Zastupitelstvo Libereckého kraje na svém 5. zasedání v úterý 31. 5. nakonec neprojednávalo návrh změn na středních školách, návrh byl z jednání stažen. O snížení kapacity Gymnázia Česká Lípa o jednu třídu oboru osmileté gymnázium se tedy nejednalo. Podle dostupných informací je návrh změn v krajských středních školách na programu dalšího zasedání zastupitelstva LK v červnu.
Vedení Gymnázia Česká Lípa poskytlo před jednáním krajským zastupitelům kromě dalšího též údaje o stavu petiční akce. K 30. 5. se k petici na záchranu českolipského gymnázia připojilo svými hlasy 2 733 občanů. Chceme tímto velmi poděkovat všem, kteří petici podpořili, a rovněž upozornit obyvatele Českolipska a zejména rodiče malých dětí, že petiční akce nadále pokračuje. Je možné využít elektronickou podobu petičního archu na www.gym-cl.cz a též tištěnou podobu v kanceláři školy nebo v Reynkově knihkupectví v Moskevské ulici v České Lípě.
Proti navrhovanému snížení kapacity školy se postavili též členové valné hromady Občanského sdružení rodičů a přátel Gymnázia Česká Lípa. Na své mimořádné schůzi 25. 5. přijali i odpovídající usnesení, kde vyjádřili především nesouhlas s omezováním práva rodičů na volbu vzdělávací instituce pro své děti.
Určitou podporu vyjádřilo i zastupitelstvo města Česká Lípa, jež na svém zasedání dne 24. 5. schválilo usnesení, v němž nesouhlasí s navrhovanou změnou, ovšem pouze v tom smyslu, že by kapacita školy poklesla na 12 tříd. Místo jedné třídy osmiletého studia navrhuje zastupitelstvo města Libereckému kraji povolit zvýšení kapacity školy o jednu třídu čtyřletého studia (tedy 16 tříd místo 20). Toto řešení navrhlo vedení českolipského gymnázia jako nouzové již ve svém vyjádření ze dne 20. 5.
V následujícím měsíci proto budeme dále pokračovat v informační kampani a budeme se snažit získat širší podporu pro zachování stávajících dvou tříd osmiletého studia. Vedou nás k tomu nejen důvody ekonomické (totiž snižování kapacity školy nepřináší úspory – naopak hrozí navýšení nákladů, což je v rozporu s cíli optimalizace), ale též důvody pedagogické. Jsme přesvědčeni, že Českolipsko jako region s nejnižším počtem vysokoškolsky vzdělaných osob v kraji osmileté gymnaziální vzdělávání potřebuje v rozsahu větším než 30 dětí ročně.
Veškeré dokumenty k probíhající optimalizaci lze nalézt na webových stránkách školy – www.gym-cl.cz (hlavní menu - optimalizace).
Mgr. Stanislav May Mgr. Helena Paszeková Mgr. Radim Fojtů
ředitel školy zástupce ředitele školy zástupce ředitele školy
Česká Lípa 1. 6. 2011
Komentáře
6. zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje .
8. Červen 2011 - 19:06 | Míra
Hejtman Libereckého kraje v souladu s § 40 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích, svolává 6. zasedání zastupitelstva kraje v roce 2011. Zasedání se koná v zasedací místnosti (3. patro) Krajského úřadu Libereckého kraje, U jezu 642/2a, dne 21. června 2011 od 14.00 hodin.
NahoruPrincová: Reforma školství je nutná, jinak půjde úroveň dolů
20. Červen 2011 - 18:59 | Míra
České školství už několik let kvalitativně velmi klesá. Jedním z důvodů je, že se otevřelo velké množství škol a oborů.Střední školy dnes přijmou každého i ty, které by ještě před několika lety vůbec nepovažovali za svého potenciálního žáka.Otevírají se obory, které se zdají být atraktivnější a mají lepší image. Už se ale nehovoří o tom, jestli absolventi najdou uplatnění. Stane se, že několik let bude studovat obor, a pak ve své profesi nenajde práci.V mladých lidech tak vzbuzujete falešné naděje.
NahoruTřeba obory v Novém Boru.
http://liberecky.denik.cz/zpravy_region/princova-reforma-skolstvi-je-nutna-jinak-pujde-uro.html
Krajští zastupitelé budou znovu jednat o slučování škol.
21. Červen 2011 - 4:22 | Míra
Krajští zastupitelé budou znovu jednat o slučování škol, výsledek je nejistý
Krajští zastupitelé budou znovu jednat o slučování škol, výsledek je nejistý
Liberec – O slučování středních škol budou v úterý 21. června potřetí jednat krajští zastupitelé. Schválení reformy je ale stále nejisté, na jednání padne několik návrhů.
Návrh krajského náměstka pro školství Radka Cikla (ČSSD) se bude opírat o dohodu pracovní skupiny složené ze zástupců všech politických stran. „Neliší se příliš od předchozího návrhu," uvedl Cikl Nejzásadnější změnou je návrat k myšlence sloučení obou jabloneckých gymnázií. „Byl to zástupce ODS, který to prvotně navrhl," upozornil Cikl.
ODS ale tento návrh nakonec nepodpoří. Podle zákulisních informací starosta Jablonce a krajský zastupitel Petr Beitl na jednání zastupitelského klubu ODS ostře vystoupil proti slučování gymnázií a své spolustraníky přesvědčil o nutnosti zachování obou škol. „Dohodli jsme se, že budeme hlasovat jednotně a předložíme stejný návrh, jako na minulém zastupitelstvu. Co se týče Jablonce, budeme navrhovat, aby se osmileté gymnázium U Balvanu změnilo na šestileté se zaměřením na francouzštinu," nastínil.
Minimálně ze dvou variant si budou vybírat zastupitelé také u frýdlantského gymnázia. Radek Cikl navrhne sloučení gymnázia a Střední školy hospodářské a lesnické. ODS přijde s požadavkem, aby kraj školu převedl pod město. Frýdlantská radnice chce gymnázium sloučit se základní školou. Ročně by město na provoz gymnázia muselo doplácet 3,5 milionu. Kromě ODS má tato varianta podporu i u další opoziční strany – Starostů pro Liberecký kraj. „Zřejmě se přikloníme k variantě převodu školy na město," řekl za Starosty Martin Půta.
Jako bezproblémové se zatím ukazuje spojení dvou středních odborných škol v České Lípě. Klid se očekává i v případě Střední průmyslové školy v textilní v Liberci. Vedení kraje sice prosazovalo její stěhování do vhodnějších prostor, o této školy by se ale na zastupitelstvu jednat nemělo.
Zastupitelé ale zřejmě nebudou moci ovlivnit změny na gymnáziích v České Lípě a Jilemnici. „Jaké obory budou na škole a v jakém rozsahu, je v pravomoci rady kraje, ne zastupitelstvo," upozornil Cikl. V Jilemnici město ve snaze zachovat sportovní gymnázium prosazuje, aby ve sportovní třídě mohly studovat i děti – nesportovci. Česká Lípa zase chce, aby na jejich gymnáziu zůstat jedna třída osmiletého studia a dvě třídy čtyřletého studia. Kraj ale zvažuje, zda nenechá pouze jednu třídu osmiletého a čtyřletého gymnázia. Podle Cikla budou o změnách v oborech jednat radní až po zastupitelstvu.
Na jednání zastupitelstva bude naopak závislý další osud Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově. Tu by mělo od 1: září převzít ministerstvu školství. Převzetí ale podmiňuje schválením reformy středního školství v kraji.
Kapacita středních škol v kraji by se měla snížit z 25.877 míst na 22.634, což představuje dvanáctiprocentní redukci kapacit. Bez toho bude kraj v letech 2011 až 2014 na dofinancování škol potřebovat přes půl miliardy korun.
V Libereckém kraji se první kolo optimalizace středních škol uskutečnilo už v letech 2007 a 2008. Z původních 48 krajských středních škol jich zůstalo 38. Studentů ubývá, v nynějším školním roce, tedy loni v září, jich do středních škol v kraji nastoupilo kolem 19.000, v září 2011 jich má být podle odhadů již jen 16.000 a dál jich bude ubývat.
NahoruSloučí jen odborné školy v České Lípě
21. Červen 2011 - 14:59 | Míra
Zastupitelé Libereckého kraje v úterý schválili jen sloučení dvou odborných škol v České Lípě. Pro gymnázia ve Frýdlantu ani Jablonci se zatím nic nemění.
Kraj prosazoval sloučení frýdlantského gymnázia se Střední školou hospodářskou a lesnickou. „Neschválením ohrozíme činnost odloučeného pracoviště lesnické školy v Hejnicích. Mohli jsme mít jednu silnou školu, takto budeme mít dvě slabé," uvedl náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl. Neprošel ani návrh ODS, aby frýdlantské gymnázium přešlo pod město. To chtělo gymnázium spojit se základní školou.
Nic se nemění ani pro Jablonec, drtivou většinou zastupitelé odmítlo sloučení gymnázií U Balvanu a Dr. Randy.
Změny v oborech, včetně rušení osmiletých studií na gymnázií, jsou v kompetenci radních kraje. „Pokud nechceme, aby nastala divoká optimalizace, musíme změny provést," upozornil Cikl. Divoká optimalizace by podle jeho mínění znamenala snížení kvality u „lukrativnějších oborů" a zánik některých učebních oborů, které sice mají "špatnou" pověst ale jsou žádané na trhu práce. Podle Cikla je potřeba ubrat až 3 500 míst, radní kraje by změny měly schválit nejpozději do října letošního roku.
NahoruCikl dostal na jednání napráskáno.
21. Červen 2011 - 19:16 | Míra
Za debakl pro sociálně demokratického radního Radka Cikla, jenž opakovaně předložil návrh na optimalizaci školství, považují příznivci jabloneckých gymnázií úterní hlasování krajských zastupitelů.
NahoruPro optimalizaci hlasoval jen on a tři další. Neměl ani podporu vlastních lidí,“
http://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/gymnazium-nezrusi-radni-ale-hrozi-snizenim-platu.html