Budova OD ANDY má za sebou více jak dvaadvacetiletou historii. Nejdůležitějšími okamžiky byly dvě události – samotné otevření obchodního domu 3. prosince roku 1990 a převzetí novým majitelem v roce 1995.
Rok 1990 byl pro Českou republiku rokem přelomovým, nicméně změny probíhaly pomalu. Otevření posledního ze severočeských obchodních domů Prior (předcházely Teplice, Děčín, Most, Chomutov a Ústí nad Labem) bylo pro Českou Lípu obrovskou událostí. Do té doby měli obyvatelé města k dispozici jedno nákupní středisko, jednu prodejnu obuvi a oděvů a dva obchody s luxusnějším zbožím.
Slavnostní uvedení do provozu bylo sice naplánované až na předvánoční čas, ale někteří zaměstnanci byli v pracovním koloběhu už od léta, kdy absolvovali různé stáže v již otevřených obchodních domech.
Problémy se spodní vodou a nutná výstavba pilířů značně prodloužily dokončovací práce. Stavba odpovídala socialistickým zvyklostem, trvala čtyři roky a namísto naplánovaných 70 milionů stála 112 milionů korun.
Původní vedení obchodního domu spadalo pod ředitelství v Teplicích, až později se českolipský obchodní dům osamostatnil a zajišťoval si dodavatele zboží sám. Obchodní model se samozřejmě měnil s dobou. Původní myšlenku nákupu pod jednou střechou si obchodní dům zachoval i pod novým vedením.
Od samého začátku pracuje v obchodním domě Jiřina Hachová. Může tak porovnat minulost, kdy jsme zboží sháněli, se současností, kdy chodíme nakupovat. „Myslím si, že nový obchodní dům působil velice dobře, i přes postupné dokončování terénních úprav. Lidi kvitovali, že zde koupili skutečně všechno. Navíc tu bylo i velké množství služeb, jako střihová služba, úpravna a došívání oděvů a podobně,“ vzpomíná na začátky obchodního domu Jiřina Hachová.
„Prior měl na Českou Lípu obrovskou obchodní plochu a myslím, že lidem tehdy ani nevadilo rozkopané okolí, protože chtěli nakupovat, jelikož tu byl hlad po všem.“
Jiřina Hachová porovnává i dřívější a současné vedení prodejen. „Obchodní domy měly jiné možnosti díky centrálnímu nákupu – ceny byly jiné, přísun byl jiný, zkrátka to bylo o něčem jiném, než u malých krámků. Už za obchodních domů Prior jsme měli možnost shánět zboží sami prostřednictvím našich nákupčích. Vesměs jsme si potom nakupovali zboží sami.“
Na systém, který v Prioru fungoval, navázal i stávající majitel. Jiřina Hachová srovnává i novodobé obchodní řetězce. „Mám pocit, že pro zaměstnance ani zákazníky se tam toho tolik neudělá, že je to méně osobní.“
A právě v samostatnosti a kontaktu se zákazníkem vidí velkou výhodu. „Zaměřujeme se na zboží, které jinde nemají, například bezlepkové potraviny, biopotraviny, koření či asijské speciality. A pokud u nás zákazník nenajde, co chce, vedoucí se snaží to sehnat. Dnešní zákazník je velice náročný a obchod mu musí vyjít vstříc. Je to o prodeji, o přístupu k zákazníkovi a v neposlední řadě i o cenách.“
Na následujících raritních záběrech z roku 1990 se podívejte na vrcholící přípravy otevření Prioru i samotné otevření, které doprovázela nekonečná fronta budoucích zákazníků (nejmohutnější nápor byl v elektroprodejně – 5 velkých mrazicích boxů a 5 mopedů se stalo největším lákadlem).
Video: náborová kancelář
Video: Prior vs. Unionka
Video: připravené zboží před otevřením Prioru
Video: pár chvil do otevření Prioru
Video: otevření Prioru
Zdroj: youtube.com (pro OD Prior natočila Videoslužba Otma)
Fotografie ve fotogalerii pocházejí ze soukromého archivu, vydány byly v okresních novinách Českolipský nástup, Českolipské listy a Českolipský deník.
Komentáře
Re: Od Prioru k OD ANDY obrazem
13. Březen 2012 - 8:25 | Radosta
Když koukám na snímek č.6 ve fotogalerii, tak mám takový pocit, že soudruzi z Českolipského Nástupu tehdy udělali někde chybu. A nebo je to táhlo příliš doleva.
NahoruRe: Od Prioru k OD ANDY obrazem
13. Březen 2012 - 15:16 | irena živcová
Úžasná náborová kancelář. Perfektní videa
Nahoru