Dnes je 25. 11. 2024
svátek má Kateřina

Lednové filmové tipy

Co nabízí leden v kinech? Michaela Keatona, Alfreda Hitchcocka, hudební drama nejen pro bubeníky, film o Janu Saudkovi a Yves Saint Laurentovi, výrazně vizuální debut íránské režisérky, autorský filmový esej o nočním životě v Praze a mnoho dalšího.

Birdman – drama
Michael Keaton v roli vyhořelé hollywoodské hvězdy snažící se o návrat na výsluní skrze divadelní inscenaci. Jedná se prý o nejlepší Keatonův herecký výkon. Možná je to tím, že je pod vedením A. G. Iñárritu (21 gramů, Babel). Keaton v minulosti ztvárnil postavu Batmana a měl fanoušky po celém světě. Keaton ve filmu byl kdysi slavný díky komiksové postavě Birdmana. Iñárritu jde až na dřeň lidské podstaty a možná navazuje na tradici nervově chorých zacházejících hvězd ve stylu Sunset Blvd.
USA, 2014

Okno do dvora – mysteriózní drama
Alfred Hitchcock po několika letech opět na plátnech kin. Po Na sever severozápadní linkou a Psychu se dostalo i na fotografa (Jamese Stewarta), který je kvůli zlomené noze odkázán na kolečkové křeslo. Jeho společníkem se v dlouhých chvílích stane okno vedoucí přímo do dvora, odkud má Jeff výhled do bytů svých sousedů. Sledování osudů nájemníků z protějšího domu ho pohltí natolik, že začne podezřívat jednoho z nich z vraždy své manželky. Jeffries se spolu se svou elegantní přítelkyní Grace Kelly pustí do odhalování zapeklitě složitého řetězce událostí.
USA, 1954

Whiplash – hudební drama
Být nejlepší, to je oč tu běží. V celovečerním debutu amerického režiséra Damiena Chazellea se podíváme na sebedestruktivní sklony mladého jazzového bubeníka toužícího po slávě. Boj žáka a učitele, který z něj chce dostat maximum, je odzbrojující, rivalita mezi nimi je šokující a nezná mezí. Hlavně nebýt průměrný. Napětí až do poslední vteřiny, skvělé herecké výkony a výborná hudba.
USA, 2014

Saint Laurent – životopisné drama
Radosti i trápení muže, který chtěl být nejlepším své generace, chtěl zavést módu do ulic a obléknout moderní ženu ve světě, který se mění ve víru večírků a bezstarostnosti. Setkání jednoho z největších návrhářů všech dob se sedmdesátými léty přineslo nezvratné změny. Nečekejte však životopisný film, nýbrž umělecké, surreálné vhledy Bertranda Bonella (Nevěstinec) do života mistra.
Francie, 2014

Fotograf – životopisné drama
Středem Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu, nezřídka postavy až pitoreskní, či ty, jež ho obklopovaly v soukromí. Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky. Český excentrický fotograf Jan Saudek v podání Karla Rodena a pod režijním vedením Ireny Pavláskové (Čas sluhů, Bestiář) vypadá však podle upoutávek spíše jako jedna velká nepodařená satira.
Česko, 2015

Miluj souseda svého – komedie
Bill Murray, původně bláznivý komik, nyní herec dramatických rolí hraných po Štěpánkově stylu pouze očima, dostal příležitost obě roviny zkombinovat. Vincent je cynický válečný veterán, který pije, sází a chodí do nočních klubů. Kvůli penězům začne dělat chůvu 12letému chlapci ze sousedství, který se právě snaží zvládnout rozvod svých rodičů a přestup do nové školy.
USA, 2014

Vyšší moc – drama
Severský film Rubena Östlunda oceněný Cenou poroty v Cannes 2014 přináší s mrazivou atmosférou drama o tradičních rolích muže a ženy v rodinném životě a jejich vzájemných očekáváních, která z nich vycházejí. Jak se změní rodinné vztahy, když přežijete lavinu a víte, že vaše manželka chránila při neštěstí děti na úkor vlastního života a manžel, otec v zoufalém strachu utekl do bezpečí?
Švédsko, Dánsko, Norsko, 2014

Sama nocí tmou – horor
Vizuálně výrazný celovečerní debut íránské režisérky Any Lily Amirpour vyniká působivou ponurou atmosférou, svérázným humorem i promyšlenými odkazy na symboly západní popkultury. Mluví se o něm jako o prvním íránském upírském westernu a odráží režisérčinu zálibu v brakových žánrech. Výsledkem je chytrý a těžko zařaditelný žánrový mix, který nezapře inspiraci hororovými filmy, westernem, komiksem a íránskou novou vlnou.
USA, 2014

Slídil – thriller
Příběh vypráví o mladém novináři Lou Bloomovi, ztvárněném Jakem Gyllenhaalem, který má jisté sociopatické sklony a neštítí se udělat cokoli proto, aby ulovil atraktivní materiál. Aktuální téma novinářského hyenismu, který pramení z celospolečenské touhy po negativním pohledu na svět.
USA, 2014

Kód Enigmy – životopisné drama
V lednu se to hemží životopisnými filmy. Tento je o Alanu Turingovi, britském matematikovi považovaném za otce moderní výpočetní techniky. Odehrává se v roce 1952 během soudního procesu kvůli Turingově homosexualitě. Génius, válečný hrdina, který se spolu s týmem podílel na prolomení kódu legendárního německého šifrovacího stroje Enigma, je však v době soudu veřejnosti naprosto neznámý. V režii norského režiséra Mortena Tylduma (Lovci hlav) ztvárňuje hlavní roli neméně geniální a charizmatický herec, Sherlock Benedict Cumberbatch.
VB, USA, 2014

Odpad – dobrodružný thriller
Příběh se silným sociálním akcentem, který možná trochu více tlačí na emocionální strunu, pohádka Stephena Daldryho (Hodiny, Billy Elliot) o třech chlapcích z centrální skládky brazilského Ria, kteří jednoho dne najdou peněženku, která obsahuje zdánlivě nesouvisející změť poznámek, výstřižků a jeden klíč. Když se o ni ale začne zajímat policie a nabídne jako nálezné značnou sumu, uvědomí si, že našli asi něco hodně důležitého.
Brazílie, VB, 2014

Velká noc – dokumentární
Obrazová esej o nočním životě současné české metropole. Petr Hátle (Gottland) mapuje polosvět pražských heren, nóbl klubů, laciných hospod, narkotických tripů i pouličního sexuálního byznysu. Impresivní koláž obestřená umělým světlem, občas i kýčem, bulvárem, vyhroceností a šokem pro šok, není standardním sociálním dokumentem, ani publicistickou reportáží. Každopádně je pozoruhodná.
Česko, 2014 

Komentáře

Re: Lednové filmové tipy

Podrobnosti o evropské premiéře Kódu Enigmy v Londýně s dalšími odkazy jsou tady:
http://www.i-noviny.cz/serialy/my-london-adventure-03

A v čsfd: http://www.csfd.cz/film/283747-kod-enigmy/

Nahoru