Svojkov určitě není jediné místo ani na Českolipsku a už vůbec ne v republice, kde jako houby po dešti rostou příměstské satelity. Móda stěhovat se takzvaně na venkov (jsou sídelní satelity venkov?) je pravděpodobně i reakcí na znepokojivý stav životního prostředí ve městech.
Jenže ono o tom útěku před špatným životním prostředím platí totéž co o útěku před morem. Uprchlíci ho často zavlečou i tam, kde dosud nebyl. Stačí když přibývající noví osedlí, dnes už standardně minimálně se dvěma auty na rodinu, několikrát denně absolvují cestu mezi satelitem a městem, na němž jsou stále závislí svým zaměstnáním, školami, kroužky dětí, nákupy, volnočasovými aktivitami.
V něčem se ale ten Svojkov přece jen liší od ostatních vznikajících satelitů. Málokteré rostou na místě rozsáhlých a stále plodících ovocných sadů. Bohatost letošní úrody je patrná i z pouhé fotografie. Že by ještě i spadaná jablíčka bezpečně obstála v konkurenci s těmi kupovanými naznačují další dvě – výtečnou chuť jablek ovšem fotograficky zprostředkovat nelze. Ostatně i v opačném případě by se dala využít přinejmenším jako výchozí surovina řady potravinářských výrobků. I kdyby jen na výrobu jabkovice – koukám právě na TV reportáž, v pálenicích na Moravě už zase pláčou, jak je letos málo ovoce, že ani ta jablka se neurodila! U nás přesto bez povšimnutí hnijí. I těsně za ploty nových domků.
Není snad obce v České republice,kde by si lidé nestěžovali na přemnoženou černou zvěř, která se odvažuje za potravou až do těsné blízkosti jejich obydlí. Na 170 tisíc divokých prasat loni ulovili myslivci. Bez toho, aby úbytek byl nějak znát. Leckdo jejich přemnožení svádí na zemědělce. Ale kdyby to bylo vysvětlení dostatečné, musela by ta prasata být přemnožena od nepaměti, protože odnepaměti se provozuje zemědělství. A celkově na daleko větší ploše než dnes. Co je nové, to je to pohrdání dary přírody. Tím ovocem taky. Nepochopitelné, když si zároveň mnozí dovedeme stěžovat, jak je těžké vyjít s příjmy. A vlastně je to i pohrdání plody lidské práce – ty sady někdo založil, někdo se o ně staral, stálo to spoustu potu a mozolů, aby vznikla taková hodnota a aby hodnotou zůstala. Pouhý jarní prořez je docela fuška, a to je jen zlomek každoroční práce v sadě.
Holt ta čuňata lépe vědí, co je dobré, čím škoda pohrdnout. Když nesklidíme my, budou sklízet ona. A my se budeme rozčilovat, kdekoho obviňovat z odpovědnosti za to, že nám lezou pomalu až do kuchyně, kategoricky žádat nápravu, vztekat se na každém kroku, že takový bordel, jaký je dnes, nepamatujeme.
A jablíčka budou čoudící kamióny dál vozit až z bůhvíjaké tramtárie. Na etiketách jsem našel jako zemi původu i Jižní Ameriku. A určitě nám někdo vysvětlí, že jinak nelze, že je to vlastně správně.
Komentáře
Re: M. Hudec: Jablíčka dovezeme z Jižní Ameriky…
14. Listopad 2016 - 12:29 | Of the Moon
Přesné,výstižné a pravdivé.Dobrý článek,ale obávám se,že podobné ti kompetentní nečtou a ani nechtějí.Jim jde totiž o peníze.O velké.
NahoruRe: M. Hudec: Jablíčka dovezeme z Jižní Ameriky…
14. Listopad 2016 - 13:02 | moldavit
Jednou se budeme divit, kde je ta zemědělská půda..Ještě horší je, že se podobné podnikatelské baroko povoluje i v CHKO Lužické hory. Podívejte se co se postavilo za cedulí CHKO Lužické hory při vjezdu do Cvikova u benzínové pumpy. Šedo-červeno-černé monstrum, které porušuje vše ,co má CHKO uvedeno v podmínkách výstavby. Vyrostlo to dokonce v II. pásmu ochrany, rozsáhlém území ochrany, na zemědělské půdě.. A další příšernosti rostou dále u cesty do Svoru. Skutečná krajinomalba.
NahoruRe: M. Hudec: Jablíčka dovezeme z Jižní Ameriky…
14. Listopad 2016 - 15:14 | hlodavec
Copak útěkáři do satelitů...to je kapitola sama pro sebe. Utečou z města jenom proto aby tam pak celý den obtěžovali svými auty. Ostatně, města nezacpávají jeho obyvatelé...ale ti, co se tam cpou zvenku.
NahoruRe: M. Hudec: Jablíčka dovezeme z Jižní Ameriky…
14. Listopad 2016 - 17:12 | F. Chot
Nevím, jestli tím pana doktora potěším, ale tentokrát s ním v mnohém souhlasím!
Jen podotknu, že to co tak barvitě popisuje, je prostě praktický dopad tzv. trhu, tedy kapitalismu.
Ale jednu faktickou poznámku si neodpustím: s tou černou zvěří to je trochu jinak - až do roku 1945 u nás byla černá zvěř chována výhradně v oborách, resp. počet kusů ve volné přírodě byl naprosto zanedbatelný. Po přechodu fronty tyto obory (nejen u nás, ale i v okolních zemích) padly a o další se postarala fertilita, obecná aktivita a značná odolnost černé zvěře.
NahoruRe: M. Hudec: Jablíčka dovezeme z Jižní Ameriky…
15. Listopad 2016 - 7:16 | Hudec
S těmi oborami je to pravda. Jenomže od roku 1945 uplynulo už skoro 70 let. Vzhledem k plodnosti téhle zvěře těžko někdo může tvrdit, že jí to trvalo tak dlouho, než se přemnožila. Navíc je známo, že zviřátka se v přírodě množí v závislosti na zdrojích potravy. Víc zdrojů, větší plodnost. A ta se projevuje sotva jedno, dvě poslední desetiletí. A čirou náhodou zhruba po stejnou dobu pozorujeme v zimě podivné vánoční stromy obsypané ovocem. Nejen kolem silnic, nejen v opuštěných sadech, ale leckde i u rodinných domků.
NahoruRe: M. Hudec: Jablíčka dovezeme z Jižní Ameriky…
14. Listopad 2016 - 19:49 | moldavit
Po mně sbírají z mnou vysazených stromků před 40 lety děti. Jezdíme právě do Svojkova moštovat. Letos dělám i sider.
NahoruPane Zahradníku, vytočil jsem 350 kg medu. Víte jak se včely namakaly? :o)) A už je všechen pryč.
:
Re: M. Hudec: Jablíčka dovezeme z Jižní Ameriky…
15. Listopad 2016 - 10:07 | Karel Tejnora
S panem doktorem mohu, než souhlasit - do značné míry pohrdáme půdou. Ale nejde jen o jablíčka. S palivovým dřevem - biomasou, to je obdobné - po těžbě dřevo, nehodící se ke zpracování, kamiony odvezou na druhou stranu republiky, a tam skončí v elektrárně, aby bylo možno odškrtnou body za obnovitelné zdroje ve výrobě elektřiny. Na druhé straně se za jiné dotace táhnou rozvody zemního plynu, třeba až do Svojkova.
NahoruPodobně lány řepky - aby se za cenu stejně vynaložené energie nahradila nafta spálená na poli v autech řepkovým olejem. Brutální zneužití tentokráte "zelené" ideologie.
Dalo by se dlouho pokračovat, ale vždycka jsou na konci nějaké dotace - dotované bydlení dostalo lidi do paneláků, toto bydlení vyhovuje cca třetině lidí a tak začaly vznikat zahrádkářské kolonie, chaty, chalupy a nakonec satelity měst. kt
Re: M. Hudec: Jablíčka dovezeme z Jižní Ameriky…
15. Listopad 2016 - 10:49 | Radosta
Ony ty dotace stojí i za jablíčky ze Svojkova. Není problém se podívat na stránky Státního zemědělského intervenčního fondu, kde se dozvíte, že na sady se vyplácí od 9492,- Kč do 13734,-Kč na hektar a rok. Takže pan J.H., který sady ve Svojkově vlastní si přijde na docela slušné peníze a nemusí ani všechno sklízet. O údržbě sadů se může okolojdoucí přesvědčit. Čerpání z fondu v konkrétních případech je možno dohledat na stránkách SZIF.
Nahoru