Členové vedení města Česká Lípa, starostka Hana Moudrá a místostarosta Tomáš Vlček v posledních dnech intenzivně vyjednávali s ředitelem územního odboru Česká Lípa HZS Libereckého kraje Janem Málkemohledně vyhlašování požárního poplachu. Obě strany dospěly k oboustranné dohodě.
V co možná nejkratším možném termínu bude vyhlašování požárního poplachu pomocí sirény, který je používaný nyní, opět nahrazen jiným schváleným způsobem. Hlasitá siréna tak nadále používána nebude. Upozorňujeme občany, že v mezidobí, než bude nový systém spuštěn, však stále siréna pro vyhlášení požárního poplachu použita být může.
Město Česká Lípa udělá maximum pro to, aby byl nový systém spuštěn co nejdříve a aby se již neopakovala situace z pondělí 25. srpna 2014, kdy siréna okolo třetí hodiny ranní vzbudila mnoho obyvatel našeho města.
K prohlášení města přikládáme oficiální stanovisko HZS Libereckého kraje.
Integrace OPIS územního odboru Česká Lípa HZS Libereckého kraje
HZS Libereckého kraje v druhém pololetí 2014 zahájil proces postupné integrace operačních informačních středisek svých jednotlivých územních odborů (dále jen „OPIS“) do jediného krajského operačního a informačního střediska (dále jen „KOPIS“). Začleněním OPIS dojde k vytvoření lepších podmínek pro účinnou ochranu života a zdraví občanů a majetku před požáry a pro poskytování pomoci při živelních pohromách a jiných mimořádných událostech.
Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o velice složitý a náročný proces, při kterém dochází jak k přesunům technologií, tak k personálním a organizačním změnám, bude integrace probíhat postupně. Nezbytné úkony již byly započaty v takové míře a rozsahu, aby od 1. 12. 2014 bylo územní středisko Česká Lípa a Semily plně integrováno do KOPIS se sídlem v Liberci v Šumavské ulici, kde je již nyní vybudováno nové moderní KOPIS, které po úplném zprovoznění nahradí veškerá územní OPIS.
Od 1. 12. 2014pro území okresu Česká Lípa převezme KOPIS veškerá práva a povinnosti územního operačního a informačního střediska (které k tomuto datu přestane i fyzicky existovat) a bude od tohoto data zabezpečovat veškeré úkoly a povinnosti plynoucí z operačního i organizačního řízení.
V souvislosti s integrací dochází také k ujednocení systému vyhlašování požárního poplachu pro jednotlivé jednotky SDH obcí pomocí garantovaného jednotného systému vyrozumění a varování obyvatelstva (dále jen „JSVV“) a jeho schválených koncových prvků. Výhody dálkově ovládaných koncových prvků tohoto systému jsou zejména v urychlení doby od oznámení k vyhlášení poplachu jednotkám SDH a možnost varování obyvatelstva při nebezpečí z prodlení přímo z operačního střediska HZS ČR. V současné době je v převážné většině obcí Libereckého kraje koncovým prvkem tohoto systému rotační nebo elektronická siréna. V některých případech je také koncovým prvkem jiný schválený prvek např. místní informační systém MIOS, AMO, VOX apod., dále viz www.hzscr.cz/Nabídky a zakázky/ Dotace a granty/ Dotace obcím na rozvoj koncových prvků varování/ Koncové prvky schválené k připojení do JSVV.
V případě, že si obec požádá, odesílá HZS Libereckého kraje v rámci negarantovaného způsobu vyrozumění jednotky SDH navíc automatickou akcí ze systému technologie OPIS jednu „SMS“ zprávu případně jeden „e-mail“ tak, aby podpořil vlastní vyrozumění jednotky o vzniku události a eliminoval co možná nejvíce selhání garantovaného systému či negarantovaného způsobu vyhlášení poplachu.
V případě města České Lípy je pro potřeby varování obyvatelstva používán systém JSVV a jeho koncové prvky – rotační sirény, elektronické sirény a místní informační systém (dále jen „VOX“). Tento místní informační systém, je možné upravovat – např. rozdělit přijímače tohoto systému na jeden, dva či více okruhů nebo skupiny, a podskupiny. Je také možné definovat jednotlivá hlášení či systém použít jako rozhlasový sdělovací prostředek.
Pro potřeby vyhlašování požárního poplachu byl do 28.7.2014 používán negarantovaný způsob vyhlášení přes osobní přijímače „pagery“ ovládané OPIS v České Lípě. V souvislosti s integrací OPIS do KOPIS by tento způsob byl od 1.12.2014 utlumen a osobní přijímače by byly vráceny městu k dispozici k zapojení do systému jednotného vyrozumění a varování obyvatelstva.
Dne 28.7.2014 do budovy územního odboru HZS Libereckého kraje v České Lípě udeřil blesk, který vyřadil technologii vyhlašování poplachu včetně zmiňovaných osobních přijímačů, které se používaly k vyhlášení poplachu, z provozu.
Od tohoto dne je pro město Česká Lípa používán jako garantovaný způsob vyhlášení požárního poplachu systém JSVV. Dále HZS Libereckého kraje zasílá v rámci negarantovaného způsobu ze systému zprávu „SMS“ ve tvaru „JSDH název, typ, podtyp události, adresa události“.
Obec Česká Lípa provozuje zařízení firmy Telvork s.r.o., které zabezpečí rozeslání této „SMS“ zprávy na další uživatele (představitele města, členy JSDHO, atd.) v nezměněném tvaru. HZS Libereckého kraje tento způsob posílení zabezpečení vyhlášení požárního poplachu obcím doporučuje a podporuje.
V těchto výše uvedených souvislostech HZS Libereckého kraje, územní OPIS v České Lípě přistoupil k vyhlašování poplachu v obci Česká Lípa garantovaným způsobem přes funkční systém JSVV o něco dříve, tedy před termínem úplné integrace 1.12.2014. Současně také společně s městem Česká Lípa spolupracuje na tom, jak vhodným způsobem nastavit prvky koncového systému JSVV – rotační, elektronické sirény, osobní přijímače, místní informační systémy, tak aby byl nastaven funkční systém svolávání jednotek SDH.
Systém JSVV umožňuje mimo jiné nahradit stávající koncové prvky i jinými prvkem schváleného typu např. : dalšími systémy přijímačů, sběru dat nebo jiných osobních přijímačů „paegerů“. V takovém to případě je možné vyhlášení požárního poplachu provést pomocí tohoto prvku - bez zvuku sirény, tzv. tichou cestou, kdy signál ze systému JSVV koncový prvek přijme, a ve formě např. textové zprávy je informace o požárním poplachu předána koncovému uživateli.
S případnými dotazy spojenými s problematikou integrace je možné se obrátit na ředitele územního odboru plk. Mgr. Jana Málka, email: jan.malek@hzslk.cz, mob: 724 178 303 nebo na vedoucího oddělení KIS a OŘ plk. Ing. Milana Zobače, email: milan.zobac@hzslk.cz, tel.: 950 470 070, mob.: 723 191 911
Poznámka: Integrací OPIS územního odboru dále končí i služba spojování telefonních hovorů v rámci územního odboru Česká Lípa.Od 1. 12. 2014 čísla 950475 101, 111, 011, 222 a 303 nebudou aktivní, je proto nezbytné využívat přímých telefonních kontaktů na jednotlivé příslušníky a občanské zaměstnance. Tyto kontakty jsou uvedeny na webových stránkách v sekci „Územní odbory“ – „Česká Lípa“ – „Kontakty“
S pozdravem
plk. Mgr. Jan Málek v.r.
ředitel územního odboru
rada
Komentáře
Re: Svolávání hasičů
27. Srpen 2014 - 15:49 | Jiří Bláha
Nechtěl jsem, ale musím reagovat na lži asi nového pana ředitele. Co čtu, tak dle informací, které mám jsou úplně jiné. V prvé řadě vyhlašování poplachu hasičům pagery je zde na okrese od roku 1999 a nestalo se, že by nějaká jednotka nevyjela k zásahu z důvodu toho, že pagery nejdou. To je až od zmíněného datumu 28.7 2014. Spíš je potřeba říci, že HZS jde od lidí. Je smutné, že budu v případě požáru nebo nehody volat po celé ČR, ale hasiči budou doma na baráku a o ničem vědět nebudou. Není nebo nebylo lepší, když hořelo v Lípě na Dubici a nahlašovatel volal do Lípy na HZS a řekl hoří v Dubici a hasiči vědí, kam jedou, ale člověk z Liberce tu Dubici nezná. Nic ani PC nenahradí místní znalost lidí zde. Takže pane řediteli asi tak, pagery šly a jdou, ale ne od vás a vše v Liberci bude stát za..........................
NahoruPS: takhle co vy vytváříte již volám plynaře, ČEZ a vodáky