„Je toho hodně, ale jsem spokojený,“ říká nový primář Chirurgického oddělení Nemocnice s poliklinikou v České Lípě MUDr. Tomáš Verner, který nemá v místní nemocnici za sebou ani prvních 100 dnů hájení. Od jeho příchodu jsou v českolipské nemocnici poskytovány jak plánované, tak i akutní operace v oboru břišní, cévní nebo nádorové chirurgie, dále mammologie, proktologie a urologie. Oproti počátku roku stoupl počet pacientů Chirurgického oddělení každý měsíc téměř o stovku, zdvojnásobil se i počet uskutečněných operací. A trend se neustále zvyšuje.
Co vás přivedlo k rozhodnutí stát se chirurgem a co je krédem Vaší práce chirurga?
Rozhodnutí o mém povolání bylo určitě determinované prostředím, protože otec byl uznávaný chirurg a matka učila praktické předměty na zdravotnické škole. Přispělo k tomu i to, že jsem svým založením pragmatik a chirurgie mi umožňuje jednoznačnou volbu. To říkám také svým pacientům, dávám jim návrh řešení jejich problémů a pacient se musí na základě dostatku informací rozhodnout. Samozřejmě i mně se někdy dostává od pacienta důvěry a podílím se na jeho rozhodovacím procesu, finální rozhodnutí je však vždy na pacientovi. Co se týká kréda, tak se snažím k pacientům chovat tak, jako bych se choval k členům svojí rodiny. V praxi to znamená, že pokud nejsem přesvědčený, že pacient bude z operace profitovat, tak neoperuji. Bohužel v současné době se některá pracoviště, zejména z privátní sféry, rozhodují na základě ekonomie a ne pacientových potřeb.
Jak jste se aklimatizoval v českolipské nemocnici?
Od prvního dne v nemocnici jsem stále na sále a operuji. Dokážeme využít i tři sály najednou. Chirurgie mě stále i po letech baví, snažím se vždy odvádět co nejlepší práci, rozšířit spektrum operací a prostě dělat moderní medicínu. Cítím se zde velmi dobře, mám podporu vedení, svého lékařského i ostatního zdravotnického týmu. Spolupracujeme také s lékaři z Krajské nemocnice Liberec, kteří nám jezdí vypomáhat, a dobře se mi spolupracuje také s ostatními odděleními nemocnice.
Kolik máte pacientů a kolik jich dokáže odoperovat?
Pacientů máme opravdu hodně a začínají se nám hlásit i z jiných krajů, což je samozřejmě dobře. Naším chirurgickým týmem projde měsíční kolem 300 pacientů a provedeme přibližně 180 operačních zákroků včetně urologických. Toto číslo jde neustále nahoru, potenciál pacientů je opravdu velký a my se jim snažíme nabídnout z nás to nejlepší.
Jak dlouhé jsou objednací lhůty na operace?
Běžně se snažíme pacienta odoperovat do 14 dní, některé pacienty dokonce odoperujeme okamžitě při jejich první návštěvě. V tom jsme rarita, není třeba protahovat pacientovi čas čekání na operaci, v některých případech je možné pomoci ihned.
Jste uznávaným odborníkem v oblasti laparoskopie, jaké výhody v ní spatřujete a co vše lze laparoskopicky operujete?
Za uplynulý měsíc jsme provedli přibližně 40 laparoskopických operací. Laparoskopie představuje šetrnější formu operativy pro pacienta, rekonvalescence pacientů je o hodně kratší, všeobecně je pro pacienta méně náročná. Laparoskopicky provádíme operace slepého střeva, žlučníku, různých druhů kýly, nově v České Lípě provádíme také složitější laparoskopické výkony, tedy operace na žaludku, tenkém a tlustém střevě i operaci slinivky.
Co myslíte, že může Česká Lípa nabídnout mladému chirurgovi?
Česká Lípa je pro chirurga ideální místo, je zde ideální prostředí se dostat na sál, vedle zkušených kolegů se k operativě dostane každý. To považuji za největší přínos. Chirurgie je vedle teoretických znalostí hodně o manuální činnosti, kterou se jinak než praxí nenaučíte - hokejista se také nenaučí hrát hokej na tribuně nebo na střídačce.
Co rád děláte ve volném čase a jak jste poznal Českou Lípu?
Přiznám, že nyní opravdu nemám čas na soukromé aktivity a Českou Lípu znám nejvíce z okna své pracovny. Když zbyde alespoň trochu času, rád se věnuji zahradě u našeho rodinného domu a sportu, zejména kolu.