Bývala to významná stavba, která dotvářela podobu centra České Lípy. Po výrazných demolicích před více než šedesáti lety z ní zbyly jen části, ale své místo v srdci města má dodnes: vodní hrad Lipý. K vidění tu jsou pozoruhodné expozice, ukazující zajímavé momenty z historie města.
Původně to byl dřevěný hrad, který byl v průběhu 14. století přestavěn na kamenné sídlo s hradním palácem a obvodovou hradbou. Nejznámějším držitelem hradu byl Jindřich z Lipé. Do poloviny 17. století na hradě sídlili Berkové z Dubé, kteří jej v 16. století přestavěli na renesanční zámek s dvoupatrovým palácem. V 19. století sloužil hrad jako divadlo, zvonařská dílna a cukrovar. Později však byl zámek opuštěn a v roce 1957 stržen. Z původní stavby se dochovala jen zřícenina se zachovanými sklepy, částí hradního zdiva a 2 bránami.
„Vodní hrad Lipý a sousedící lovecký zámeček Červený dům tvoří zajímavý kout České Lípy, který slouží kultuře. Pokud se podaří v budoucnu kompletní rekonstrukce Červeného domu a přesun deponovaných sbírkových předmětů, bude tam mít Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě výstavní prostor, přístupný návštěvníkům,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Ve východním křídle hradu je umístěna stálá expozice, která má dílčím způsobem připomenout nejenom dobu cukrovaru, ale i existenci židovské menšiny ve městě a její přínos pro českolipskou komunitu. V zrestaurovaných prostorách východní brány tak mohou návštěvníci získat představu, jak vypadaly místnosti v 19. století, kdy je využíval ředitel cukrovaru, který tehdy v areálu hradu působil.
Nově otevřená expozice je vybavena mobiliářem zapůjčeným z Národního památkového ústavu. Z původního vybavení se zachovala jen dvoje kamna. Hrad Lipý je také dějištěm různých oblíbených akcí, jakými jsou Pašijové hry, Městské slavnosti nebo festival Všudybud.