Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

Nová angiolinka a poděkování českolipské primářce Haně Čerbákové

U příležitosti včerejšího zahájení provozu nového angiografického pracoviště a zároveň představení nedávno otevřené a nově zřízené lůžkové části rehabilitace v českolipské nemocnici poděkoval hejtman LK Martin Půta dlouholeté primářce radiodiagnostického oddělení MUDr. Haně Čerbákové. Ta právě „předala žezlo“ svému nástupci a odchází do penze.

„Je na místě bývalé primářce, která byla na oddělení rentgenu osmatřicet let, za obrovské zásluhy při vedení týmu RTG poděkovat a popřát hodně zdraví a osobních úspěchů a věřím, že z nemocnice úplně neodchází. Moc si její práce vážím, takové oddané lidi budeme v českolipské nemocnici, která prochází obnovou, nyní určitě potřebovat,“ řekl mimo jiné hejtman při předávání kytice květin.

MUDr. Hana Čerbáková nastoupila do zdejší nemocnice 3. 2. 1976 k tehdejšímu primáři MUDr. Janu Prokůpkovi, který se přišel na nová oddělení odívat a pogratulovat své nyní odcházející nástupkyni. Doktorka Čerbáková odešla pouze z funkce primářky, v nemocnici dále vypomáhá na kratší úvazek.
Mimo jiné prosadila a vybudovala českolipské Mammocentrum a za jejího primariátu byl do nemocnice zakoupen první počítačový tomograf. Působila i v představenstvu NsP, zastávala funkci náměstkyně pro LPP (dnes lékařský ředitel) a jedno volební období byla i členkou zastupitelstva v České Lípě. Nyní žije v Horní Libchavě. 

Nová angiolinka zkvalitní široké spektrum lékařských výkonů a zajistí mnoho výhod pacientům i zdravotníkům.
„Od nového angiografického přístroje očekáváme další zlepšení poskytované péče. Vyšetřovat na něm budeme pacienty s nemocemi cév, zejména dolních končetin a provádět léčebné výkony, angioplastiky a stenty, v celém rozsahu. Nejvýraznější přínos těchto výkonů a to v oblasti bérce se týká pacientů s cukrovkou, které tak lze ochránit před amputací nohy," komentovala MUDr. Hana Čerbáková. S novou angiolinkou se tak radiodiagnostika v České Lípě dostává na potřebnou úroveň rentgenových pracovišť nemocnic se stejným rozsahem péče. Za zmínku stojí i fakt, že angiografie má v České Lípě tradici i dobré renomé. A podle pamětníků svážely již na přelomu 80. a 90. let minulého století sanitky pacienty z celého Libereckého kraje na zdejší angiografické pracoviště. Dosavadní přístroj sloužil bezmála sedmnáct let.

Na angiografickém pracovišti se provádějí výkony diagnostické na cévách dolních a horních končetin, břicha, hrudníku kromě srdce. Dále výkony léčebné na cévách dolních a horních končetin, břicha, hrudníku kromě srdce a mozkových cév. Jedná se o rozšíření zúžených cév pomocí balónkových katetrů, zprůchodnění cévních uzávěrů, zavedení výztuh (stentů) a filtrů do cév, rozpouštění trombotických uzávěrů (trombolýza) a naopak i uzávěry cév pro další léčbu nebo před operacemi v daných oblastech. Mezi hlavní přínosy nového zařízení patří zkvalitnění zobrazení, snížení radiační zátěže pro pacienty i personál, snížení objemu aplikované kontrastní látky, snadné a rychlé dohledávání dokumentace pro všechny. V neposlední řadě pak snížení nákladů na servis a provoz i zvýšení objemu provedených vyšetření.

Modernizace angiografického pracoviště přišla na 10 milionů korun a uskutečnila se zásluhou projektu českolipské nemocnice s názvem Zlepšení zdravotnické péče v regionu prostřednictvím modernizace rentgenového vybavení NsP Česká Lípa. Tento projekt je financován z regionálního operačního programu ROP NUTS II Severovýchod. Zdrojem financování jsou Strukturální fondy EU, Prioritní osa 3 /Zvýšení kvality a dostupnosti veřejných služeb, Oblast intervence 3.2. Služby v oblasti veřejného zdraví/. Vše za podpory Libereckého kraje. „Nákup nové angiolinky byl zařazen v druhé etapě tohoto projektu. Dodavatelem se stala firma Audioscan, která vyšla vítězně z otevřeného výběrového řízeni. Pořízená digitální angiolinka značky Toshiba patří mezi nejlepší na světovém trhu,“ uvedla Mgr. Dana Šperlíková, koordinátorka projektu.  

alt
alt
alt
alt
alt