Štěp Lidické hrušně, který Českolipanům věnoval občanský spolek Lidice, byl v pondělí dopoledne slavnostně vysazen u památníku na náměstí Osvobození v České Lípě.
„Lidická hrušeň jako jediný ovocný strom přežila vypálení Lidic, němuž došlo 10. června 1942,“ připomněl přítomným předseda občanského sdružení Antonín Nešpor. Ten je zároveň synem jedné z lidických žen, co přestály hrůzy koncentračního tábora a po válce se podílely na obnově vesnice, kterou nacisté chtěli v roce 1942 navždy vymazat z mapy světa.
Při následném srovnávání obce se zemí jen díky šťastné náhodě unikla hrušeň zkáze, která potkala ostatní ovocné stromy v Lidicích. „Když totiž Němci vyhazovali do povětří mohutné zdivo blízkého kostela sv. Martina, tlaková vlna a letící trosky zlomily stromku korunu a demoliční čety ho potom pokládaly za mrtvý.“ Hrušeň však žila a po válce rostla na rumišti vypálené vesnice, ale poškození zůstává na kmeni patrné podnes.
Aby jeden z jejích mladých štěpů rostl také v České Lípě, zprostředkovaly místní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské, Klubu českého pohraničí a Společnosti Ludvíka Svobody ve spolupráci s českolipskou radnicí, jejíž představitelé starostka Romana Žatecká a místostarosta Juraj Raninec se zapojili i do symbolické výsadby spolu s dalšími pozvanými hosty. K těm patřili také studenti českolipské obchodní akademie.
„S velkou úctou přijímá naše město tento symbolický dar od Lidického sdružení. Slibuji, že o něj budeme dobře pečovat.,“ ujistila dárce starostka Romana Žatecká a zdůraznila, že mladý stromek považuje za symbol míru. „Města a obce, ani lidé a rodiny už nikdy nesmějí z vůle jiných mizet z map,“ dodala starostka.