Dnes je 22. 11. 2024
svátek má Cecílie

Radní navštívili nový pavilon cvikovské dětské léčebny

Několik radních Libereckého kraje včetně hejtmana Martina Půty navštívilo v pondělí 18. června dětské oddělení Léčebny respiračních chorob ve Cvikově. Cílem návštěvy byla prohlídka nově rekonstruovaného pavilonu.

Před několika lety se Liberecký kraj pustil do obnovy zašlé slávy dvou rozsáhlých komplexů Léčebny respiračních chorob ve Cvikově. Více než sto let provozu zdejšího zařízení se na stavu budov, kde sídlí jednotlivá oddělení, povážlivě podepsalo. Třináct let od po dlouhé době prvního většího stavebního zásahu je nyní kompletně opravený a zmodernizovaný pavilon D dětské léčebny.

Nevyhovující stav budovy se začal řešit již v roce 2005, kdy se v léčebně podařilo opravit prvních patnáct pokojů. Další potřebnou investiční injekci následně poskytl Liberecký kraj, který umožnil, že v roce 2016 zářilo novotou už třicet pokojů. Nové je v nich skoro všechno, okny počínaje, přes sociální zařízení, až po příčky zesílené kvůli snížení průzvučnosti.

Dětský pavilon je opravený i zvenčí. V pondělí se o tom přímo do Cvikova přijela přesvědčit personálně obsáhlá delegace z Libereckého kraje. Kromě hejtmana Martina Půty přijeli i další členové krajské rady, jmenovitě náměstek Přemysl Sobotka, radní Radka Loučková Kotasová a Květa Vinklátová.

„Jsem rád, že se díky úsilí pana ředitele a celého kolektivu daří zlepšovat podmínky pro klienty. Jedná se o unikátní prostředí, které splňuje nejnáročnější požadavky pro léčbu respiračních chorob,“ okomentoval hejtman Martin Půta.

Cílem návštěvy bylo především seznámit se s výsledky investic. V lednu 2018 byla dokončena výměna oken v pavilonu A a havarijních oken v pavilonu B. V měsíci březnu byla ukončena vnitřní rekonstrukce pavilonu D včetně výměny oken. V měsíci květnu se zateplil pavilon D. Zmíněné práce vyšly na více než šestnáct milionů korunu, přičemž paralelně probíhají i další investice, jako například nedávná výměna lůžek za zhruba dva miliony.

„Pan ředitel a celý kolektiv se snaží zastávat dobrou ekonomickou politiku. Kraj sem investuje nemalé peníze, aby toto prostředí bylo dostatečně kvalitní a pacientům se dostávalo nadstandardní péče,“ dodal náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví Přemysl Sobotka.

Konkrétně dětská ozdravovna, jejíž stavba začala roku 1910, se rozkládá v několika funkcionalistických budovách uprostřed zhruba desetihektarového lesoparku 400 metrů nad mořem. Léčí se tu hlavně děti s astmatem, alergiemi a atopickými ekzémy.

Investice Libereckého kraje do léčebny zvyšují konkurenceschopnost ústavu a tím i stabilizují pracovní místa pro 137 zaměstnanců. Druhým cvikovským plicním sanatoriem je asi čtyři kilometry vzdálená léčebna pro dospělé. Zde podobně rozsáhlé investice probíhají také.