
Společensky prospěšné podnikání je řešením pro uplatnění na trhu práce pro osoby dlouhodobě nezaměstnané, zdravotně postižené se sociálním znevýhodněním a duševně nemocné. Takové podnikání provozuje i Sociální farma ve Velenicích na Českolipsku, první svého druhu v Libereckém kraji.
Sociální farmu rozjíždí od začátku letošního roku českolipská Farní charita a Biskupství litoměřické. Postupně se zaměřuje na pěstování zeleniny, které vyžaduje ruční práci a zároveň umožňuje zaměstnat dostatek lidí. Plány má Sociální farma velké, zatím hospodaří na několika hektarech, připravuje pole a plánuje chov nejen drůbeže, ale i králíků nebo vepřů. To celé navíc s ekologickým fungováním.
„Sociální farma je výborný a prospěšný nápad, který pomůže určitým skupinám lidí, které mají problém najít místo na trhu práce, nebo jsou nějakým způsobem znevýhodněné. Už tento fakt jim situaci neulehčuje. Místo, kde budou moci pracovat, navíc v nepostradatelném oboru důležitým pro nás pro všechny, je opravdu vynikajícím řešením,“ říká Lenka Kadlecová, náměstkyně hejtmana pro resort sociálních věcí.
Česká republika se může pyšnit nárůstem sociálních podniků, kterých je v současné době přes dvě stě. Účelem těchto farem je udržitelné řešení problému zmíněných skupin lidí. Kromě toho by se mělo jednat o podnik schopný uspět na běžném trhu s vlastním podnikatelským plánem. Vydělaný zisk pak putuje do rozvoje tohoto podnikání.