Tisková zpráva ze včerejší tiskové konference pořádané městem Česká Lípa po jednání zastupitelstva města.
Dotace na kulturní akce mezinárodního charakteru
Česká Lípa podpořila 15. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica maximálně možnou dotací a také 1. ročník projektu Odkaz kněžny Ludmily. Dva kulturní projekty pro veřejnost město podpoří ze svého dotačního podprogramu na podporu kulturních akcí mezinárodního charakteru.
Na tento nový podprogram v oblasti kultury bylo vyčleněno 500 tisíc korun a zastupitelé odsouhlasili návrh výboru pro kulturu a cestovní ruch, který dvě došlé žádosti hodnotil podle stanovených kritérií. Nejvyšší možnou částku udělovanou v rámci pravidel tohoto podprogramu získá českolipský spolek Arbor na letošní již 15. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musika (24 hudebních projektů, realizovaných v ČL, Libereckém a Ústeckém kraji a v Sasku v době od 14. září do 10 listopadu). Druhý žadatel, českolipská obecně prospěšná společnost Horizont HG z.ú. obdrží 28.125 Kč korun na svůj nový česko-německý projekt Odkaz kněžny Ludmily, (dvě kulturní akce určené především pro seniory pořádané v ČL a v Německu). „Do koruny uspokojíme společnost Arbor, druhému žadateli byla dotace oproti jeho požadavku ve výši 33.750 Kč pokrácena, protože nesplnil jedno z hodnotících kritérií,“ dodává starostka.
Dotace na celoroční činnost sportovních organizací a na sportovní akce
Zastupitelé rozhodli o přerozdělení 7,5 milionu korun vyčleněných v městském rozpočtu na letošní podporu sportu v rámci nových pravidel vyhlášeného dotačního programu. Ten byl rozdělen do dvou základních dotačních kategorií. První kategorie s rozpočtem 7 mil. Kč byla určena na podporu celoroční činnosti sportovních organizací a druhá s rozpočtem 500 tis. Kč na uspořádání sportovní akce na území města Česká Lípa.
V první kategorii se posuzovalo celkem 21 žádostí. Výsledné částky byly vypočteny dle hodnotících kritérií stanovených novými pravidly dotačního programu.
Na základě hodnotících kritérií získá například TJ Lokomotiva, která registruje největší počet sportovních oddílů, dotaci ve výši 1 170 177 korun, Atletic club 326 128, Karate Sport Relax 456 529, Shotokan Sport Centrum 250 000, SK Matchball 369 483, Tenisový klub Slovanka 90 000, Sportovně střelecký klub Manušice 250 000, SK Kraso 130 000, SK Kanoistika 42 877, Floorball Club 650 032 a Taneční škola Duha 243 605 korun
Ve druhé kategorii na uspořádání sportovní akce na území města Česká Lípa zaevidovalo město celkem 18 žádostí a z tohoto programu město podpoří celkem 17 zajímavých sportovních akcí, které žadatelé plánují v České Lípě pro sportovce i širokou veřejnost. Například to budou Turnaj v minivolejbale, horolezecký Krosmaraton, Florbalové války, Mistrovství ČR v předtančení, hokejový turnaj Pohár města, Mistrovství ČR v karate, Dětská liga pro mladé hasiče nebo Českolipský City Cross Run (celá tabulka s udělenými dotacemi na www. mucl.cz).
Individuální podpora dospělých sportovců
Nejenom děti a mládež ale i úspěšné dospělé sportovce podporuje město Česká Lípa. Českolipští zastupitelé na svém červnovém zasedání odsouhlasili udělení několika dalších individuálních dotací z rozpočtu sportu, položky cílená podpora sportovních kolektivů a sportovců jednotlivců v kategorii dospělých.
Spolek SK Kanoistika Česká Lípa získá padesátitisícovou dotaci na letošní výdaje spojené se sportovní činností úspěšného reprezentanta ČR kanoisty Michala Šrámka, 40 tisíc Démoni na letošní sportovní činnost svého A – týmu futsalu v roce 2016, 55 tisíc Floorball Club Česká Lípa na sportovní činnost A – týmu florbalu, 70 tisíc TJ Lokomotiva Česká Lípa na sportovní činnost A – týmu volejbalu, 130 tisíc Hokejový klub Česká Lípa na sportovní činnost A – týmu hokeje a 120 tisíc Arsenal Česká Lípa na sportovní činnost A – týmu fotbalu.
Anketa k rozvojovým plánům města
Jakou důležitost dávají Českolipané divadlu, novým parkovištím, venkovnímu bazénu nebo rozšíření cyklostezek. I na to odpoví anketa s dotazy zaměřenými na devět rozvojových projektů města, jejíž upořádání odsouhlasili českolipští zastupitelé.
„Od našeho nástupu na radnici deklarujeme, že nás názor veřejnosti zajímá. Chceme vědět, co občané chtějí ve svém městě zlepšit, postavit, zrekonstruovat. Nyní máme před sebou několik velkých investičních záměrů, které musíme rozložit v čase a naplánovat velké finance. Chceme vědět od lidí, co je nejsilněji pálí, co chtějí hned, nebo co může počkat. Co je pro většinu z nich důležité a co za prioritu naopak nepovažují,“ podotýká starostka a připomíná, že několik tematicky různě zaměřených anket, již město organizovalo na svém webu. Tentokrát však půjde o anketu, která bude zaměřená na klíčové rozvojové záměry a plánované investiční projekty a nebude internetová, aby se svým hlasem mohl vyjádřit každý občan.
„V souvislosti s přípravou Strategického plánu rozvoje města (SPRM) chceme uspořádat anketu zaměřenou na klíčové a také finančně náročné projekty. Konkrétně to je záměr rekonstrukce Kulturního domu Crystal, řešení nevyhovujícího stavu divadelní budovy, umístění úřadoven městského úřadu do jednoho objektu, venkovní bazén, majetkový vstup města do Nemocnice s poliklinikou, revitalizace sídlišť, příprava nových lokalit pro stavbu rodinných domů, rozšiřování sítě cyklostezek a nové parkovací plochy v centru města,“ říká místostarosta Juraj Raninec. „U všech těchto projektů nás totiž zajímá, do jaké míry jsou důležité také pro občany, neboť podobná odezva je podle nás důležitá nejenom pro přípravu strategického plánu,“ míní místostarosta. Anketa by měla proběhnout současně s konáním krajských voleb v říjnu 2016 a občané by se v ní měli anonymně vyjádřit, nakolik jednotlivé uvedené záměry považují za potřebné.
Jak připomíná projektový manažer města Jan Schwippel, v oblasti strategického plánování je i ze strany státní správy, ale také poskytovatelů dotací z evropské úrovně, kladen zvýšený důraz na tzv. komunitární přístup, tedy na co největší zapojení veřejnosti do procesu strategického plánování. „Proto již v rámci přípravy Strategického plánu proběhlo dotazníkové šetření, kterého se zúčastnilo celkem 760 respondentů. Díky anketě, kde se při volbě otázek přihlédlo k výsledkům dotazníkového šetření i závěrům veřejného projednání Strategického plánu, se potom celý tento průzkum veřejného mínění ještě prohloubí,“ konstatuje projektový manažer.
Změna územního plánu
Zastupitelé odsouhlasili vydání změny územního plánu, která městu umožní vybudovat venkovní bazén v prostoru u Sportareálu.
„Jsme v jednadvacátém století a Česká Lípa nemá venkovní koupání. Po 20 letech přešlapování končíme diskuse a jdeme do akce,“ zdůraznila starostka Romana Žatecká, která slibuje, že bazén v roce 2018 bude.
Změnou ÚP se mění funkční využití - plochy veřejných prostranství (pro dopravu), část p.p.č. 3322/4 z funkčního využití – plochy smíšené městské (jádrové) - na funkci plochy občanské vybavenosti. „Tímto krokem jsme se přiblížili našemu záměru, aby i Česká Lípa měla konečně svůj venkovní bazén,“ podotýká také místostarosta Juraj Raninec a odhaduje, že už v příštím roce by stavba mohla figurovat v investičním rozpočtu města.