Na soutěži Mistr Křišťálu, kterou již tradičně vyhlašuje Nadace Preciosa ve spolupráci s Českou sklářskou společností a Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou pro střední, VOŠ a Vysoké školy Libereckého kraje, získal čerstvý maturant SUPŠS Kamenický Šenov Matyáš Hruška cenu České sklářské společnosti za svůj návrh „Počítadlo“ v rámci všech zúčastněných škol.
Tématem tohoto soutěžního ročníku byla Historie. Slavnostní předávání cen proběhlo v Jabloneckém muzeu v pondělí 27.6.2011.
Soutěže se zúčastnilo celkem sedm studentů šenovské školy. Do druhého kola soutěže postoupili tři studenti oddělení designu světelných objektů. 1. místo získal Matyáš Hruška ze 4. ročníku, 2. místo Pavel Výtisk ze 2. ročníku a 3. místo Martin Opl ze 3. ročníku. Studenti na návrzích pracovali pod odborným vedením vedoucího oddělení designu světelných objektů Ladislava Průchy a dílenským učitelem Tomášem Siebrem. Počítačovou vizualizaci provedli sami studenti ve školní učebně s využitím nových 3D programů.
Komentáře
Mistr křišťálu 2011 - foto
4. Červenec 2011 - 17:43 | Míra
foto : škola
http://www.czech-glass-school.com/novinka/449.html
foto : prazskagalerie
Nahoruhttp://www.prazskagalerie.cz/zpravy/novinky/mistr-kristalu-2011
Unikátní sbírku skla Crystalexu ohodnotili znalci na 21 mil
5. Červenec 2011 - 20:56 | Míra
Nový Bor (Českolipsko) - Unikátní sbírku skla zkrachovalého Crystalexu ohodnotili znalci na 20,8 milionu korun. Kolekce moderního skla, která vznikla při devíti Mezinárodních sklářských sympoziích v Novém Boru na Českolipsku, je na prodej. Insolvenční správkyně ji chce jako celek nabídnout prostřednictvím inzerátů. Zároveň se chystá oslovit aukční síně Gavlas, Dorotheum, Sotheby's, Naxos a Vltavín, kterým zašle fotodokumentaci s požadavky na prodej, případně uskladnění a odvoz.
Sbírku tvoří 1515 děl, která jsou uskladněna na zámku Lemberk. Národní památkový ústav vyzval nedávno insolvenční správkyni, aby sbírku odvezla a prostory zámku do konce července uvolnila. Insolvenční správkyně už jednu nabídku prodeje sbírky v minulosti zveřejnila, reagovali na ni dva zájemci s nabídkami 8,5 a devět milionů korun. "Jeden ze zájemců odstoupil," uvádí se ve zprávě insolvenční správkyně. Hodnota sbírky je ale podle odborníků mnohem vyšší, proto ji správce nabízí znovu.
Tradici sklářských sympozií založil Crystalex v roce 1982, kdy pozval poprvé do svých sklářských provozů výtvarníky a designéry z celého světa, aby s pomocí zdejších sklářů ztvárnili své návrhy a nápady. V tříletých intervalech se v průběhu 27 let vystřídalo v Novém Boru přes 500 umělců. Sbírka zahrnuje mimo jiné velmi cenná díla známých českých výtvarníků, jako jsou třeba Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová, jejichž práce se běžně v aukcích prodávají za statisíce korun. Jsou tam také práce René Roubíčka, Rony Plesla nebo Bořka Šípka, ale i řady známých zahraničních designérů.
Cech novoborských sklářů se snažil sbírku před prodejem uchránit, obává se toho, že soubor bude rozprodán. Už před dvěma lety proto požádal ministerstvo kultury, aby kolekci prohlásilo za kulturní památku. "Nepodařilo se nám to, z ministerstva nám odpověděli, že spousta těch autorů ještě žije, a že by byl problém s autorskými právy," řekla Daniela Prokešová z novoborského Ajeto Art Glass Museum. Jako celek by rádo sbírku zachovalo i Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. "Je to ojedinělá kolekce, protože jsou tam práce nejen českých, ale i zahraničních výtvarníků," řekla ČTK jeho ředitelka Helena Koenigsmarková.
Crystalex, do jehož majetku sbírka patří, byl ještě v roce 2009 jedním z největších českých výrobců užitkového skla. Firma s více než 1600 zaměstnanci byla součástí skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), do níž patřily také Sklárny Kavalier Sázava, poděbradské Sklárny Bohemia nebo Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou. Od září 2009 je ale skupina v insolvenčním řízení. Všechny sklárny už mají nové vlastníky, insolvenční řízení však zatím neskončila.
Nahoru