Hlavním záměrem návštěvy náměstkyně hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Marie Maierové v polovině minulého týdne bylo seznámení se s provozem a fungováním druhého největšího krajského muzea, a dále prohlídka objektů a detašovaných pracovišť.
Dalším důležitým důvodem návštěvy, kterou provázel ředitel muzea Zdeněk Vitáček, je plánovaná rekonstrukce střešního pláště hlavního objektu muzea, který se nachází v prostorách českolipského augustiniánského kláštera. Prohlídky a jednání se zúčastnil rovněž krajský zastupitel za KSČM František Chot, který se o aktivity českolipského muzea dlouhodobě zajímá.
„V prvé řadě byl diskutován havarijní stav střechy a možný postup případného etapového řešení. Rekonstrukci je potřeba zahájit co nejdříve, neboť současný stav je již déle neudržitelný. Soustavné zatékání do říms a expozic již nelze řešit částečnými opravami. Střecha českolipského muzea je další investiční prioritou resortu,“ uvedla náměstkyně Hana Maierová.
„Muzeum je v současné době pro veřejnost uzavřeno. Probíhá zde příprava na novou turistickou sezónu, realizace nových expozic, úklid výstavních prostor, kontrola exponátů, revize a podobně,“, řekl ředitel muzea.
O to byla prohlídka původních klášterních prostor zajímavější a přínosnější. Vedle expozic došlo i na depozitáře, kde teprve bylo možné posoudit rozsah a význam sbírek. I když se muzeum profiluje jako muzeum s rozsáhlou sbírkou z oblasti přírodovědy, má i další unikátní sbírkové předměty, jako jsou např. prvotisky českých biblí a mapové atlasy. Veřejnost jistě zaujme i nově připravovaná výstava k tradici i současnosti myslivosti Adepte cechu Hubertova.
Muzeum v průběhu roku realizuje široký doprovodný kulturní i vzdělávací program a rozšiřuje tak nabídku kulturních služeb. To oceňuje i město Česká Lípa a snaží se tyto aktivity muzea podporovat, což potvrdila i starostka Hana Moudrá na společném pracovním obědě.
„Muzeum je také zapojeno do celé řady projektů. Výsledkem jednoho z nich bylo otevření archeologického muzea pro Českolipsko v prostorách bývalé městské šatlavy. S finanční podporou z fondů EU se tak podařilo zachránit zajímavou kulturní památku a zajistit pracoviště i výstavní prostory pro českolipské archeology,“ dodala Hana Maierová.
Poslední zastávkou celodenní návštěvy byla Vísecká rychta v Kravařích, jedna ze dvou poboček muzea. I zde má vedení muzea v plánu realizovat několik záměrů, aby se zlepšily podmínky pro pořádání akcí národopisného a řemeslného charakteru pro nejširší veřejnost.