Zdravotníci nemocnice v České Lípě mají závažný a dlouhodobý problém s opilými občany. Zdravotníci žádají urychlené a zásadní řešení, podle nich opilci do nemocnice nepatří. Příspěvek z rozpočtu Libereckého kraje problém neřeší, záchytka není dostupná.
„V nemocnici jsou denně ošetřováni lidé pod vlivem alkoholu. Je to práce nevděčná, nehonorovaná a za hranou právních rizik,“ říká ředitel nemocnice MUDr. Petr Chmátal, Ph.D., MBA. „Zdravotnictví není určeno k tomu, aby řešilo problémy spjaté s nadměrným požitím alkoholu. Navíc se v tomto případě vděku nedočkáte. Péče o alkoholem zmožené není hrazena zdravotními pojišťovnami. Čím dál více lidí se také snaží svalit vinu za problémy způsobené alkoholem na zdravotníky.“
Každodenně se na pohotovostních ambulancích i lůžkových odděleních nemocnice odehrávají dramata, která mají málo společného s medicínou. Část opilých není schopna zadržet fyziologické pochody, zůstávají po nich znečištěná lůžka, chodby a prostory nemocnice. Navíc, část opilých je agresivní. Ještě snesitelné je urážení zaměstnanců, nezřídka ale dochází k přímému násilí. Tyto jednice pak musí korigovat vyšší počet personálu a často je třeba i pomoc policie. Část zdravotníků proto absolvovala výcvik v sebeobraně.
„Není možné se s nimi lidsky domluvit, za strany opilců padají urážky nejhrubšího kalibru, ale i rasistická provolání, hesla, ničí vybavení ...Velmi smutné je, že vážným způsobem ruší klid skutečných pacientů, ale nemáme zatím žádný nástroj, jak jejich přítomnosti zabránit. Ošklivé a nepříjemné situace s opilci pak také negativně ovlivňují u pacientů celkový pohled na nemocnici,“ říká hlavní sestra NsP Lenka Caklová.
Agresivita a vulgarita takových „pacientů“ obvykle přetrvává i po vystřízlivění. Nejen, že se neomluví. Ale neuhradí poplatek, který zákon ukládá. Podle zkušenosti, 80% opilých zneužije nemocniční péči zdarma.
Na Českolipsku je problém alkoholu vleklý. Čísla ze statistik jsou v tomto směru vysoká a neúprosná. Jen centrálním příjmem nemocnice v České Lípě projde každý měsíc kolem padesáti opilých. Výjimkou nejsou jedinci s hladinou alkoholu ve výši 3,5 promile. Někteří se dokáží do nemocnice vrátit i třikrát za noc, nezřídka jim chybí doklady či záměrně nechtějí být identifikováni. Za rok 2011 se nemocnice potýkala s 555 pacienty v těžké alkoholové ebrietě čili intoxikaci alkoholem ( - tu běžnou zdravotníci neevidují).
„Den co den vidíme, že opilství se objevuje u lidí bez rozdílu věku, vzdělání či sociální situace. Výjimkou nejsou ani pacienti, kteří ještě patří na dětské oddělení,“ konstatuje Vladimíra Klementová, vrchní sestra z centrálního příjmu nemocnice v České Lípě.
Samostatnou stránkou závažného problému jsou právní dopady. Vnucená práce s opilými přináší personálu nemocnice velká rizika. Tito pacienti mohou doplatit na nadměrnou dávku alkoholu poškozením zdraví nebo smrtí. Třeba tak, jako se stalo v minulosti, mohou přes veškerou péči zemřít v nemocnici na vdechnutí zvratků nebo na úrazové komplikace. Policie pak vyšetřuje zdravotnický personál, zda nedošlo k trestnému činu z nedbalosti. Jiní „pacienti“ podávají trestní oznámení proto, aby se vyvinili z následků svého jednání před zaměstnavatelem nebo pojišťovnou. Namísto jejich konzumace alkoholu se pak řeší a zkoumá, zda nepochybila nemocnice v léčbě nebo organizaci. Dalšími, opticky až komickými, jsou stížnosti a žaloby na ochranu osobnosti. Opilci se po vystřízlivění cítí poškozeni na svých právech. Odmítají zaplatit poplatky, určené ze zákona, bojují za odstranění zápisu o opilosti z lékařských zpráv pro účely pojištění a podobně.
„Za tou velkou horou právních problémů, která péči o lidi v opilosti provází je třeba vidět především účelové motivace těchto pacientů,“ dodává známý českolipský advokát JUDr. Oldřich Filip. „Myslím, že policie i soudy si toho musí být vědomy.“
Závažný stav komplikuje neexistující záchytka. Postrádají ji všechny nemocnice, obce a města v Libereckém kraji. Sama českolipská nemocnice na případné vybudování „vlastní záchytky“ neseženeme ani peníze ani personál. NsP v České Lípě nemá pro alkoholiky ani žádnou upravenou místnost, speciální „separaci“.
Situace se nelíbí ani policistům a strážníkům. Podle nich jsou s opilci velké problémy a záchytka by byla dobrým řešením. Policisté totiž musí osoby, co jeví zřejmé známky opilosti, dopravit do nemocnice a nemohou je například izolovat v cele předběžného zadržení. Protialkoholní stanice zkrátka chybí. Někdy eskorta policistů dopraví do nemocnice opilé, svalnaté mladíky, které pak mají zvládnout dvě křehké sestřičky.
U osob pod vlivem alkoholu je stanovena diagnóza intoxikace alkoholem. Pokud mají nějaké zranění putují na chirurgické oddělení, případně na jiné, nejčastěji interní oddělení.
Pár čísel jako závěr:
- Centrální příjem NsP Česká Lípa se postaral v roce 2011 o 317 opilých.
- Chirurgická ambulance NsP Česká Lípa o 238 opilých.
- Za celý rok 2011 zdravotníci v nemocnici řešili 555 pacientů v alkoholové ebrietě.
- Průměrně na jeden den vychází starost o 1,52 klienta s intoxikací alkoholem.
- Nejhorší případy s opilci registrovala NsP v říjnu, červnu a v prosinci 2011.
Komentáře
Re: Českolipská nemocnice nechce pečovat o opilce
11. Červen 2012 - 18:57 | Of the Moon
Opilce vyvážet za město někam do rokle.
NahoruRe: Českolipská nemocnice nechce pečovat o opilce
11. Červen 2012 - 23:05 | F. Chot
Tak to asi není správné, Darku.
NahoruAle spíše se mi jeví, že jsme opsali bludný kruh, a buď se vrátíme k záchytkám, jako před cca 15 lety (tedy: společnost přizná reálnou situaci), nebo si řekneme, že je to věc každého, že nemají zatěžovat nemocnici (lékařská zařízení obecně) - a bude to "fungovat" do té doby , než se do takového stavu dostane někdo buď společensky "vyšší", nebo nějaké děcko. Pak to média rozmáznou a dostaneme se pod tlakem tam, jak jsem uvedl v předchozí větě.
Re: Českolipská nemocnice nechce pečovat o opilce
12. Červen 2012 - 9:41 | Of the Moon
Je hodně nesprávných věcí,ale musíme je dělat.
Nahoru