Dnes je 23. 11. 2024
svátek má Klement

Schůdnost ulic v České Lípě zhoršuje i solení

 „Já mám ten problém, že když se podívám na chodník, vypadá na první pohled schůdně, když ale dojde na křížení s výjezdy na silnici, jde se člověku už mnohem hůř," vyjádřila se starostka města Česká Lípa Romana Žatecká pro Českolipský deník („Stížností na schůdnost ulic v Lípě přibývá“, 17.1.). 

 Jedna věc je mimořádnost letošní zimy a to, že Českolipáci již většímu množství sněhu v ulicích odvykli. Třeba v horských obcích to místní berou jako samozřejmost a vědí, že úklid chvíli trvá. Zvláště, když sněží delší dobu, k čemuž v České Lípě došlo třeba v sobotu 14. ledna.

Jiná záležitost pak způsob zimní údržby. Po létech snažení se městu podařilo vyjednat s úklidovou firmou novou smlouvu, která mimo jiné značně omezuje používání takzvaných chemických rozmrazovacích prostředků. Jedním z iniciátorů změny byl i městských výbor pro životní prostředí, který každoročně ze svého hlediska zimní údržbu vyhodnocuje.

Nesolí se tedy stezky v parcích a až na výjimky chodníky. Chůze po čistě prohrnutém sněhu je relativně komfortní a bezpečná. Dokonce i pro lidi s pohybovými problémy – viděl jsem třeba starší paní o dvou francouzských holích, která se sice pohybovala pomalu ale bez toho, aby jí sníh pod nohama nějak zvlášť klouzal. Bez problémů leckdo jezdí po takovém povrchu i na kole.

Problém ale nastává v okamžiku, a toho se zřejmě týká poznámka starostky, když se sníh ze silnic, kde se sůl bohužel používá dál, nahrne k chodníku nebo i na něj. Typicky tam, kde jsou chodníky úzké. Nebo na přechodech pro chodce. Případně, když se ta sůl přidá do inertního posypu chodníků.

Pak vzniká slaná čvachta, která klouže, ujíždí pod nohama, nedá se ušlapat. Pohyb v ní je krajně namáhavý i pro zdatného chodce, natož třeba pro malé děti či maminku s kočárkem, pro člověka, který se i na způsobilejším terénu pohybuje s obtížemi. Sám jsem si v takové břečce několikrát málem podvrtnul kotník a půlhodinka brodění marastem mě utahala víc než dvacet kilometrů chůze v horském terénu.

Stranou nechme,co je notoricky známé, že sůl poškozuje životní prostředí, veřejný i soukromý majetek, co hůř, zdraví lidí, domácích zvířat i některých volně žijících živočichů. Zkrátka, i při zimní údržbě komunikací je třeba postupovat s rozmyslem. Aby se její deklarovaný cíl, totiž zmírnění následků nepříznivých meteorologických jevů a usnadnění pohybu uživatelů komunikací, nezvrtnul v pravý opak. 

alt
alt
alt
alt
alt
alt

Komentáře

Re: Schůdnost ulic v České Lípě zhoršuje i solení

Problém také tkví v tom, že jsme si již odvykli na klasickou zimu. Ono také sněží a mrzne! Kalamita nastává, když napadne 10 cm sněhu. Sníh se neuklízí, ale pluhem se nahrne na chodníky a na chodce nikdo nepamatuje. 30 cm bariéry sněhu podél chodníků , pro chodce nemožnost se po chodníku pohybovat a přejít na druhou stranu vozovky . Možná by se město mohlo zamyslet , zda na úklid sněhu nelze využít pracovníky VPP. Město jich má nyní k dispozici 60. Netvrdím, že všichni jsou fyzicky na tom tak, že mohou s odhazováním sněhu pomoci , ale že by nikdo? Proč se sníh neodváží , např. do řeky? Stačilo by přistavit valník, možná se dohodnout s některou autoškolou, která valník používá na cvičné jízdy....ale to je asi složité. To radši budeme vymýšlet, proč to nejde, to je snadnější, pohodlnější a hlavně ukážeme, jak nám blaho občanů leží na srdci. Vyhlásíme kontrolní den, kdy je již kalamita, a pak řešíme neřešitelné, že bychom měli provádět nějakou kontrolu úklidu, proč?

Nahoru

Re: Schůdnost ulic v České Lípě zhoršuje i solení

Odvážet sníh do řeky? Nic takového vodní zákon neumožňuje, potažmo ani zákon o ochraně přírody krajiny. Sníh znečištěný solí nesmí přijít do vodního toku v žádném případě.
Jediná možnost by byla ukládat sníh, a to zejména čistý, nesolený např z chodníků, na takový pozemek, aby při jeho tání nedošlo ke zhoršení odtokových poměrů v lokalitě (k podmáčení či ohrožení nemovitostí).
Jinak souhlasím, tzv. kontrolní den byl proveden pozdě. Letošní zimní údržba byla velmi špatně zvládnutá. Otázkou zůstává, zda přes všechny výhrady firma naplnila smlouvu o dílo či ne.

Nahoru

Re: Schůdnost ulic v České Lípě zhoršuje i solení

Pracovníků VPP má nyní město 60 - 30 do konce února a 30 do konce března. Z těch 60 je ale 30 na neschopenkách :-(((
Ano, sníh by se měl odklízet z komunikací (silnic a chodníků) a nejlépe i odvážet. Ale ... "to by bylo drahé".

Hezký večer, F. Chot

Nahoru

Re: Schůdnost ulic v České Lípě zhoršuje i solení

Máme tu chřipkovou epidemii, takže jsou asi opravdu nemocní. Ale co ti notoriční pobírači sociálních dávek, co jsou práce trvale neschopní. Nemohli by to s lopatou aspoň občas zkusit?

Nahoru

Re: Schůdnost ulic v České Lípě zhoršuje i solení

K panu Alanovi: tak, asi bychom to "přivítali" téměř všichni, ale to nejde, nucené práce jsou zakázány. Dobrovolně - brigádnicky - obávám se, že valná většina práce neschopných na dávkách buď objektivně nemůže, nebo jde o osoby práce se štítící ...

K samému článku: pane doktore, v posledních dnech a hodinách (týden nesněží) se ta "chůze po čistě prohrnutém sněhu" stává stále méně komfortní ba až nebezpečná. Sníh na chodnících se totiž, poslušen matky přírody, postupně mění na ledovku.

Nahoru

Re: Schůdnost ulic v České Lípě zhoršuje i solení

To ano. Ten prosolený ale dřív. Dřív totiž vlivem soli přes den natál a dřív se tedy i změnil v led. Nebyl by to takový problém,kdyby se hlavně prohrnovalo,a to tak, aby zbylá vrstva sněhu byla co nejtenčí. Ostatně prohrnování jako základní způsob zimní údržby komunikací požadují i příslušné právní normy. Jinak led na chodnících je v současnosti i důsledkem odtávání sněhu na osluněných či nedostatečně tepelně izolovaných střechách.Ten odkapává na prochlazené chodníky a namrzá.

Nahoru