Dnes je 21. 11. 2024
svátek má Albert

Prožijte individuálně pietu k 15. červnu 1945

Prožijte individuálně pietu k 15. červnu 1945

V květnu 1945 skončila 2. světová válka. Útrapy, které sebou válka přinesla, ovšem neskončily ze dne na den. Bylo tomu tak v různých zemích a ani v Československu válkou roztočená spirála bezpráví a násilí nepřestala vtahovat do svého středu další tisíce lidí. Československá politická reprezentace se rozhodla k radikálnímu řešení národnostní situace a postupně začala provádět odsun československých Němců do poraženého Německa. První etapou tohoto transferu byl takzvaný divoký odsun, který trval od konce války do konference v Postupimi v srpnu 1945. Během něj se odehrála řada lidských tragédií, vražd, sebevražd, znásilnění a dalších činů kriminální povahy. Na naléhání vítězných mocností byly po jednání v Postupimi odsuny prováděny organizovaněji a humánněji. I tehdy byla ale pošlapávána základní lidská práva, mezi která patří také právo na domov. Během dvou poválečných let byla z Československa odsunuta či vyhnána většina z třímilionové německojazyčné menšiny.

Výjimkou nebyla ani Česká Lípa, kde Němci tvořili většinovou složku původního obyvatelstva. 15. června 1945 bylo 5000 českolipským Němcům nařízeno dostavit se v brzkých ranních hodinách k pivovaru v České Lípě. Tehdy se jednalo asi o třetinu obyvatel města. Své domácnosti museli zanechat v čistém a upraveném stavu, bylo zakázáno s sebou brát cennosti, vkladní knížky nebo rodinné šperky. Na osobu bylo povoleno maximálně 30 kilogramů a 100 říšských marek. Po prohlídce zavazadel a odevzdání klíčů od domu se smutný zástup vydal za neustálého popohánění a šikanování eskortujících vojáků pěšky na hranici u Waltersdorfu. Průvod tvořily převážně ženy, děti a staří lidé. Mnoho z nich náročný pochod na hranice nezvládlo.

V roce 2019 se v České Lípě poprvé konalo pamětní shromáždění, které současné obyvatele České Lípy upozorňovalo na tento černý den v dějinách města. Na pietním setkání se zhruba dvě až tři desítky Českolipanů setkávaly i v následujících letech. V roce 2020 museli účastníci setkání čelit protidemonstraci, kterou svolala místní buňka komunistické strany. V roce 2021 proběhlo setkání bez incidentu a stejně tomu bylo i v roce 2022. Tehdy se akce již odehrála ve stínu agrese na Ukrajinu. Česká republika se tehdy stala cílem statisíců lidí, kteří kvůli válce přišli o svůj domov a představa druhoválečných a následných událostí se rázem stala pro všechny reálnější a méně vzdálená.

V letošním roce se organizátoři rozhodli přistoupit k tomuto výročí individuálně. U pivovaru se nebude konat žádné oficiální přesně určené setkání. Chceme, aby každý mohl toto výročí prožít po svém, budeme ale rádi, když nebude zapomenuto. Pod stromy na prostranství u pivovaru ráno doneseme kopii plakátu s rozkazem k odsunu, který byl v českolipských ulicích vylepen v roce 1945. Vznikne tak jednodenní improvizovaný pomník, ke kterému můžete přijít v libovolný čas se svými přáteli nebo rodinami, můžete si na tomto místě o moderní historii popovídat nebo tam přinést květinu. I tím můžete podpořit naši iniciativu a návrh, aby na místě shromáždění tisíců lidí 15. června 1945 vznikl důstojný pomník. Poselství 15. června pro následující léta by mělo mít dvě linky: za prvé, že nezapomeneme na ty, kteří byli v roce 1945 ze svých domovů vyhnáni, a za druhé, že můžeme být pro budoucnost partnery a přáteli.

alt