Přiznám se, že na tuhle zprávu jsem čekal docela dlouho (asi nejen já): Předsednictvo Hnutí ANO 2011 dne 25. 6. 2015 vyloučilo ze svých řad Alenu Šafránkovou. Chtělo by se říct – vítězství. Původně jsem myslel, že až se tak stane (nepochyboval jsem o tom), budu cítit větší zadostiučinění. Tahle červená karta ale přišla pozdě.
Doba, po kterou místostarostka byla naše a „pracovala“ na radnici pod značkou ANO byla příliš dlouhá na to, aby nás to nijak nepoškodilo. Potrvá ještě hodně dlouho, než lidem vysvětlíme, že víme, jaký omyl jsme udělali, a že něco takového už nebudeme opakovat. Ale trochu pozitivně…
V českolipském ANO nás tato situace stmelila, otevřela nám jako politickým nováčkům oči a rozvázala na poradách jazyky. Nemůžeme podporovat někoho jen proto, že se zasloužil o založení oblastní organizace a dávat mu absolutorium na funkce, o kterých víme, že na ně prostě nemá. Posunulo nás to dál a za to Aleně Šafránkové děkuji. Jako naše jednička se vlastně nevědomky zasloužila o to, že jsme teď silnější. Pokud někdy bylo v jejím zájmu pomoci nám, členům, ve vzestupu, toto byla správná cesta a chybí už jen krůček k tomu, abych ji začal znovu respektovat jako dřív. Vyzývám ji, aby opustila místo v zastupitelstvu a neblokovala ho někomu, kdo má zájem pracovat a ne jen znuděně sedět na židli a nechat se ovládat ostatními. Číst z papíru nebo displeje připravené materiály, rozesílat dopisy, které psal někdo jiný, to umí přece každý. Ale přijít na výbor, který mám ve své kompetenci, a alespoň se členům představit, to chce asi odvahu, která jí nejspíš chybí.
Na zastupitelstvu není poslední dobou příjemná atmosféra. Bývalá koalice tlačí své (ne)připravené návrhy silou (jako vždy), nyní většinou za podpory Františka Chota z KSČM (odměna – dozorčí rada Městských lesů Česká Lípa a možnost účastnit se zasedání rady města) a Jiřího Wawrečky (odměna – zvýšení sebevědomí po velmi častých návštěvách radnice a možnost konečně získat letos odmítnutou dotaci na svůj dům v centru města). Došlo tak opět k tomu, že se na zastupitelstvu objevily návrhy usnesení, kterým buď chybělo řádné zdůvodnění, stanovisko příslušného odboru či právníka, nebo je vlastně předkladatel myslel úplně obráceně, než nám předložil. Groteska pokračuje.
Vše začalo výmluvami starostky, proč to vlastně nemáme na stole tři měsíce slibovanou zprávu o městské policii. Tak moc chtěla mít koalice MP pod kontrolou a populisticky ji řídit, až jí na ni nezbývá čas a v centru města se, např. v Mariánské ulici, nedá projet. Ony ty botičky občas nějaký smysl přeci jenom měly. Další, co se nedalo stihnout, je usnesení se k mojí interpelaci na zveřejňování smluv. Spíš, než čekání na vyjádření od kompetentních orgánů, by koalice měla přiznat, že se jí tento návrh moc nelíbí, třeba by mezi smlouvami a dohodami bylo objeveno další napojení ČSSD na veřejné peníze jako u zastupitele Tomáše Bindera, který byl donucen přiznat, že radí na dohodu o pracovní činnosti řediteli Císaři, jak dál se Sportem CL. Už mi dochází, proč při povolebních vyjednáváních ČSSD tak trvala na výboru pro sport (3 členové) a proč jsem musel já skončit. Despotické jednání této strany se mimochodem projevilo hned i na prvním zasedání školského výboru s novou předsedkyní Evou Vlastníkovou, kde evidentně tlačila na usnesení „výbor doporučuje změnu systému přidělování dotací tak, jak jsem je já před chvílí přinesla“. Bez přemýšlení, bez debaty, bez předchozího oznámení a pouze v sedmi členech – prostě opět síla. Naštěstí brzy pochopila, že takhle jsme se na výboru nikdy spolu nebavili a za to díky i člence Aleně Losové.
Dalším bodem programu bylo schvalování dotací, které předtím schválil daný výbor. Vše šlo normálně, až k ne náhodou poslední v řadě dotací, k cestovnímu ruchu – a začalo divadlo. Nejdříve Eva Vlastníková zpochybnila závěr výboru, kterého je součástí (hlasovala pro) a pak se z ničeho nic o slovo přihlásil Roman Kozák s pozměňovacím návrhem zrušit celý program a peníze převést do Fondu rady města. Koalice na chvíli nasadila masky překvapenosti, které ale spadly po dotazu Tomáše Vlčka, zda je něco takového vůbec právně možné. Právník města a místostarosta v jedné osobě přispěchal okamžitě s vysvětlením, že možné to je, že vše již bylo konzultováno s dalšími právníky a po krátké debatě zcela nezištně navrhl projednání tohoto bodu přerušit. Světe div se, ale František Chot a Jiří Wawrečka byli připraveni. Nakonec byl dotační program zcela zrušen. Podle Miroslava Hudce poprvé v historii. Zdali je to správný krok, si nebyl jistý ani předseda výboru a předkladatel materiálu Petr Novák, ale nakonec hlasoval s koalicí vlastně proti sobě a svým lidem ve výboru. Vysvětlení, co je a co není podpora cestovního ruchu, se tedy koalici moc nepovedlo, spíš to vypadalo, že mezi příjemci dotace byl někdo jim nepříjemný. Jsem ale přesvědčen, že se zastrašit nenechá, důkazem je, že na jeho stránkách můžete číst právě tento text.
Trochu rozladěné zastupitelstvo po bodech dotace přešlo na záměry prodeje. Tohle koalici jde perfektně. Vedení jde nejjednodušší cestou, neřeší další možnosti využití např. dlouhodobým pronájmem neziskovým organizacím. Nutno ale dodat, že dané domy jsem si byl sám prohlédnout a jejich stav je opravdu žalostný a mám z toho smutné pocity, kam až je město nechalo dojít. Schválit se podařilo vše, a to i přispěním opozice, protože hlavní debata proběhla už na minulém zasedání. Opozici se podařilo zablokovat prodej domu na hlavní třídě města. Snad jediný, který má význam opravovat a který nese a ponese zisk i v budoucnu.
Z dalších bodů lze vypíchnout schválení Pravidel zřizování věcných břemen, na kterých pracovala mj. Jitka Volfová (ANO) a které městu přinesou větší zisk na úkor větších firem, které nejvíce o služebnosti žádají. Dalším zajímavým bodem byl návrh Juraje Ranince Podpora inventarizace stromů, který si ale znění usnesení prý chvíli před zastupitelstvem rozmyslel. Je zajímavé, že rychlá změna územního plánu do materiálů ZM může dorazit den před zasedáním, ale jiná změna s odůvodněním už se poslat nemohla, i když podle dat z přiložených dokumentů to beze sporu stihnout šlo. Místostarosta ale vše dobře a několikrát vysvětlil, jen Karel Tejnora zrovna asi neměl kapacitu a hlasoval proti smyslu věci. Zmíněnou změnu územního plánu jsme prostřednictvím Pavly Procházkové připomínkovali už na minulém zastupitelstvu. Územní plán chápu jako smysluplný a hlavně strategický dokument každé obce a není možné k němu přistupovat se slovy, že podnikatel žádá, protože v předchozí změně poněkud pozapomněl. Změna č. 4 zahrnovala celkem akceptovatelné návrhy, ale musíme si uvědomit, že pokud podnikatel slíbí v průvodním dopise sto nových pracovních míst, nemusí to být pravda a nelze to brát jako rozhodující argument, jak to ne poprvé používá starostka Romana Žatecká. Územní plán definuje využití ploch (sklad, výroba atd.), ale zcela určitě nestanovuje kvótu zaměstnanosti. Může se tak lehce stát, že nový provoz bude plně automatizován a počet zaměstnaných může padnout k deseti. Návrh jsme ale podpořili.
Nemůžu končit jinak, než pozitivně. V sobotu se při městských slavnostech mj. konalo fotbalové utkání mezi koalicí a opozicí. Nápad to byl parádní, myslím, že takové akce mohou otupit hroty, které se mezi námi občas objeví. Utkání skončilo jednoznačným vítězstvím opozice a není náhoda, že jedinou žlutou kartu utkání dostal Juraj Raninec po hrubém až likvidačním faulu na Zdeňka Ježáka. Utkání proběhlo ale v přátelském a zdravém duchu, o čem svědčí i způsob, jakým nejprve opoziční hráč č. 6 vstřelil první gól zápasu, nebo to, že Karel Tejnora ani při zápase neodložil svou elektronickou cigaretu.
Zdeněk Ježák
zastupitel města Česká Lípa
Komentáře
Re: Žlutá karta pro Ranince, červená pro Šafránkovou
8. Červenec 2015 - 14:22 | Karel Tejnora
Ano, na velkém hřišti jsem se pohyboval po 36 letech. Porážka mi nedá spát - asi bych viděl poměření v jiné disciplíně - štafeta v plavnání pozice - opozice třeba 10x 25 neno 50 metrů volný způsob. Pan Magistr Ježák by mohl mít jistotu, že inhalátor pod vodou nepoužívám.
A k těm prodejům domů - stříbra v centru - nezapomínejme, že nebylo do nich nikterak investováno od II. světové války. V osmdesátých lelech se natřelo pár fasád, ale za vraty končil svět. Pokud jsou domy opraveny i ze vnitř, pak to jsou peníze nových majitelů.
Jednou z mála zainvestovaných staveb byla Unionka - ale pokud by měla existovat nějaká nezisková návratnost třeba za 20 let, pak vybíraný nájem by se musel zvýšit několikanásobně. Ale pak by byla zase prázdná.
Domácí stranická zabíjačka, jak kdysi pravil Kalousek, není nic vyjimečného v politickém životě. Ale ODS místní i oblastní většinou tyto domání zabíjačky nic dobrého u voličů nevynesli. Ještě jedna definice, jedna zabíjačka je po úspěšných volbách a druhá po neúspěšných. Tu první jsme si zažili s Jurou Raninecem, Evou Bartoňovou, ta druhá po fiasku v krajských i parlametních volbách byla nevyhnutelností přežití.
Karel Tejnora
NahoruRe: Žlutá karta pro Ranince, červená pro Šafránkovou
9. Červenec 2015 - 8:42 | Vendelin Svidrnoha
Pane doktore, jelikož jste již řadu let zastupitel, můžete mi tedy prosím vysvětlit, jak je možné, že se město o své domy jako řádný hospodář nestaralo? Kam šel tedy nájem, dělala se údržba, kontroloval to někdo? Jak je možné, že nájemci, kteří si objekty koupili, jsou teď schopni domy opravovat a zajistí si k tomu třeba i dotace (tedy někteří)? Jak je možné, že to jedinec zvládne a město ne? Jak je možné, že peníze na nesmyslné a nerealizované projekty a studie (jako divadla, koupaliště, rozhledny, sídliště atd.) byly a na opravu vlastních domů ne? A uvádět, že se o domy od II.sv. války nikdo nestaral mi přijde vcelku zcestné. Když postavíte, nebo opravíte dům, tak se o něj taky nějakou dobu nemusíte starat, ale musíte počítat, že jednou to přijde, takže to nelze takto zobecňovat. O samotných ekonomických a strategických důvodech, proč domy především v centru neprodávat, by jsme si mohli psát taky asi dlouho, ale zajeďte se třeba podívat do partnerského města Bardějov a zeptejte se, jak to tam funguje.
NahoruRe: Žlutá karta pro Ranince, červená pro Šafránkovou
21. Červenec 2015 - 10:28 | Karel Tejnora
Prodej domů byl tématem 90 let. Podnikání v realitách má svá specifika - třeba velmi dlouhou návratnost. Pokud má soukromník nemovitost, pak nemusí fungovat jako prostředek k příjmu, ale jako uložená investice.
NahoruMěsto nemá primární funkci realitní společnosti. Specifikum České Lípy je to, že byla v Sudetech. V takové Litomyšli bylo prakticky celé centrum restituováno bývalým vlastníkům.
No před 25 lety vnitřní dluh na nemovitostech, ale i jinde byl obrovský, ČSSR nebyla celá kvetoucími Slušovicemi.