Šest z devíti krajských radních se v úvodu týdne zúčastnilo výjezdního pracovního zasedání v obou střediscích Léčebny respiračních nemocí ve Cvikově, příspěvkové organizace LK.
Podle ředitele léčebny Rudolfa Fockeho, který pracuje ve Cvikově celých 10 let, šlo o historicky první návštěvu téměř kompletní Rady Libereckého kraje, která projevila zájem se seznámit se léčebnou osobně.
Ředitel v úvodu informoval náměstky hejtmany Zuzanu Kocumovou, Marka Pietera a Hanu Maierovou a radní Ivanu Hujerovou, Vladimíra Mastníka a Alenu Losovou o historii, současnosti i budoucnosti léčebny, o kvalitě služeb a dalších plánech rozvoje tohoto zdravotnického zařízení Libereckého kraje.
„Kraj a léčebna z vlastních zdrojů investovaly za posledních 10 let do střediska Dětská léčebna 16,587 milionů Kč a střediska v Martinově údolí 12,344 miliónů Kč,“ řekl mimo jiné ředitel při prohlídce budov, ubytovacích zařízení a vybavení léčeben - nová sauna, perlivý bazén, nadstandardní pokoje, kinosál, třídy základní a mateřské školy a rehabilitační tělocvičny. Ve středisku Martinovo Údolí se pak seznámili s fungováním kuchyně, jídelny, rentgenu, bronchoskopického sálu a sluneční terasou pro pacienty.
„Vždy uvítám možnost přímého seznámení se s majetkem Libereckého kraje na místě a v provozu. To nám jistě napomáhá k spravedlivější volbě při rozhodování o budoucích prioritách v opravách a investicích. K finančnímu řízení tohoto zařízení nemám námitek a nezbývá mi nic jiného, než-li vedení léčebny pochválit,“ řekl Marek Pieter, náměstek hejtmana, řízení resortu ekonomiky, investic, správy majetku a informatiky.
Při prohlídce ústavu byla velmi diskutována otázka energetické náročnosti budov, především kvůli 80 až 100 let starým oknům.
„Díky pozitivním změnám ve zdravotnictví, dobrým vztahům s pojišťovnami a vysoké podpoře Libereckého kraje se v letošním roce otevírá velká šance částečně problém s okny vyřešit především v hlavní budově dětské léčebny,“ míní ředitel.
Kromě oken ústav v letošním roce zřejmě čeká celá řada významných investic podporovaných Libereckým krajem, především celková výměna provzdušňovací technologie ve dvou čističkách odpadních vod v předpokládané hodnotě 700 tisíc Kč.
„Ta si zejména klade za cíl zvýšit kvalitu povrchové vody a významně snížit energetické náklady,“ zdůraznil Rudolf Focke.
V celé řadě potřebného pořízení dlouhodobého majetku potřebuje ústav především 2 kusy bronchoskopů, varný kotel pro kuchyň, pračku, ePACS a telefonní ústřednu.
„Celkový objem těchto nákupů by neměl přesáhnout 1 milion Kč,“ věří Rudolf Focke.
Zásadním projednávaným tématem byly také možnosti využívání Evropských dotací v rámci velkých příhraničních projektů a to v oblasti školství, historie a ochrany přírody.
„Tyto projekty by do budoucna mohly a měly nejen zvýšit úroveň ubytovacích kapacit, ale i poskytnout pacientům možnost se ještě více seznámit s krásami česko-německého příhraničí,“ vysvětlil ředitel.
„Chtěla bych mít bezedný kufr, abychom mohli zafinancovat rekonstrukci léčebny, aby všechny ty úžasné věci, které dělá pan ředitel Focke, mohly být v ještě hezčím prostředí. Je zde ovšem potřeba ohromných investic do rekonstrukce, ale přesto v léčebně dýchá pohoda a radost, a to nejen ze zaměstnanců, ale z dětí, které se zde léčí, jejich rodičů a prarodičů. Je moc složité, když se musíme rozhodovat kam pošleme finance, které projekty jsou opravdu prioritní,“ povzdechla si Ivana Hujerová.
O spokojenosti s pobytem v léčebně svědčí i diskuse na webových stránkách - namátkou: „Léčebna ve Cvikově je naprostá bomba! Byla jsem tam se synem už po 6 a ani jednou nás nenapadlo, že bychom jeli jinam.“
Výjezdní jednání rady kraje do Léčebny respiračních nemocí Cvikov se neslo ve velmi příjemné atmosféře prvního opravdu letního dne letošního roku, kterého využili náměstci hejtmana Marek Pieter a statutární náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová k dopravě na místo jednání jízdou z Liberce až do Cvikova, cestě dlouhé skoro 50 km. Na uvítání všem zahrál kytarista Ladislav Pech renesanční skladby a ukázky žhavého španělského flamenga.
„Příjemná atmosféra léčebny ve Cvikově okamžitě dýchla na všechny členy Rady kraje. Díky přístupu pana ředitele, nádherné přírodě i příjemnému personálu není divu, že je o pobyty stále velký zájem. Uděláme všechno pro to, aby se Dětská léčebna stala výstavní skříní resortu zdravotnictví Libereckého kraje,“ zhodnotila pracovní návštěvu Zuzana Kocumová s tím, že by neváhala se na pár dnů přesunout se z klimatizovaných kanceláří krajského úřadu do tak krásného přírodního prostředí. „Odsud musí každý odcházet nejen s uzdraveným tělem, ale i duší,“ dodala s úsměvem.
V závěru návštěvy náměstci a radní předali dárky dětem a ředitelce školy pro žáky školy a zapsali se do 102 let staré pamětní knihy.