Rychle jsem prolétl seznamy kandidátů. Felix Slováček se jmenuje Antonín. Jediný pravdivý novinář v celém Vesmíru kandiduje za Změnu. Děs běs Zemanovci. Konzervativní komunisté. Michal Vencovský za třetí stranu. (Pár odkazů).
Zatím bez oficiálních čísel zveřejnil krajský úřad kandidátky politických stran a hnutí, které se ucházejí o naši přízeň v podzimních volbách. Losování pořadí hlasovacích lístků proběhne teprve zítra. Nabízím své první dojmy.
Subjekty jsou zatím seřazeny abecedně.
Česká pirátská strana nabízí jako již tradičně různé IT specialisty a osoby samostatně výdělečně činné. Jedničkou je Petr Vyhnal z Jablonce, kandidátka má jen 12 osob, obsahuje dva Českolipany - Václava Legnera a Tomáše Martínka. Zde si můžete najít odpovědi Petra Vyhnala v našem loňském předvolebním dotazníku.
ČSSD zveřejnila svou kandidátku před více než měsícem. Je na ní 17 členů strany. Vede ji bývalý poslanec a olympijský medailista Pavel Ploc, dvojkou je primátorka Liberce Martina Rosenbergová. Nejvýše z Českolipska je Sylva Moravcová (která již neuvádí svůj komunistický titul). Bývalá kandidátka na starostku České Lípy Romana Žatecká klesla na (třeba) šťastnou sedmičku. Mimoň zastupuje desátý Pavel Ráček, Cvikov třináctý Michal Vojtěch, Doksy Jitka Kapounová a Nový Bor Petr Schneider. Rozhovor s Romanou Žateckou se stal loni pátým nejčtenějším článkem – zde.
Plnou kandidátku má i Dělnická strana sociální spravedlnosti. Náckové si do čela postavili Jihlavana Martina Zbelu. Tradiční jednička, která zpravidla neodpovídá na otázky, Jindřich Nestler, je až druhý. Českolipsko reprezentují Novoborané: osmá Andrea Červášková, dvanáctý Libor Hartig a třináctá Šárka Doušová.
Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové vede lyžař Jiří Jirman, který si do kolonky povolání napsal: několikanásobný mistr ČR v kategorii Masters v obřím slalomu - jednatel společnosti. Zaujala mě i dvojka - jménem. Petr Ceé, to jsem ještě nezaznamenal, přitom je to kolega, středoškolský učitel.
Trojkou je českolipská zastupitelka, Věra Strnadová. (Jeden z mála jejích názorů si můžete přečíst v naší anketě - zde). Na osmé příčce mě překvapil Michal Vencovský, který nedávno podporoval TOP 09 a v roce 2004 kandidoval do Evropského parlamentu za Občanskou federální demokracii založenou z Baham Viktorem Koženým. Snad nejde o shodu jmen.
Nepřekvapili komunisté, za které je opět jedničkou ředitel Zdravotnické záchranné služby Stanislav Mackovík. Můj oblíbenec, zastupitel Oldřich Panc je šestkou. (Náš poslední rozhovor si můžete přečíst zde.) Přispěvatel i-novin František Chot je osmičkou. (Rok starý rozhovor je zde.) Bývalá poslankyně Marie Nedvědová se musela smířit s dvanáctou pozicí. I s ní jsem dělal rozhovor, v němž otevřeně kritizovala kapitalismus, a naleznete ho zde.
KDU - ČSL, která nemá v bezbožném Libereckém kraji šanci, vede z pozice lídra Kamil Jan Svoboda, náměstek primátorky Liberce. Českou Lípu reprezentuje na čtvrté pozici Jan Dušánek.
Jedničkou Národních socialistů Jiřího Paroubka, který sám tentokrát nechce prohrát, je Jaroslav Král, právník z Prahy. Nejvýše postaveným Českolipanem je Stanislav Vondráček, železniční technik.
ODS vede starostka České Lípy Hana Moudrá. (Odpovídala například na otázky v našem dotazníku před komunálními volbami – zde). Kuriozitou je třetí místo Tomáše Ploce, bratra jedničky sociální demokracie. Českolipsko ještě reprezentujte Michal Jaroš z Doks a Vladimír Poudera, živnostník přes televize.
Jedničku z Lípy má Romská demokratická strana - Milana Cinu. Tato kandidátka je zcela bez šance, neboť má jen tři kandidáty.
Pro mě nejděsivější stranu současnosti, Zemanovce, vede můj oblíbený fotbalista Jan Nezmar, dvojkou je bývalý hejtman Stanislav Eichler, dnes podnikatel a finanční manažer. Zajímavé je, že předsedou krajské organizace je Pražan Jaroslav Masopust, tak ten je na trojce. Na pátém místě kandidátky se skrývá Antonín Slováček - ano, toto je skutečně jméno hudebníka Felixe, co žije s Dádou. Moc Českolipanů naštěstí nekandiduje. Osmý je Jakub Charousek, student politologie (no nazdar) z Doks.
Strana soukromníků České republiky má rovněž 17 kandidátů a její dvojkou je Hana Stanislavová z Doks.
Nespravedlivě opomíjení Svobodní mají kandidátku složenou prakticky jen z Liberečanů. Jen na 15. místě se krčí pastor baptistické církve Miloš Matys, který je z Brniště.
Do čela Strany zelených se postavil altruista, psycholog, ekolog a bojovník proti nepravostem všeho druhu Miroslav Hudec. (Náš poslední rozhovor naleznete zde.) Trojkou je Milan Přívratský z Nového Boru, čtyřkou Ivana Jablonovská ze Stráže pod Ralskem. Kandidátka nabízí i na dalších místech zajímavé a angažované lidi - Jarmilu Skopovou, Milana Kubáta, Vladimíru Šumovou či Moniku Rejnartovou.
Suverenita aneb Strana zdravého rozumu muzikanta Petra Hanniga dala tentokrát českolipskou naivku Elišku Markovou až na druhé místo. Vyplňovala například dotazník zde.
Pomůžou tentokrát Starostové TOPce 09, aby se vzchopila? Jedničkou je starosta Semil Jan Farský, resuscitaci povedou doktoři na dalších vysokých příčkách. Česká Lípa se moc nepochlapila - místostarostu Jiřího Kočandrleho stáhla a na osmičku vytáhla nevýrazného Karla Hellera. Dvanáctý se krčí starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. (Osm let starý rozhovor, to ještě kandidoval za jiné subjekty, naleznete zde.)
Ano 2011 k nám dosadilo Martina Komárka a několik dalších manažerů. Z Českolipanů se do tohoto experimentu pustil Miroslav Strnad - je na šesté pozici.
Pro mě největší bombou je rádoby nezávislý novinář Petr Jeník kandidující za Změnu. Jedničkou je samozřejmě Jan Korytář. Osmičkou radní Zuzana Kocumová. Zaujala mě učitelka Pavlína Lomičová na 14. místě.
K Úsvitu Tomia Okamury se v Lípě přidala zdravotní sestra Miluše Váňová (číslo 4) či František Baroch (13).
Komentáře
Re: Deník H.V. - první pohled na kandidátky
2. Říjen 2013 - 13:38 | Otakar Válek
Starosta Dvořák se nekrčí, naopak je hrdě vzpřímen. Je možné, že náš okres bude tentokrát bez poslance, neboť lídryni ODS Moudrou nejspíš přeskočí z posledního místa I. Weberová.
NahoruRe: Deník H.V. - první pohled na kandidátky
2. Říjen 2013 - 16:29 | Jan Tichý
Jako volič TOPky se přidám k panu Válkovi: účelem kandidátek přece NENÍ "spravedlivě" podělit všechny okresy nebo dokonce města v kraji, kolego Bárto - ale navrhnout na předních místech takové kandidáty, kteří jsou ochotni (připraveni) čtyři roky života věnovat práci ve sněmovně na plný úvazek.
V té souvislosti není moc smysluplné kroužkovat kandidáty na posledních místech, kteří sice s programem sympatizují, ale se svým zvolením z nejrůznějších důvodů ani nepočítají.
Při každých volbách tohoto typu (bez možnosti tzv. panašování) mě znova udivují strany, které se neobtěžují zjistit si postup výpočtu výsledků a postaví třeba jen 3 kandidáty. Aby uspěly, musely by totiž získat skoro 6 x víc voličů než strany se 17 kandidáty. I Piráti si to dost ztížili!
NahoruRe: Deník H.V. - první pohled na kandidátky
3. Říjen 2013 - 12:48 | Otakar Válek
Ve volbách do PS se snad dosud nikdy nevyskytl případ, že by zvolený kandidát nepřijal mandát, což nejspíš souvisí s tím, že to je pro většinu poslanců finančně velmi lukrativní povolání. V komunální politice tomu je právě naopak. Být obecním zastupitelem znamená přidělávat si starosti na úkor volného času. Při současném znechucení českého národa politikou je velmi obtížné resp. téměr nemožné získat na kandidátku 21 kandidátů, kteří splňují předpoklady pro výkon funkce zastupitele, souznějí s programem strany či sdružení, za něž kandidují, a jejich časové zaneprázdnění jim umožňuje vykonávat mandát. Proto kandidátky vesměs sestávají z těch, kteří jsou připraveni stát se zastupitelem, a sympatizantů, kteří nemohou věnovat komunální politice tolik času, avšak většina z nich je ochotná pomáhat alespoň ve výborech a komisích atd. V pospolitosti, v níž působím, považujeme za nefér vůči voličům, aby odstupoval zvolený kandidát z předních míst, což se v komunálních volbách u jiných subjektů běžně děje. Z naší kandidátky (TOP09+SLK v NB v r. 2010) slíbilo prvních deset kandidátů, že v případě zvolení budou mandát vykonávat. Pan Bém byl na 11. místě.
NahoruRe: Deník H.V. - první pohled na kandidátky
2. Říjen 2013 - 21:23 | barta
Tak když to říkate vy, tak to byly opravdu objektivní zpravodajství :o))).
NahoruRe: Deník H.V. - první pohled na kandidátky
2. Říjen 2013 - 20:59 | F. Chot
Dobrý večer všem čtenářům
Nedá mi to a lehce okomentuji jak rozbor pana Bárty, tak i dosavadní příspěvky. Pochopitelně nemohu souhlasit s panem magistrem v hodnocení naší kandidátky jako "konzervativní komunisté". Jsem, se znalostí vnitřních poměrů, přesvědčen, že označit zásadovost a snahu o výběr co nejlepších kandidátů (jak pro "oko voliče", tak i pro předpokládanou budoucí práci ve sněmovně) za konzervatismus není výstižné. Ale názor p. Bárty eviduji, respektuji a beru na vědomí.
Možná ale pana Bártu potěším - 6. místo Oldřicha Pance na kandidátce KSČM je mořné brát jako určitou "rozcvičku". Olda se nyní ve vnitrostranickém výběru velmi vážně uchází o nominaci do senátních voleb za rok.
Panu Tichému chci sdělit, že ani v KSČM ne úplně všichni chápou to podstatné, a podle mne nejen pravdivé, ale zcela logické a především správné - účelem sestavení kandidátek není podělit okresy kraje, ale pokud možno vybrat ty, kteří jsou ochotni a připraveni (a doplním ještě smysluplně schopni) následující čtyři roky ve Sněmovně (ale také ve svém volebním obvodu = kraji!), pracovat. Takže docela výjimečně s panem Tichým souhlasím.
Ale pan Zahradník má pravdu v tom, že některé strany zcela záměrně dávají do popředí kandidáty, na které budou "voliči slyšet" - bez ohledu na to, co jsem uvedl výše. Jsem přesvědčen, že KSČM má u svého lídra Stanislava Mackovíka velkou výhodu ve spojení obojího.
A poslední poznámka: pokud jsem správně pochopil zákon o volbách do Parlamentu, tak i kandidáti ze strany, která nominuje jen 3, 4 ... mají, při dostatečné přízni voličů, stejnou šanci dostat se do Sněmovny jako kandidáti z plné listiny. Počítají se hlasy voličů v absolutních číslech, a na rozdíl od komunálních voleb se nenásobí počtem míst, které mají být obsazeny. Tady se podle mne pan Tichý mýlí.
Zcela závěrem: pane Zahradníku: nemohl byste své racionální doporučení ke kroužkování rozšířit třeba na prvních 8 kandidátů? :-)))
Dobrou noc
NahoruRe: Deník H.V. - první pohled na kandidátky
2. Říjen 2013 - 21:32 | Jan Tichý
Pan Chot mě správně upozornil na chybu, omlouvám se:
Pokud při KOMUNÁLNÍCH volbách zvolí volič jen stranu, dává jí hlas pro všechny kandidáty (nebo pro několik prvních, pokud si vybere taky osobnosti z jiných stran = panašování). Neúplný počet kandidátů na lístku pak snižuje výsledek tak, jak jsem popsal výš.
Ve SNĚMOVNÍCH volbách lze vybrat jen jedinou stranu, jinak je hlas neplatný. Při nenaplněné kandidátce + nečekaném volebním úspěchu strana "jen" riskuje, že ve volbách získané křeslo propadne. Nemá ani náhradníky pro případ odstoupení, vážné nemoci nebo úmrtí poslance během čtyřletého období.
Nahoru