce specializované technologie budou odborníci ze stavebnictví na místě.“ Navíc stavební společnost SYNER, s. r. o., má oblasti výrobních závodů i výzkumných center bohaté zkušenosti. V loňském roce např. dokončila provozní areál Výzkumného ústavu textilních strojů v Liberci, letos pak Protonové terapeutické centrum v Praze.

Uvedené skutečnosti a spolupráce zkušeného vědeckého týmu a stavařů tak dává dobrý předpoklad vybudovat kvalitní membránové pracoviště a naplnit tak všechny očekávání a cíle tohoto zajímavého projektu.

Komentáře

Re: Stavba Membránového inovačního centra ve Stráži pod Ralskem

Hodně dobrá zpráva pro Stráž.

Nahoru