Zajímá vás, co všechno obnáší svoz a likvidace odpadu? Jaký druh odpadů kam vyhodit, co se s nimi děje a kde se s nimi po recyklaci můžeme znovu setkat? Čtěte tedy náš nový seriál, ve kterém vás budeme informovat o všem, co se svozem a likvidací odpadů v České Lípě souvisí. Sérii článků, které budou vycházet od února do června, jsme připravili ve spolupráci s firmou Marius Pedersen.
Součástí každého dílu bude také čtenářská soutěž o věcné ceny. Ty získají tři vylosovaní výherci, kteří správně odpovědí na soutěžní otázku. Hlavní výhrou každého kola je softshellová bunda.
Třídění odpadů
Jsou všude okolo nás. Vypijete si svou oblíbenou limonádu z PET lahve, vyhodíte ji do žlutého kontejneru. Za nějakou dobu pak například zasadíte květiny u sebe doma do plastového květináče, který mohl vzniknout právě z té PET lahve od vaší oblíbené limonády. Díky propracovanému systému třídění odpadů nepřichází nejrůznější skleněné, papírové či plastové obaly nazmar a nezahlcují naši zemi. S přeměněnými a znovu využitými obaly se pak můžete potkat na každém kroku.
Zákon o odpadech stanoví jako hlavní povinnost při nakládání s odpady předcházení jejich vzniku, omezování jejich množství a nebezpečných vlastností. Odpady, jejichž vzniku nelze zabránit, musí být znovu využité. Anebo musí být odstraněné způsobem, který neohrožuje lidské zdraví a životní prostředí. Obecnou povinností je pak přednostně zajistit právě využití odpadů před jejich odstraňováním, tedy skládkováním nebo spalováním.
Nejčastějším způsobem, jak splnit tuto povinnost, je třídění komunálního odpadu. Jedním z nejrozšířenějších druhů směsného komunálního odpadu jsou papírové, plastové a skleněné obaly, nápojové kartony, tenkostěnné kovové obaly (plechovky) a dále biologicky rozložitelný rostlinný odpad ze zahrádek a domácností.
Sběr a recyklaci obalů zajišťuje město Česká Lípa ve spolupráci s firmou EKO KOM. Ta na základě odevzdaného množství vytříděných odpadů vyplácí městu finanční odměnu. Peníze jsou následně použité na dofinancování třídění odpadů v našem městě. Za rok 2012 občané města vytřídili zhruba 650 tun papírového odpadu, 1,5 tuny nápojových kartonů, 380 tun plastů a 200 tun skla. Od společnosti EKO KOM město získalo za loňský rok celkem 3,2 milionu korun.
Aby se občané mohli aktivně zapojit do třídění základních složek obalových materiálů, vybudovalo město ve spolupráci s firmou Marius Pedersen ve všech lokalitách města celkem 190 stanovišť vybavených třemi nádobami pro sběr tříděných obalů.
Odpadové nádoby jsou barevně rozlišené podle druhu odpadu, který se do nich odkládá. Modré nádoby jsou určené na sběr obalového papíru, nápojových kartonů, novin a časopisů, do žlutých se vyhazují plastové obaly, PET lahve, kelímky, nádoby na různé drogistické zboží, PE tašky a sáčky a polystyren. Zelené jsou pak určené na barevné a bílé sklo. Na několika stanovištích stojí tzv. DUO nádoby na sklo v zeleno-bílém provedení. Do jejich bílé části se odkládá bílé sklo a do zelené části barevné sklo. Na třech stanovištích jsou zatím zkušebně umístěné oranžové nádoby na samostatný sběr nápojových kartonů.
Barevné nádoby pracovníci firmy Marius Pedersen pravidelně vyvážejí. Jejich obsah svážejí na sběrný dvůr, který je v ulici 5. května. Tam obsah jednotlivých nádob putuje do velkých kontejnerů, každý druh odpadu má svůj kontejner. Jakmile se tyto velké nádoby naplní, odveze se jejich obsah k dotřídění, aby se nestalo, že se mezi papírem objeví například PET lahev. Pak se obsah dále zpracovává.
Vytříděné sklo se odváží do skláren, kde se drtí, taví a vyrábí se z něj nové sklenice, lahve, vázy a další skleněné výrobky. Ze sesbíraného papíru speciální firmy vyrábí například kartony, tvrdý balicí papír nebo papírové ručníky na WC. Ze starých PET lahví poté nejrůznější firmy vyrábí třeba folie, květináče nebo rohožky.
Harmonogram svozu separovaného odpadu
Papír – čtvrtek, pátek
Sklo – druhá polovina měsíce
Plasty – pondělí, úterý, středa
Seznam stanovišť s nádobami na tříděný odpad v České Lípě najdete na webových stránkách města.
Zapamatujte si, že…
Na telefonním čísle 602 180 400 si občané České Lípy mohou každý pracovní den sjednat dotovaný svoz objemného odpadu za symbolickou částku 100 Kč.
Zajímavé číslo: 3,2 milionů
Tolik peněz získalo město od společnosti EKO KOM za vytříděné odpady za loňský rok.
SOUTĚŽNÍ OTÁZKA ČÍSLO 3
Kolik tun papíru vytřídili obyvatelé České Lípy v loňském roce?
Uzávěrka soutěže je 22. dubna 2013. Odpovědi posílejte na e-mailovou adresu brozova@mucl.cz s heslem SOUTĚŽ ODPADY I-NOVINY. Do odpovědi prosím uveďte své jméno, příjmení a telefonní číslo, abychom vás mohli rychle kontaktovat v případě výhry.
Pokud budete chtít odpovědět písemně, přineste odpověď v obálce s heslem SOUTĚŽ ODPADY I-NOVINY a kontaktními údaji na podatelnu MěÚ, nám. T. G. Masaryka 1 v přízemí.
Jména tří vylosovaných výherců z třetího kola zveřejníme společně se čtvrtým dílem seriálu.
Vylosovaní výherci, kteří správně odpověděli na soutěžní otázku č. 2, že za objednávkový dotovaný svoz objemného odpadu zaplatí občan České Lípy 100 korun:
1. Kočová Jana
2. Cirhanová Libuše
3. Fraňková Olga
Své výhry si mohou vyzvednout v Městském informačním centru Česká Lípa (přízemí čp. 2, náměstí T. G. M.) v termínu od 15. do 19. dubna 2013.