Dnes je 05. 01. 2025
svátek má Dalimil

K. Kočková: Sloupský hrad je pro mne srdeční záležitostí

Již dvacet let je na sloupském hradě butik uznávané textilní výtvarnice paní Kateřiny Kočkové, která je členkou Unie výtvarných umělců ČR. Paní Kočková je z Prahy, nicméně mnoho času tráví u nás na Novoborsku.

Povězte nám, prosím, něco o své babičce. Vím, že hrála ve Vašem životě důležitou roli a bez ní byste se asi ve Sloupu možná nikdy neocitla.

Moje babička pocházela z Prahy, kde žila do roku 1951 než koupila chalupu v Janově. Oba moji rodiče byli za války vězněni v koncentračních táborech a já jsem v důsledku toho trpěla křivicí. Babička, aby mne zdravou stravou vyléčila, začala podle knihy Dobrá hospodyňka pěstovat zeleninu a ovoce, chovala ovce, kozy, králíky, husy a slepice. Bydlela jsem tehdy u ní a chodila do sloupské mateřské školky. Díky jejímu odhodlání a péči se jí skutečně podařilo mě vyléčit. Do školy jsem potom chodila už v Praze, ale všechny prázdniny a mnoho víkendů jsem trávila u své babičky v Janově. 

Odrazil se osud Vašich rodičů vězněných v koncentračním táboře nějak i ve Vašem osobním životě?

Ano. Ve svém volném čase pracuji v IRK (Mezinárodní komitét pro koncentrační tábor Ravensbrück), kde zastupuji ČR. Jsem v podstatě tiskovou mluvčí SOPVP (Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých), tedy na mezinárodních setkáních informuji o činnosti Sdružení a zároveň se starám o některé aktivity - letos jsem se při dni výročí osvobození Osvětimi zúčastnila mše za rómské oběti (moc se neví o tom, ale jedna třetina obětí z Osvětimi byli Rómové). Nyní zajišťuji pamětní desku Kafkovy přítelkyně a překladatelky Mileny Jesenské, která v koncentračním táboře Ravensbrücku zemřela.

Mohla byste nám přiblížit, jak vypadá Vaše práce textilní výtvarnice?

Moje práce spočívá jednak v barvení hotových výrobků (trik, šál, šatů...), jednak v tom, že oděv navrhnu, ušiji nebo dám ušít a pak obarvím. Také vyrábím rozměrné svetry a drobnosti, kterými lze oděv doplnit, jako jsou třeba tašky a bižuterie. Snažila jsem se mít 2-3 výstavy ročně, abych vytvářela i věci vyloženě modelové.            

Kde všude se s Vaší prací můžeme setkat?

Nejblíže se s ní můžete setkat v Infocentru v Novém Boru, pro které barvím trika, dále v Infocentru v Srbské Kamenici, v Borůvce na pražském Vyšehradě, v Galerii v síti v Brně a nově na Korfu. Dříve jsem jezdila i na jarmarky, ale hodně jsem je omezila, je to dost vyčerpávající. Letos se chystám na Krajkářské trhy v Praze.     

Můžete nám představit svá hejblata a čepičky antidepresivky?

Hejblata jsem dělala, když byly moje děti malé. Měla bych se k nim vrátit kvůli mým pěti vnoučatům. Jsou to plošné hračky, které pohybují např. nohama po zatahání za provázek. Je to trochu jiná technika, dělala jsem je v době, kdy jsem se zabývala kolážemi (jedna z nich je v Muzeu Naivního umění v Paříži). Antidepresivní čepice jsou vlastně denní forma noční čepice, jsou hodně barevné, vypadají trochu šaškovsky a každý, kdo vás v ní potká, se na Vás usměje a tím se připravíte o depresi.   

Jaké výrobky tvoříte úplně nejraději?

Když přemůžu lenost, tak všechny. Volná noha má výhodu svobodné volby.

Jaké je Vaše nejoblíbenější místo ve Sloupu a co nejraději děláte ve svém volném čase?

Srdeční záležitostí ve Sloupu je pro mne sloupský hrad. Tam jsem kdysi provázela, pak tam provázeli moji synové a já tam nyní provozuji krámek. Co se týče volného času, ten nejradši trávím se svými vnoučaty.  

Butik na hradě Sloup je o letních prázdninách otevřen každý den mimo pondělků. Můžete si v něm zakoupit např. trika, šály, šaty, haleny, sukně, ponča i ubrusy (na nichž, jak paní Kočková sama říká: „ani Sherlock nepozná, co jste včera večeřeli“).   

alt